به گزارش افکارنیوز،

روح‌اله دیانت در زرین‌دشت، از آتش‌سوزی بزرگ‌ترین باغ زیتون یکپارچه کشور در این شهرستان خبر داد.

اخبار اجتماعی- وی افزود: در پی آتش‌سوزی‌های مکرر در شهرستان زرین‌دشت این بار آتش به جان باغ زیتون شرکت خورشید بهارلو افتاد و دچار حریق شد.

مدیر جهاد کشاورزی زرین‌دشت گفت: این آتش‌سوزی براثر آتش گرفتن کاه و کلش و بقایای گیاهی مزرعه حاشیه این باغ رخ‌داده است.

دیانت  تصریح کرد: با حمایت کشاورزان و تراکتورداران این آتش‌سوزی در منطقه دشت خاک از توابع بخش مرکزی زرین‌دشت مهار شد، اما به دلیل وقوع این آتش‌سوزی به باغ زیتون خسارت وارد شد.

 خسارت به حدود 80 اصله درخت زیتون

وی با اشاره به بازدید واحد باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی زرین‌دشت ادامه داد: حدود 80 اصله درخت زیتون دچار آتش‌سوزی و خسارت شد.

 مدیر جهاد کشاورزی زرین‌دشت تأکید کرد: از طریق محیط‌زیست و مراجع قضایی علت این واقعه پیگیری خواهد شد.

این فعال حوزه کشاورزی بیان داشت: آتش‌زدن کاه، کلش و بقایای گیاهی موجب آلودگی محیط‌زیست ، تخریب اراضی، تخریب فعالیت بیولوژیک خاک، تخریب اکوسیستم‌های کشاورزی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و احتمال سرایت حریق به عرصه‌های منابع طبیعی و تبدیل‌شدن ماده آلی باارزش بقایای گیاهی به گازهای مخرب محیط‌زیست می‌شود .

هشدار دبیر شورای کشاورزی شهرستان زرین‌دشت 

دبیر شورای کشاورزی شهرستان زرین‌دشت هشدار داد: با عنایت به مواد قانونی (ماده 45 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، ماده 688 قانون مجازات اسلامی، مواد 22 و 32 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و مواد 4 و 6 قانون مدیریت پسماند) جرم محسوب می‌شود و با متخلف برخورد قانونی از طریق مراجع قضایی صورت می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی زرین‌دشت اضافه کرد: جهت جلوگیری از آتش زدن بقایای گیاهی ضمن اطلاع‌رسانی از طریق دادستانی، ستاد بحران، شوراها، دهیاری‌ها، مراکز جهاد کشاورزی، به‌صورت چهره به چهره و همچنین نصب برنوشته و. نیز بارها تذکرات لازم داده‌شده است، اما برخی افراد بازهم توجه نمی‌کنند که باعث بروز آتش‌سوزی و خسارت هم به مزارع خود می‌شوند وهم به بهره‌برداران دیگر خسارت وارد می‌کنند.

دیانت بیان کرد: بهره‌برداران بخش کشاورزی در صورت مشاهده چنین مواردی با تلفن‌های 1504-131 و یا از طریق مراکز خدمات جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی موارد آتش‌سوزی را اعلام تا بلافاصله اقدام لازم صورت گیرد.