به گزارش افکارنیوز به نقل ازمهر، نجات امینی با تأیید اینکه با واگذاری این سهام، دیون قانونی و تعهدات دولت به صندوق تأمیناجتماعی تسویه میشود، افزود: براساس مصوبه هیئت دولت، سازمان خصوصیسازی موظف است مستقیماً نسبت به انتقال سهام یادشده با قیمتی که به تصویب هیئتعالی واگذاری میرسد و یا پرداخت وجوه حاصل از فروش آنها با رعایت مقررات مربوط به صندوق تأمیناجتماعی اقدام نماید.

وی مصوبه هیئت دولت را نشانه اهتمام رئیس‌جمهور نسبت به پرداخت مطالبات تأمین‌اجتماعی ارزیابی کرد و گفت: با این اقدام ارزشمند و بی‌سابقه، مطالبات صندوق تأمین‌اجتماعی از دولت که از سال ۵۴ انباشته شده بود، پرداخت شد و مسلماً اختصاص این مبلغ به تأمین‌اجتماعی منجر به افزایش کیفیت خدمات در بخشهای مختلف تأمین‌اجتماعی خواهد شد که پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد و همچنین افزایش مستمری بازنشستگان متناسب با تورم از جمله آثار و برکات این مصوبه است.


امینی افزود: در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه نیز از جمله در بند «ه» ماده ۹۶ قانون برنامه چهارم توسعه، دولت مکلف شده بود تا با اتخاذ تمهیدات لازم جهت بازپرداخت بدهی دولت به سازمان‌های بیمه‌ای، به نحوی که ضمن جلوگیری از ایجاد بدهی جدید، تا پایان برنامه چهارم توسعه، کل بدهی به سازمان‌های بیمه‌ای تسویه شده باشد، که این تکلیف تاکنون به طور کامل تحقق نیافته بود.

وی با اشاره به روند رو به رشد تعهدات و خدمات صندوق تأمین‌اجتماعی و عدم کفاف حق‌بیمه نقدی دریافتی از بیمه‌شدگان به نیازهای مالی صندوق، گفت: پرداخت این مطالبات از دولت منجر به جلوگیری از بحران‌های مالی احتمالی در تأمین‌اجتماعی می‌شود و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد پیشرفت و شکوفایی هرچه بیشتر تأمین‌اجتماعی و ارائه خدمات مطلوب و در خور شأن بیمه‌شدگان این صندوق باشیم.

معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی صندوق تأمین‌اجتماعی تعداد شرکت‌های واگذار شده به این صندوق را ۲۲ مورد و ارزش تقریبی آنها را ۳۵ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد و گفت: با تعیین قیمت قطعی توسط کمیته قیمت‌گذاری سازمان خصوصی‌سازی و تصویب آن در هیأت عالی واگذاری، اطمینان داریم که ۳۵ هزار میلیارد تومان مطالبات تأمین‌اجتماعی از دولت به طور کامل تسویه شود.

امینی با اشاره به ابلاغ مصوبه هیأت دولت در تاریخ ۲۸/۱۲ / ۹۰ تأکید کرد: قرارداد انتقال سهام شرکت‌های موضوع مصوبه طبق روال سال‌های گذشته با سازمان خصوصی‌سازی انجام و شرکت‌ها تحویل سهامدار جدید خواهد شد. اعمال حقوق مالکانه در شرکت‌های موضوع مصوبه از تاریخ ابلاغ مصوبه امکان‌پذیر است و امیدواریم تا مراحل قیمت‌گذاری سهام نیز در اسرع وقت انجام گردد.

لیست شرکتهای واگذار شده به تأمین‌اجتماعی، براساس مصوبه هیئت دولت به این شرح است:
ردیف نام شرکت میزان سهام انتقال یافته
۱ نیروگاه طوس صددرصد(۱۰۰%)
۲ نیروگاه بندرعباس صددرصد(۱۰۰%)
۳ شرکت فولاد خوزستان باقیمانده سهام دولت
۴ شرکت سنگ آهن شرق ایران صددرصد(۱۰۰%)
۵ هلدینگ خلیج فارس باقیمانده سهام دولت
۶ بانک تجارت باقیمانده سهام دولت
۷ بانک صادرات باقیمانده سهام دولت
۸ بانک ملت باقیمانده سهام دولت
۹ پست بانک باقیمانده سهام دولت
۱۰ شرکت ایران ال. ان. جی باقیمانده سهام دولت
۱۱ شرکت فولاد اصفهان باقیمانده سهام دولت
۱۲ پایشگاه اصفهان باقیمانده سهام دولت
۱۳ شرکت حفاری شمال باقیمانده سهام دولت
۱۴ شرکت خدمات مدیریت آب و برق صبا باقیمانده سهام دولت
۱۵ شرکت صنایع ملی مس ایران باقیمانده سهام دولت
۱۶ شرکت پتروشیمی کرمانشاه باقیمانده سهام دولت
۱۷ شرکت پتروشیمی مارون باقیمانده سهام دولت
۱۸ شرکت پتروشیمی فن‌آوران باقیمانده سهام دولت
۱۹ شرکت پالایش و پژوهش خون صددرصد(۱۰۰%)
۲۰ پالایشگاه بندرعباس باقیمانده سهام دولت
۲۱ شرکت ملی انفورماتیک باقیمانده سهام دولت
۲۲ شرکت هتلهای هما باقیمانده سهام دولت