به گزارش افکارنیوز،

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته که با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دو سویه بین وزارت آموزش‌ و پرورش و سایر دستگاه‌های دولتی و با موضوع گفت‌وگو بر محور تحول برگزار می‌شود، در جمع اعضای شورای معاونان و اردکانیان، وزیر نیرو، ضمن عرض خیرمقدم و تشکر از وزیر نیرو به دلیل حضور در این نشست، اظهار کرد: تصمیم داریم نشستی در هر هفته با دعوت از یکی از اعضای هیأت دولت با اولویت دستگاه‌هایی که بیشترین ارتباط و تأثیرگذاری مشترک را با آنها داریم و می‌توانند ما را در توان‌افزایی و پیشبرد اهداف آموزشی و پرورشی یاری کنند، برگزار کنیم.

اخبار اجتماعی- وزیر آموزش ‌و پرورش، مخاطبین اصلی این سلسله نشست‌ها را رؤسای آموزش ‌و پرورش دانست و گفت: در استان‌ها و 750 منطقه آموزشی کشور، رؤسای آموزش‌ و پرورش استان و مناطق به‌عنوان مخاطبین اصلی این سلسله نشست‌ها هستند و انتظار داریم بتوانند مسائل مطرح ‌شده و راهکارهای ارائه ‌شده در این نشست‌ها را به پایین‌ترین سطح و مدارس برسانند و با توجه به اینکه رؤسای استان و مناطق، صف اصلی آموزش‌ و پرورش را تشکیل می‌دهند و پل ارتباطی بین آموزش ‌و پرورش و مدارس هستند؛ لذا گروه مهم و تأثیرگذاری هستند.

وی ادامه داد: همه ‌ساله در شهریور، یک اجلاس عمومی رؤسای آموزش ‌و پرورش مناطق کشور برگزار می‌شد که معمولاً قبل از کرونا رؤسا به‌صورت حضوری در تهران در جلسات شرکت می‌کردند. این اجلاس مورد توجه رهبر معظم انقلاب بود و در آن صحبت می‌فرمودند و هم رؤسای سه قوه در آن شرکت می‌کنند و این حضور به دلیل تأثیرگذاری جمعیتی است که امروز مخاطب مجازی این نشست هستند.

حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه آموزش ‌و پرورش تنها نهاد شخصیت‌ساز جامعه نیست، بیان کرد: سهم دستگاه تعلیم و تربیت در فرهنگ‌سازی، هویت بخشی و شکل دادن به شخصیت کودکان و افزایش توانمندی‌ها و صلاحیت‌های آنها به دلایلی مهم‌ترین سهم در کشور است و به نسبت از باقی ارگان‌ها بسیار بیشتر و از نظر نوع متفاوت است ولی این بدان معنا نیست که ما تنها نهاد فرهنگ‌ساز هستیم اما متمایزترین و متفاوت‌ترین و شاید مهم‌ترین نهاد فرهنگ‌ساز کشور هستیم که مأموریت هویت بخشی به نسل نو و آماده کردن آنها برای زندگی مستقل، شرافتمند و خوداتکا را بر عهده‌ داریم.

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: اهمیت آموزش‌وپرورش به ‌این‌علت است که افراد را در بهترین دوران زندگی در اختیار دارد و دانش آموزان را در دوره‌ای که بالاترین تأثیرپذیری رادارند، آموزش می‌دهد و دلیل دیگر این است که ارتباط ما با دانش آموزان یک ارتباط کاملاً برنامه‌ریزی ‌شده، منظم، قابل ارزشیابی، طولانی، مستمر و هدفمند است لذا این تأثیرگذاری که ممکن است در سایر نهادهای فرهنگ‌ساز وجود داشته باشد، ما را نسبت به سایر این نهادها متمایز می‌کند.

 وی گفت: اگر از نگاه‌های ساده به مسائلی که امروز کشور به آن‌ها درگیر است، گذر کنیم و نگاه دقیق‌تر و عمیق‌تری به مسائل داشته باشیم، متوجه این موضوع می‌شویم که کارآمدی کشور محصول کارآمدی تک‌تک نهادها است و کارآمدی نهادها محصول کارآمدی جریان یادگیری است؛ انسان‌ها به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که یاد گرفته‌اند بنابراین هرچه نهاد یادگیری سنجیده‌تر، دقیق‌تر و هوشمندتر عمل کند به همان نسبت در جامعه شاهد اتفاقات بهتری هستیم و جامعه فردا به‌گونه‌ای عمل خواهد کرد که امروز یاد گرفته است. همچنین شاکله رفتاری و شخصیتی افراد امروز شکل می‌گیرد و فردا بروز پیدا می‌کند.

حاجی‌‌میرزایی با اشاره به گستردگی نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: آموزش ‌و پرورش، مجموعه‌ای است که بالقوه تأثیر در کارآمدی دانش آموزان دارد و حتی هیچ شبکه‌ای در کشور انسجام و پیوستگی شبکه آموزش‌ و پرورش را ندارد؛ بنابراین با ایجاد شرایط مناسب و مؤثر در یادگیری دانش‌آموزان در کارآمدتر شدن کشور می‌توانیم تأثیر بسزایی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های انتقال پیام در کشور، آموزش و پرورش است، گفت: آموزش ‌و پرورش هرم بسیار بزرگی است که قشر زیادی از مردم جامعه به آن تعلق دارند و از رأس آن‌ در ستاد تا کف آن‌که همان مدرسه دانش‌آموز و خانواده است همه باهم از طریق برنامه‌ریزی در ارتباط هستیم. این هرم هرچه به سمت قاعده می‌رود جمعیت بیشتری را در برمی‌گیرد و بنابراین می‌توانیم بگوییم که ما پیش‌نیاز تمام موفقیت‌ها هستیم یعنی هر بخش اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که بخواهد به نتایج پایدار دست پیدا کند نقطه عزیمت جریان یادگیری است و باید در اینجا اتفاقات خوبی بیفتد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ساحت‌های تربیتی سند تحول بیان کرد: در سند تحول بنیادین به آموزش‌ و پرورش مأموریت‌هایی داده ‌شده است که قبل از آموزش به تربیت بپردازیم و در تربیت به‌جای یک وجه باید به 6 وجهی که در سند آمده است، یعنی وجه تربیتی-اخلاقی-اعتقادی، اقتصادی، سیاسی- اجتماعی، علمی- فناوری، زیباشناسی- هنری و زیستی-بدنی توجه کنیم تا دانش‌آموزان بتوانند در تمام ساحت‌های تربیتی رشد کنند.

وی گفت: فرهنگ‌سازی مصرف انرژی و افزایش آگاهی و مهارت‌های جامعه یکی از زمینه‌های همکاری آموزش‌ و پرورش و وزارت نیرو است؛ مأموریت داریم انسان‌ها را برای تبدیل ‌شدن به عضوی فعال و تأثیرگذار در جامعه آموزش دهیم و ارتباط دانش‌آموزان با خلقت و طبیعت یکی از محورهای مهم در تربیت نسل نو است که در کنار ارتباط باخدا و خلق به شکل‌گیری شخصیت و هویت دانش‌آموزان منجر می‌شود و نوع ارتباط با آب، خاک، محیط‌زیست و انرژی از مصادیق ارتباط با خلقت و طبیعت محسوب می‌شود.

حاجی میرزایی در پایان جلسه تشکیل کارگروه در مرکز و توسعه گفت‌وگوها را در همه سطوح بسیار مؤثر دانست و علی الهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع را مسؤول پیگیری تشکیل کارگروه مربوطه کرد.

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه این برنامه، اظهار کرد: پس از شیوع کرونا برای استقرار آموزش دانش‌آموزان، شبکه آموزشی دانش‌آموزان (شاد) را ایجاد کردیم، لذا این شبکه ظرفیت‌های خوبی را در اختیار ما قرار داده است؛ یکی از این ظرفیت‌ها، ارتباط زنده‌ای است که ما می‌توانیم با روسای آموزش ‌و پرورش در سراسر کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به حضور750 نفر از رؤسای منطقه آموزشی در برنامه گفت‌وگوی هفته، افزود: رؤسای آموزش و پرورش مناطق در این برنامه شاهد مباحثی بودند که بین وزیر نیرو و شورای معاونان وزارت آموزش ‌و پرورش صورت گرفت.

حاجی‌میرزایی تصریح کرد: ما خوشبختانه به شکل‌گیری یک کارگروهی در سطح وزارتخانه و توسعه آن در سطح استان و مناطق با موضوع بحث و گفت‌وگو در مورد مسائل مشترک و فعال کردن ظرفیت‌های موجود بین دو دستگاه و هم‌افزایی کار و تلاش انجام شد که اقدام مناسبی است.

وی ادامه داد: این برنامه که تحت عنوان گفت‌وگوی هفته و هر برنامه با حضور یکی از اعضای دولت و یا سایر شخصیت‌های کشور است به مسائل مشترک آموزش‌ و پرورش و سایر دستگاه‌ها می‌پردازد و این‌یک اقدام مهمی برای نزدیک کردن دستگاه‌ها به یکدیگر و توسعه تفکر میان بخشی است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به آغاز سال تحصیلی از 15 شهریورماه، خاطرنشان کرد: در بدو شروع سال تحصیلی بر اساس اطلاعاتی که از وزارت بهداشت دریافت خواهیم کرد می‌توانیم مشخص کنیم در چه نقاطی از کشور کلاس‌ها به شکل حضوری و در چه نقاطی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: تا آغاز سال تحصیلی جدید بیش از یک ماه و نیم زمان‌ داریم و ویروس کرونا نیز دائماً در حال تغییر است لذا قطعاً آغاز سال تحصیلی 15 شهریور خواهد بود اما شکل فعالیت مدارس بستگی به شرایط این ویروس دارد.

وزیر آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: در مناطقی که وضعیت بیماری کرونا سفید باشد کلاس‌ها مانند سابق به‌صورت حضوری برگزار می‌شود و آموزش‌های غیرحضوری نیز 20 درصد خواهد بود. در مناطقی که شرایط زرد باشد اگر ممکن باشد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلاس‌ها را حضوری برگزار می‌کنیم و اگر میسر نشد دانش آموزان را به دودسته زوج و فرد تقسیم می‌کنیم و تعداد دانش آموزان را در کلاس‌ها بسیار محدود می‌کنیم و اگر شرایط امروز ادامه یابد کلاس‌ها غیرحضوری خواهد بود.

وی در خصوص ثبت‌نام دانش آموزان گفت: در این‌یک ماه و نیم تلاش می‌کنیم تا در موضوع ثبت‌نام‌ها مشکل و خللی ایجاد نشود؛ در خصوص روپوش مدارس با توجه به شرایط حاکم، شوراهای استان، مناطق و مدارس تصمیم‌گیری خواهند کرد؛ نباید سال تحصیلی را از اعتبار بیندازیم لذا برنامه‌های سال تحصیلی باید باقوت تمام به‌پیش برود.

حاجی میرزایی در خصوص استخدام 28 هزار نیرو در آموزش ‌و پرورش گفت: در این زمینه منتظریم سازمان برنامه ‌و بودجه اعتبار موردنیاز را تأیید کند لذا فراخوان آن از سوی سازمان امور اداری و استخدامی اعلام خواهد شد و در ادامه این نیروها جذب خواهند شد؛ کسانی که دارای مدرک لیسانس هستند در آن فراخوان به‌تناسب رشته‌های موردنیاز، جنسیت، محل موردنیاز، جذب خواهند شد.