به گزارش افکارنیوز،

تیراندازی در مراسم‌های عروسی وعزا رسمی است که از سوی بستگان عروس و داماد در برخی از استان‌های کشور انجام می‌شود.

اخبار اجتماعی- اما متاسفانه اجرای این رسم و رسوم خشن باعث وارد شدن خسارات جبران ناپذیری می‌شود که پس از آن یک عمر آه و حسرت را برای انجام دهندگان آن به جای می‌گذارد.

در تازه‌ترین حادثه‌ای که اتفاق افتاد، به دلیل انجام شادی نامتعارف و تیراندازی سهوی با سلاح شکاری از سوی یکی از جوانان فامیل به سمت میهمانان مراسم عروسی که از قضا بستگان داماد بود، در یکی از روستا‌های شهرستان خنداب واقع در استان مرکزی ؛ ۱۳ نفر مجروح شدند.

پس از وقوع این حادثه و دریافت گزارش از سوی پلیس، تیمی از ماموران انتظامی برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند و مشخص شد که یکی از میزبانان مجلس در اقدامی نادرست و برای یک شادی نامتعارف، چند تیر هوایی با اسلحه شکاری شلیک کرده و در شلیک آخر به علت بی احتیاطی به سمت میهمانان تیراندازی می‌کند.

بر اثر این بی احتیاطی تعداد ۱۳ نفر از افراد حاضر در مراسم عروسی به علت اصابت ساچمه‌های پخش شده تیراندازی از نواحی مختلف دچار مصدومیت شدند که بلافاصله جهت مداوا به مرکز درمانی انتقال داده شدند.

سهل انگاری، غفلت و ضعف مهارت‌های لازم در حمل، نگهداری و استفاده صحیح از اسلحه گرم از موضوعاتی بوده است که در بسیاری موارد باعث بروز حوادث تلخ شده است.

تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود و پلیس همواره تاکید داشته که افراد دارای جواز اسلحه باید در استفاده صحیح از سلاح اطمینان حاصل کرده و از دسترس قرار دادن آن برای دیگران اجتناب کنند.

این در حالی است که حدود ده روز قبل معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا، با اعلام هشداری به هوشیاری هموطنان در اجرای تیراندازی حین انجام رسم و رسومات مراسم‌های خود تاکید کرده بود.

 پیش تر، سرهنگ شهاب امینی معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا  با بیان اینکه در برخی استان‌های کشور در مراسم‌های عروسی و عزا، رسم و رسوماتی مبنی بر تیراندازی در حاشیه مراسم‌ها وجود دارد و این اقدام از سوی برگزار کنندگان مراسم‌ها انجام می‌شود، گفت: موارد متعددی وجود دارد که افراد به دلیل سهل انگاری، غفلت و ضعف مهارت‌های لازم در حمل، نگهداری و استفاده صحیح از سلاح گرم، قتل ناخواسته نزدیکان و افرادی که در آن مراسم حضور دارند را رقم می‌زنند.

تیراندازی، مجلس عروسی را به عزا تبدیل کرد

وی افزود: تاکید ما همواره بر این است که اسلحه وسیله خطرناکی است و دارنده آن باید نسبت به آن احساس مسئولیت کند و به هیچ عنوان نباید آن را در دسترس افراد به ویژه کودکان و نوجوانان که آموزش‌های لازم را در این خصوص ندیده اند، قرار داد.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا تصریح کرد: دارندگان سلاح باید از نگهداری فشنگ و اسلحه در مکان ناایمن پرهیز کنند و حتما در حمل، نگهداری و استفاده از اسحله در معابر و مکان‌های تجمع نیز نکات حفاظتی و مراقبتی لازم از جمله نصب قفل ماشه را مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان این که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود، افزود: نیروی انتظامی علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه‌ای بر فرهنگ سازی، آموزش و همکاری سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول دارد و بر این باور است که می‌توان سایر رسوم پسندیده اقوام ایرانی را جایگزین رسم تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

به گفته سرهنگ امینی، با همکاری و مشارکت آگاهانه مردم و سازمان‌های مربوطه؛ سهم این گونه قتل‌ها در کشور کاسته شده و امیدواریم به یاری خداوند متعال، شاهد وقوع این گونه اتفاقات تلخ نباشیم.

با وجود اعلام هشدار پلیس مبنی بر رعایت در اجرای از این دست رسم و رسومات، اما بازهم شاهد وقوع حوادث ناگوار و تلخ شدن کام هموطنان در مجالس عروسی و شادی هستیم، لذا هموطنان باید این نکات را مد نظر خود قرار دهند تا شاد بودن خانواده‌ها را به عزایی تلخ و ناگوار تبدیل نکنند.

گفتنی است؛ با پیگیری‌های پلیس ضارب حادثه نیز در استان مرکزی دستگیر و تحویل مقامات قضایی این استان داده شد.

لازم به ذکر است که با توجه به شیوع و گسترش بیماری کووید ۱۹ در کشور، برگزاری مجالس عروسی و ختم ممنوع است، اما با این حال چنین مجلسی برگزار شده و ۱۳ نفر نیز در این مراسم به دلیل بی توجهی یک نفر راهی بیمارستان شدند.