به گزارش افکارنیوز،

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال اظهار کرد: از دغدغه‌هایی که مردم بومی و مسؤولان دغدغه‌مند لواسان دارند تشکر می‌کنم؛ دغدغه‌های درست و به حقی است. اختصاصی کردن منطقه به یک عده خاص با تخلف مجاز نیست.

اخبار اجتماعیوی ادامه داد: اگر کسانی می‌خواهند در مناطق خوش آب و هوا حضور پیدا کنند باید به قوانین و به چارچوب‌های ساخت و ساز احترام بگذارند؛ ساخت و ساز‌ها نظام‌مند است و هرکس به هر شکل خاص نمی‌تواند ساختمان و بنا ایجاد کند و بگوید متعلق به خودم است.

آیت‌الله‌ رئیسی تصریح کرد: مدیران و مسؤولان مرزبان هستند و مسؤولیت شهردار مرزبانی از حقوق شهر و شهروندان است و این‌ها جزو حقوق عامه است تا تخلفات به نسل‌ها خسارت نزند.

وی افزود: ۲۵۰ هزار حکمی که ماده ۱۰۰ صادر کرد باید بررسی شود و تکلیف در این ارتباط مشخص شود. اگر قانون وجود دارد باید بدون تبعیض اجرا شود. مردم گله مندند قانون تبعیض‌آمیز اجرا می‌شود؛ دو ساختمان در یک منطقه ساخته شده است که با یکی برخورد و با دیگری برخورد نمی‌شود و هر دو بدون مجوز هستند.

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: دهداران، بخشداران و شهرداران کاری که مجاز نیستند را حق ندارند انجام دهند؛ یک مقام قانونی که به صورت غیرقانونی و در حریمی که نباید وارد شود تخلف کرده، حتما باید به وزارت کشور اعلام شود؛ ماده 100 نباید منبعی برای درآمد شهرداری‌ها و رفع کمبود‌‌های مالی آنها تلقی شود. مگر با پول، تخلف خریده می‌شود؟  باید ماده ۱۰۰ را در مجلس پیگیری کرد تا اصلاح شود.

وی افزود: در شورا‌های شهر خدمات خوبی در خیلی از شهر‌ها داشتند، اما تخلفات جدی نیز داشتند که ساختاری است نه رفتاری؛ باید ساختار شورا‌های شهر به نحوی شود که بستر تخلف و لغزش‌ها از بین برود و  ما خوشحال نمی‌شویم با شورا‌های شهر برخورد شود.