به گزارش افکارنیوز،  ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری عموما در مهر ماه انجام می شود . بنابراین پیش بینی می شود که ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 99 طبق روال سال های گذشته در اواسط مهر ماه از طریق سایت سازمان سنجش انجام شده و آزمون در 28 آذر ماه برگزار می شود .

اخبار اجتماعی-ثبت نام این آزمون تقریبا هر ساله به همین منوال انجام شده و تغییر آنچنانی در بازه زمانی آن صورت نگرفته است .

از پرطرفداران گرایش های حوزه علوم انسانی می توان به " رشته حقوق " اشاره کرد . تعداد فارغ التحصیلان و علاقه مندان به این رشته هر ساله در حال افزایش است . از آنجا که این فارغ التحصیلان بعد از اتمام دوران تحصیل تبعا جویای شغل مرتبط با رشته خود هستند ، آزمون هایی برای گزینش آن ها در حوزه های متفاوتی برگزار می شود .

یکی از محبوب ترین زمینه های فعالیت دارندگان مدرک حقوق " وکالت " است . هر ساله آزمونی تحت عنوان آزمون وکالت زیر نظر کانون وکلا دادگستری برگزار می شود و خیل کثیر علاقه مندان به این شغل را به خود جذب می کند .

نحوه ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

ثبت نام آزمون صرفا به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org انجام می گیرد . مراحلی که باید برای انجام فرایند مراحل ثبت نام در این سایت انجام دهید به شرح زیر هستند :

  • مراحل ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

1- مراجعه به سایت سازمان سنجش

2- دانلود دفترچه ثبت نام

3- مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام

4- خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه ثبت نام

5- تکمیل و بارگذاری مدارک و اطلاعات

  • راهنمای تصویری ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

1- بعد از آنکه آدرس سایت را جستجو کردید در سمت راست صفحه اصلی سایت عبارت " سایر آزمون های استخدامی " را انتخاب کنید . بعد از آن بر روی عبارت " ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت " کلیک کنید .

 

 

2- برای آنکه بتوانید مراحل ثبت نام را ادامه دهید باید یک اعتباری خریداری کنید . برای تهیه کارت اعتباری گزینه " خرید کارت اعتباری " را انتخاب کنید .

 

 

3- بعد از انتخاب خرید کارت اعتباری گزینه " سریال ثبت نام آزمون کارورزی وکالت " را فعال کنید و بعد از آن بر روی گزینه " تایید و ادامه " کلیک کنید .

 

 

4- در این صفحه اطلاعات داوطلب را وارد کرده و بعد از انتخاب گزینه " درگاه پرداخت " روی عبارت " تایید و ادامه " کلیک کنید .

 

 

5- حالا باید تیک عبارتی که با فلش برای شما نشان داده شده است را انتخاب کنید تا گزینه ادامه روند پرداخت فعال شود .

 

 

6- بعد از آنکه هزینه ثبت نام را پرداخت کردید ، شماره سریال خرید کارت در اختیار شما قرار داده می شود . در این زمان باید به صفحه اول مراجعه کنید و گزینه را مانند تصویر فعال کرده و بر روی گزینه " تایید ادامه _ گام بعدی " کلیک کنید .

 

 

7- در آخر باید شماره سریال خرید کارت و کد امنیتی را در قسمت خود وارد کنید . بعد از آن می توانید اطلاعات شخصی خود را ثبت کنید . نکته بسیار مهم در مورد ثبت اطلاعات آن است که در ارسال عکس بسیار دقت کنید و عکس اشتباه یا مخدوش ارسال نکنید .

 

 

دروس امتحانی آزمون وکالت

 

دروس و مباحثی که در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری مورد سنجش واقع می شوند به شرح زیر هستند . ضرایب هر درس مطابق با دفترچه آزمون در مقابل آن قرار داده شده است . تعداد کل سوالات آزمون وکالت کانون وکلا 120 سوال و مدت آزمون 135 دقیقه می باشد .

 

دروس ضرایب تعداد سوال
حقوق مدنی 3 20
آیین دادرسی مدنی 3 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
اصول فقه 1 20

 


 

کانون وکلای دادگستری

کانون وکلا دادگستری یکی از قدیمی ترین سازمان های مردم نهاد ایران است . این سازمان در سال 1331 به عنوان یک نهاد مستقل شناخته شده است . البته اولین بار در سال 1300 مجمع وکلا رسمی تشکیل شد و با صبر و تلاش وکلا در  سال 1333 لایحه استقلال کانون وکلا تصویب شد .

در ایران 12 کانون مستقل وکلا وجود دارد که کانون وکلا مرکزی در تهران واقع است و سایر کانون ها در شهر های آذربایجان شرقی ، اردبیل ، آذربایجان غربی  ، قزوین ، بوشهر ، کردستان ، مازندران ، خراسان  ، اصفهان ، فارس ، کهکیلویه و بویر احمد و .... قرار دارند . 

این کانون ها اتحادیه ای تحت عنوان ، اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران دارند که تحت عنوان اسکودا شناخته می شود . هزاران وکیل و کارآموز زیر نظر این کانون ها فعالیت می کنند .