به گزارش افکارنیوز،

بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با اشاره به رشد یک درصدی اهدای خون بانوان در کشور، بیان داشت: شاخص اهدای خون بانوان در ۴ ماهه اول سال ۱۳۹۹ در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی و فارس نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ بیشترین میزان رشد را داشته است.

اخبار اجتماعیوی خاطر نشان کرد: بالاترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور در ۴ ماهه اول سال ۹۹ مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان با ۸ درصد، خراسان جنوبی با ۸ درصد و خراسان شمالی با ۸ درصد بوده است.

 حاجی بیگی با بیان اینکه میانگین شاخص اهدای خون در کشور در ۴ ماهه اول امسال ۵ درصد بوده است،گفت: در ۴ ماهه اول سال جاری ۷۵۷ هزار و ۴۴۷ اهداکننده خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۶۰۱ هزار واحد خون اهدا شده است.

وی تصریح کرد: 57 درصد خون‌های اهدایی در کشور در ۴ ماهه اول سال ۱۳۹۹ مربوط به اهداکنندگان مستمر خون بوده است.

 اقدام به اهدای خون 89 هزار نفر برای بار اول

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با اشاره به اینکه در این 4 ماه، 89 هزار نفر برای بار اول اقدام به اهدای خون کرده‌اند، گفت: در این ۴ ماه نزدیک به یک میلیون و 50 هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت، پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

وی افزود: همچنین ۳۴ درصد از خون‌های اهدایی مردم مربوط به گروه خون O مثبت و تنها یک درصد از خون‌های اهدایی مربوط به گروه خونی AB منفی بوده است.

 حاجی بیگی با اشاره به اینکه طی ۴ ماهه اول سال ۱۳۹۹، بیشترین میزان مراجعه در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، کرمانشاه، خراسان رضوی بوده است، اظهار داشت: ۴۵۶۶ نفر از بهبودیافتگان از کووید ۱۹ جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون ۲۴ استان کشور مراجعه و از این تعداد ۳۵۹۵ واحد پلاسما اهدا شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور یاد آور شد: عزیزانی که از بیماری کرونا بهبود یافته‌اند و ۲۸ روز از زمان بهبودی آنها گذشته است می‌توانند جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.