حبیب‌الله خجسته‌پور امشب در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: برقراری تعادل میان انجام مراسم،‌ آیین‌ها و فرایض مذهبی با حفظ سلامت و امنیت جان شهروندان در زمان وقوع بیماری‌های همه‌گیر در دنیا یکی از حساس‌ترین موضوعات تصمیم‌گیران بوده که نیازمند تأمل و تدبیر خاصی است.

اخبار اجتماعی- او گفت: بر این اساس، با توجه به مکاتبه معاون بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با معاون امنیتی و انتظامی و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، این مراسم فقط در مناطق سفید کشور به انجام رسیده و برگزاری آن در سایر مناطق زرد، نارنجی و قرمز کرونایی ممنوع است. 

خجسته‌پور به شرایط برگزاری آیین روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر در کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس مکاتبه وزارت کشور با استانداران و رؤسای ستادهای استانی مدیریت مقابله با کرونا، اولویت برگزاری مراسم عرفه از طریق فضای مجازی بوده و آیین روز عرفه فقط در مناطق سفید برگزار خواهد شد.

جانشین ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان سمنان گفت: با توجه به وضعیت اعلام‌شده استان سمنان از لحاظ رنگ‌بندی کرونایی این مراسم در هیچ‌کدام از شهرستان‌های استان سمنان قابلیت اجرای عمومی نخواهد داشت. 

خجسته‌پور ادامه داد: وزارت کشور در مکاتبه ارسالی خود همچنین بر این نکته تأکید کرده است که برگزاری هرگونه مراسم، جشن و نماز عید قربان غدیر و قربان نیز فقط در مناطق سفید از نظر شیوع بیماری کووید ۱۹ انجام خواهد شد.

او افزود: با عنایت به وضعیت فعلی استان از نظر رنگ‌بندی کرونایی لازم است تا به‌منظور حفظ سلامت شهروندان از برگزاری هرگونه مراسم و نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق زرد، نارنجی و قرمز پرهیز شود.

خجسته‌پور اضافه کرد: با هدف بهره‌مندی آحاد مردم مؤمن و متعهد استان سمنان از فیوض ارزشمند و پربرکت روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر، با همکاری رسانه ملی و به‌ویژه صداوسیمای مرکز سمنان برنامه‌های ویژه این مراسم به‌صورت مجازی و از طریق رسانه به سمع و نظر مردم خواهد رسید و زمینه استفاده مناسب از این آیین فراهم خواهد شد. 

جانشین ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان سمنان ضمن تبریک پیشاپیش به مناسبت اعیاد قربان و غدیر، بار دیگر از مردم اخلاق‌مدار استان سمنان درخواست کرد تا ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، به‌منظور قطع زنجیره انتقال ویروس از دیدوبازدیدهای عیدانه، ذبح قربانی در منازل و توزیع نذور پرهیز کنند.

او افزود: مردم با اهدای نذور به مراجع حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، تلاش کنند تا ضمن مشارکت در این اقدام ارزشمند معنوی، زمینه مساعدت به خانواده‌های نیازمند و تهی‌دست نیز فراهم شود.