به گزارش افکارنیوز،

دکتر بشیر حاجی بیگی درباره آمار اهدای خون امسال اظهار کرد: در 4 ماهه اول سال 1399، از اول فروردین لغایت پایان تیرماه، بیشترین اهدای خون در کشور در استان‌‌های تهران، فارس، اصفهان و مازندران بوده است و نزدیک به 16 درصد کل خون‌‌های اهدایی در کشور در تهران اهدا شده است.

اخبار اجتماعی - وی با اشاره به رشد یک درصدی اهدای خون بانوان در کشور افزود: شاخص اهدای خون بانوان در 4 ماهه اول سال 1399 در استان‌‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی و فارس نسبت به مدت مشابه سال 1398 بیشترین میزان رشد را داشته است.
وی خاطر نشان کرد: بالاترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور در 4 ماهه اول سال 99 مربوط به استان‌‌های سیستان و بلوچستان با 8 درصد، خراسان جنوبی با 8 درصد و خراسان شمالی با 8 درصد بوده است.

اهدای 601 هزار واحد خون در 4 ماهه اول سال 99

حاجی بیگی با بیان اینکه میانگین شاخص اهدای خون در کشور در 4 ماهه اول امسال 5 درصد بوده است، گفت: در 4 ماهه اول سال جاری 757 هزار و 447 اهداکننده خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده‌‌اند که از این تعداد 601 هزار واحد خون اهدا شده است.

وی تصریح کرد: 57 درصد خون‌‌های اهدایی در کشور در 4 ماهه اول سال 1399 مربوط به اهداکنندگان مستمر خون بوده است.

اقدام به اهدای خون 89 هزار نفر برای بار اول

حاجی بیگی با اشاره به اینکه طی 4 ماهه اول سال 1399، بیشترین میزان مراجعه در استان‌‌های تهران، خوزستان، اصفهان، کرمانشاه، خراسان رضوی بوده است، اظهار داشت: 4566 نفر از بهبودیافتگان از کووید 19 جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون 24 استان کشور مراجعه کرده‌‌اند و از این تعداد 3595 واحد پلاسما اهدا شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور یاد آور شد: عزیزانی که از بیماری کرونا بهبود یافته‌‌اند و 28 روز از زمان بهبودی آنها گذشته است می‌‌توانند جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با اشاره به اینکه در این 4 ماه، 89 هزار نفر برای بار اول اقدام به اهدای خون کرده‌‌اند، گفت: در این 4 ماه نزدیک به یک میلیون و 50 هزار واحد خون و فرآورده‌‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت، پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

وی افزود: همچنین 34 درصد از خون‌‌های اهدایی مردم مربوط به گروه خون O مثبت و تنها یک درصد از خون‌‌های اهدایی مربوط به گروه خونی AB منفی بوده است.