به گزارش افکارنیوز ،کاظم محمدی نیکخواه - پیشکسوت و كارشناس بازار خودرو، با بیان مطلب بالا به خبرنگار ايسنا گفت: پیشبینی میشود بخش قابل توجهی از مشتریان خودروهای نو در سال جاري، دارندگان خودروهای فرسودهای خواهند بود که به دلیل قوانین ممنوعیت تردد از تیرماه، ناچارند خودرو شخصی خویش را به خودرو نو تبدیل کنند.

وی ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده را عامل افزایش تقاضای خودرو نسبت به سال گذشته دانست و افزود: بخش دیگری از متقاضیان خودرو نو در سال جاری، دارندگان خودروهای دست دوم ومستهلک هستند که عمر خودروی آنان بیش از پنج سال است.

نیکخواه رشد قیمت خودرو در سال جاری را همچنان کمتر از نرخ تورم ذکر کرد و گفت: افزایش شش درصدی قیمت خودرو در سال جاری، قدرت خرید مردم را کاهش نداد و تقاضا برای خودرو همچنان وجود دارد.

وی تعداد جوانان تازه وارد به بازار کار در سال ۱۳۹۱ را نزدیک به ۲.۵ میلیون نفر برآورد کرد و آن را دیگر عامل افزایش تقاضا برای خودرو دانست.

این فعال بازار، استهلاک خودروهای قدیمی و کارکرده و نیز جوانانی را که به تازگی گواهینامه رانندگی گرفته‌اند، از دیگر متغیرهای افزایش تقاضا برای خودرو صفر کیلومتر در سال جاری دانست و گفت: در سالهای اخیر فرهنگ مالکیت خودرو در کشور مشابه داشتن تلفن همراه فراگیر شده است.

نیکخواه تصریح کرد: فرهنگ داشتن خودرو برای تمامی اعضای خانواده وضعف ناوگان حمل ونقل عمومی از سوی دیگر موجب شده تا نیاز خانواده ها روزبه روز به خودرو شخصی افزایش یابد.

به گفته وی خودروهای در رده قیمتی ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان بیشترین تقاضا را دارند؛ چرا قیمت آنها متناسب با درآمد بیشتر افراد جامعه است و از تجهیزات رفاهی و ایمنی حد استاندارد برخوردارند.