به گزارش افکارنیوز،

سی و یکمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه امروز سه شنبه (۲۱ مرداد ماه) با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

اخبار اجتماعی-  غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در سی و یکمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز سه‌شنبه (۲۱ مرداد ماه) برگزار شد، با اشاره به اعیاد مبارک اظهار کرد: عید سعید غدیر، عید امامت و ولایت و میلاد مسعود حضرت موسی بن جعفر (ع) را تبریک می‌گویم و همچنین روز خبرنگار را به همه اصحاب رسانه تبریک عرض می‌کنم و یاد و خاطره تمام خبرنگاران شهید را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: به نوبه خود مجددا از خدمات و زحمات جامعه رسانه‌ای کشور به ویژه خبرنگاران حوزه قضایی تشکر می‌کنیم و این جمع را همکاران خود می‌دانیم.

اسماعیلی با بیان اینکه امروز جامعه ما از ناحیه دشمنان با دو گانه تحریم و تحریف مواجه است، گفت: همان گونه که کشور با جنگ اقتصادی مواجه است، شاهد جنگ رسانه‌ای دشمن با ابراز تحریف هستیم، اهمیت حرفه خبرنگاری در جامعه امروز ما بیش از پیش بر ما آشکار است، آنجا که خبرنگاران با رعایت امانت و صداقت و شفافیت و امید خنثی کننده تهاجم دشمن هستند.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در دوره تحول جلب مشارکت گروه‌های مختلف مردمی به ویژه گروه‌های نخبگانی از اولویت‌های قوه قضاییه است و در این برنامه تحولی خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای در حوزه ترویج گفتمان عدالت و مبارزه با مظاهر فساد نقش مهمی دارند.

وی افزود: در ماه‌های اخیر شاهد نمونه‌های خوبی از گزارشگری فساد بودیم، در این حوزه خبرنگاران ما را همکاران خود بدانند و ما آن‌ها را همکار خویش می‌دانیم، چراکه آن‌ها چشم و گوش دستگاه قضا در یافتن مشکلات به شمار می‌آیند.

اسماعیلی با اشاره به رویکرد دستگاه قضا در حوزه تخلفات رسانه گفت: در هر جامعه‌ای امکان وقوع تخلف و ارتکاب جرم از ناحیه هر یک از اقشار را محتمل می‌دانیم و توجه داریم دشمن تلاش بسیاری می‌کند تا در هر گروهی عامل نفوذی داشته باشد و در نتیجه گاهی اوقات تشکیل پرونده امری اجتناب ناپذیر خواهد بود، اما آنچه مهم است، سیاست دستگاه قضا در رسیدگی به جرایم و تخلفات حوزه رسانه است.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در دوره تحول رویکرد توأم با آرامش، جایگزین رویکرد سختگیرانه شده است و رسانه‌ها باید قوانین را رعایت کنند و اگر تخلفی باشد در واحد صنفی مورد رسیدگی قرار گیرد و هیأت نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشاد به عنوان نهادهای متولی، مأموریت‌های قانونی خود را به نحو شایسته انجام دهند تا نوبت به رسیدگی قضایی نرسد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در یک سال اخیر اقدامات خوبی انجام شد از جمله فعال شدن شورای حل اختلاف اصحاب رسانه، برگزاری جلسات تذکر از ناحیه همکاران ما در فرهنگ و رسانه و دیگر دست اندر کاران حوزه خبر، صدور بخشنامه رئیس قوه قضاییه در چارچوب رسیدگی به جرم سیاسی و نهادینه شدن آن که پس از این بخشنامه، جرایم با حضور هیأت منصفه رسیدگی می‌شوند.

وی افزود: هیچ روزنامه، رسانه و خبرگزاری‌ای از ناحیه قوه قضاییه توقیف نشده است و جمعی از خبرنگاران با توجه به عفو مقام معظم رهبری آزادی مشروط گرفتند و توصیه ما این است که جامعه مطبوعاتی خط قرمز‌ها را رعایت کنند، چاره‌ای نیست اگر جرمی انجام شد، رسیدگی مأموریت اصلی ما است.

اسماعیلی تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش همکاران ما از آغاز سال ۱۳۹۹ تا کنون ۱۶۶ مورد از پرونده‌های قصاص با گذشت اولیای دم مواجه شدند و محکومان به قصاص، زندگی مجدد پیدا کردند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: در حوزه کارگری تمام تلاش قوه قضاییه بر این بوده است که ضمن رسیدگی به پرونده‌های قضایی به هیچ عنوان کارگاه و کارخانه و واحد صنعتی‌ای تعطیل نشود و کارگری هم بیکار نشود و استیفای حقوق کارگران جزء اولویت‌های قوه قضاییه بوده است و اعلام می‌کنیم در سال گذشته هیچ واحد تولیدی با حکم قضایی تعطیل نشده است.

وی افزود: تعطیلی کارخانه را به هیچ عنوان بر نمی‌تابیم.

اسماعیلی با بیان اینکه کرونا کماکان مسأله روز ایران و جهان است و با اشاره به اقدامات قوه قضاییه در دوران شیوع ویروس کرونا، گفت: دادگاه‌های آنلاین در دوران کرونا برگزار شده است. زیر ساخت‌ها را برای جلوگیری از رفت و آمد اصحاب پرونده به مراکز قضایی ایجاد کردیم، به عنوان نمونه در استان خراسان جنوبی در سه ماه اول امسال ۵۸۹۸ مورد دادگاه الکترونیکی برگزار شده است.
 
وی ادامه داد: در این استان ۴ مورد دادگاه با اصحاب پرونده خارج از کشور برگزار شده است و ۹۰ درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی از برگزاری دادگاه رضایت داشته اند و ۱ درصد فقط آن را ضعیف دانستند و این نظرسنجی این پیام را دارد که کرونا فرصت به شمار می‌رود.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره وصول بدهی بدهکاران بانکی گفت: وضعیت فعلی ایجاب می‌کند که ما یقه بدهکاران بزرگ بانکی و بدهکاران مالیاتی را بگیریم و حقوق جامعه را استیفا کنیم، البته این کار با همکاری بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی است و از همکاری این نهاد‌ها تشکر و اعلام می‌کنم مطالبه این سازمان‌ها و همکاری دستگاه قضا انجام شده است و در یک سال گذشته در تهران و در حوزه مالیاتی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده وصول شد و با نیابت‌هایی که داشتیم در سایر استان‌ها نیز ۶ هزار میلیارد تومان تسلیم شد.

وی افزود: هفته گذشته از یک بدهکار بانکی که گروه فرزان راد بودند ۱۴۰ میلیارد بدهی آن‌ها به بانک مسکن تسویه شده، ۲۳۰ میلیارد بدهی این گروه به بانک رفاه هم در حال تسویه است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بالغ بر هزار میلیارد تومان مالیات هم از ناحیه سازمان بازرسی وصول شده است.

اسماعیلی درباره پرونده ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال گفت: قوه قضاییه درباره پرونده ویلموتس وارد عمل شده و اشکالات متعددی به آن وارد است؛ چه از نظر بستن قرارداد و چه میزان آن موضوع بررسی شده و در فرآیند رسیدگی قرار دارد.

وی درباره درخواست سازمان جنگل‌ها از رئیس دستگاه قضا گفت: در ارتباط با جنگل هیرکانی قبل از ورود سازمان جنگل‌ها، رئیس کل دادگستری استان مازندران از منطقه بازدید داشتند و اسناد و مدارک را ملاحظه کردند و گزارشی توسط دادگستری تنظیم شد و رئیس قوه قضاییه تقاضا را پذیرفته و در راستای اعمال ماده ۴۷۷ پرونده بررسی دوباره می‌شود و حتما از مجاری قانونی اقدام می‌کنیم، منشأ صدور حکم کارشناسان بودند به همین جهت رئیس کل دادگستری شخصاً برای معاینه محل رفتند.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت متهمان متواری پرونده پتروشیمی گفت: این افراد خارج از کشور هستند؛ ۳ نفر از آن‌ها قبل از تشکیل پرونده خارج از کشور بودند و یک نفر آقای شریفی نیک نفس در زمانی که پرونده در دادسرا بوده خارج شده است، آن زمان وی ممنوع الخروج نبوده و آقای علی اشرف ریاحی هم ممنوع الخروج بوده و با پاسپورت دیگری از کشور خارج شده است، اما اقدامات لازم با پلیس بین‌الملل انجام شده است و فعلا عدم حضور آن‌ها در پرونده خللی وارد می‌کند و اگر حکمی صادر شد، از اموال داخل کشور آن‌ها استیفا می‌شود.

اسماعیلی درباره گرانی‌های اخیر حوزه خودروسازی گفت: در حوزه خودرو قوه قضاییه نسبت به حق عمومی مردم بی تفاوت نبوده است. پیگیری های مجدانه ای برای ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو انجام دادیم که اثرات مثبتی داشت.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در زمینه گرانی خودرو سازمان بازرسی ورود جدی داشته است، گفت: در بازرسی از ایران خودور به این نتیجه رسیده اند که یک شرکت با تبانی مبادرت به گران نمایی و گران فروشی می‌کرد، این شرکت با وجود توان تولید داخل از خارج کشور، قطعات را وارد می‌کرده است.

اسماعیلی تصریح کرد: در مورد یکی از شرکت‌هایی که فولاد آلیاژی به خودروساز می‌فروخت بیش از ۵۴۴ میلیارد تومان هزینه اضافی به گردن خودروساز گذاشته بود که با پیگیری‌ها ۵۳۳ میلیارد بازگردانده شده است.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری گفت: امروز آخرین جلسه دادگاه این متهم است و آخرین دفاع طبری گرفته شده و متهمان باقی مانده آخرین دفاعیات خود را انجام می‌دهند و ختم رسیدگی به این پرونده امروز اعلام می‌شود و در اولین فرصت تا حدود دو هفته آینده رأی پرونده صادر می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: آنچه در دادگاه رسیدگی شد، همه عناوین اتهامی این فرد نبود، اما بخش‌های دیگری از پرونده در دادسرا مفتوح است و به زودی بخش دوم آن رسیدگی می‌شود و برای متهمان فراری این پرونده هم رأی صادر می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای ۶۵ میلیاردی میرسلیم علیه قالیباف گفت: ادعای ایشان از حیث ادعا مطرح شده و گزارشی واصل شده است. ما در حال بررسی این ادعا هستیم.

اسماعیلی تصریح کرد: یکی از نمایندگان سابق مجلس بازداشت شده است، اما هنور ماهیت موضوع بررسی نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مطمئن باشید در رسیدگی‌ها آنچه از گزارش‌ها و تخلفات به ما منعکس بشود، حتما مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

اسماعیلی تصریح کرد: ما پرونده زیر میز نداریم و همه پرونده‌ها روی میز هستند. افراد به جای آن که مسائل را در رسانه مطرح کنند، به ما اعتماد داشته باشند.

سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت خبرنگاران در روز خبرنگار گفت: در روز خبرنگار هیچ خبرنگاری بازداشت نشده است؛ انتشار دهنده این موضوع بعد از انتشار خبر، اصلاحیه‌ای زده است. جامعه رسانه‌ای مراقب باشید، افرادی به ناحق سر سفره شما ننشینند.

وی درباره عفو محکومان امنیتی گفت: آنچه که درباره عفو بود را گزارش دادیم و به مناسبت‌های عید عفو مورد عنایت مقام معظم رهبری قرار گرفت و اعلام کردیم که در لیست پیشنهادی عفو قوه قضاییه همیشه گروه‌های مختلفی از محکومان که شرایط را داشته‌اند، هستند و در دوره اخیر محکومان امنیتی در لیست عفو بودند و تعدادی مورد عفو قرار گرفتند و هر جا به این نتیجه برسیم که سایر محکومان اصلاح شده‌اند، برای آن‌ها پیشنهاد عفو تقدیم می‌کنیم.

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده کروز گفت: پرونده کروز در مرحله دادسرا است و به دادگاه ارسال نشده است؛ منتظر تکمیل تحقیقات در دادسرا هستیم.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره پرونده‌های مربوط به تسهیل ازدواج اظهار کرد: از هر کسی که شرایط ازدواج را تسهیل کند، قدردانی می‌کنیم تا یکایک جوانان به زندگی خود سروسامان دهند. تاکنون شکایتی از مجلس به ما واصل نشده است و دریافتی از این بایت نداشتیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال درباره استعفای یکی از روسای فدراسیون‌های مهم ورزشی و موضوعاتی پیرامون بدهکاری او و فرزندش گفت: اگر همان فردی باشد که در ذهن من است، موضوع ابر بدهکار بودن برای وی نداریم. پرونده‌ای برای پسر یکی از روسای فدراسیون‌ها تشکیل شده است، اما نه به خاطر ابر بدهکاری و باید بگویم استعفا و عدم استعفا تأثیری در رسیدگی ما ندارد.

وی درباره تشکیل پرونده برای یکی از مدیران البرز افزود: پرونده ثبت و تحقیقات تکمیلی انجام شده است و منتظر ارائه مستندات هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده فساد پتروشیمی و فرار علی اشرف ریاحی گفت: او ممنوع الخروج بوده و احتمالا غیر از گذرنامه اصلی خود خارج شده است هنوز نتیجه دقیقی به دست ما نرسیده است.

اسماعیلی با اشاره به آرای کمیسیون ماده صد گفت: ما با ماده صد مقابله می‌کنیم و این تبصره‌ها باید اصلاح شوند و اینکه کسی در ما به ازای تخلف خود وجوهی را بپردازد که بستر درآمد نامتعارف برای شهرداری‌ها است، نمی‌پذیریم و درخواست کرده‌ایم به زودی مجلس ماده صد را اصلاح کند و به شکل قانون مندی وضعیت آن بررسی شود.

وی با اشاره به تعطیلی یکی از کارخانه‌ها گفت: خبر از اتقان لازم برخوردار نبود. این بیم می‌رفت که در مسیر وصول مطالبات، کارخانه تعطیل شود، اما انعکاس رسانه‌ای موضوع انجام شد و خوشبختانه شرکت تعطیل نشده بود و تعطیل نخواهد شد.

سخنگوی دستگاه قضا درباره جزئیات بازداشت تعدادی از جاسوسان در چند روز گذشته گفت: در روزهای گذشته ۵ جاسوس توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شدند. هم در وزارت امور خارجه و صنایع تأمین کننده قطعات و هم در حوزه انرژی و وزارت دفاع و انرژی هسته‌ای دستگیری‌هایی داشتیم.

وی ادامه داد: «شهرام شیرخوانی» جاسوس انگلیس به جرم دادن اطلاعات پروژه‌های حساس به بیگانگان و آلوده سازی برخی از مدیران برای جذبشان به ۱۰ سال حبس محکوم شد. او اطلاعات قراردادهای ما در حوزه بانک مرکزی، بانک ملی و وزارت دفاع را به دشمن داده بود.

اسماعیلی تصریح کرد: «مسعود مصاحب» که دبیرکل انجمن دولتی اتریش در ایران و وابسته به سرویس اطلاعاتی آلمان و رژیم صهیونیستی بود، به اتهام دادن اطلاعات حوزه پزشکی به بیگانگان به ۱۰ سال حبس محکوم شد. یکی از کسانی هم که دستگیر شد «شارمهد» بود، کسی که عزاداران امام حسین(ع) را در حسینیه شیراز به شهادت رسانده بود.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده شرکت نیشکر هفت تپه گفت: بخشی از پرونده به کارشناسی رفته و بخشی دیگر درباره اعتراضات خصوصی‌سازی است که در حال پیگیری آن هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: توصیه کرده‌ایم هر چه سریع‌تر بررسی و تعیین تکلیف شود تا نحوه واگذاری شرکت هفت تپه به بخش خصوصی پیگیری شود، ضمن آن که با دستور ریاست قوه قضاییه و در جلسه‌ای که با حضور مقامات ذی‌ربط برگزار شد به دادستان کل کشور مأموریت داده شد تا موضوع را به صورت تخصصی بررسی کند و پیگیری آن انجام شود و دادستان کل کشور نیز جلسات متعددی را برگزار کرده است.

وی درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم عزاداری در محرم گفت: در آستانه محرم، مردم جامعه و محافل مذهبی باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. لذا قرار بر آن شده که در محرم جامعه مذهبی پروتکل‌ها را رعایت کنند و یک محرم الگو و نمونه‌ای رقم بخورد، چراکه احیای محرم و صفر منجر به احیای دین و نظام است و من مطمئن هستم از شب اول محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی حسینه‌ای به وسعت ایران اسلامی برپا می‌شود و مردم با رعایت همه فاصله‌ها، نماد جدیدی از فرهنگ حسینی را در محرم امسال رقم می‌زنند.