به گزارش افکارنیوز،

نوجوان 14 ساله تهرانی در پارک لاله جان باخت. این نوجوان چهارده ساله که با پدرش مشغول بازی پینگ پنگ بود توپش به داخل فضای سبز افتاد و هنگامی که برای برداشتن توپش به میان درختان رفت دچار برق گرفتگی شد و جان باخت.

اخبار اجتماعیساعت ۱۱ شب شنبه ۱۸ مرداد مهدی به همراه پدرش در پارک لاله مشغول بازی پینگ‌پنگ بود که توپ داخل باغچه‌ای افتاد که درختان تنومند در آن قرار داشتند و لابه‌لای درختان نیز تیرهای برق قرار داشت.

به خاطر آبیاری درختان و فضای سبز باغچه خیس بود و توپ هم روی آب شناور شده بود. مهدی توپ را که برداشت، دستش خیس شد. او برای خارج شدن از باغچه دستش را به تیر برقی که کنارش قرار داشت تکیه داد غافل از اینکه جریان برق فشار قوی به بدنه تیر اتصال کرده و همین موضوع پسر بچه را در جا خشک کرد.

پدر مهدی بلافاصله با اورژانس تماس گرفت و پسر ۱۲ ساله به بیمارستان امام خمینی(ره) انتقال داده شد. تلاش برای درمان پسر نوجوان ادامه داشت تا اینکه حدود ساعت ۱۱ صبح یکشنبه ۱۹ مرداد قلب پسرک برای همیشه از کار افتاد.

  • تحقیقات تیم جنایی

با اعلام مرگ مهدی از سوی کادر درمانی بیمارستان امام خمینی(ره)، مأموران کلانتری ۱۴۸ انقلاب موضوع را به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام کردند.

به دنبال اعلام این خبر، بازپرس رحیم دشتبان و تیم بررسی صحنه جرم راهی محل حادثه شدند. بازپرس شعبه دهم دادسرای امور جنایی تهران و تیم تحقیق وارد زمین پینگ‌پنگ واقع در ضلع شمالی پارک لاله شدند. زمینی با ۳ میز پینگ‌پنگ که در چند قدمی میزها باغچه‌ای قرار داشت که پسر نوجوان درآنجا دچار برق‌گرفتگی شده بود.

تحقیقات برای رازگشایی از علت مرگ پسر نوجوان تا ساعت ۵ بعد از ظهر ادامه یافت و درنهایت کارشناس برق و الکترونیک حاضر در محل، علت حادثه را اتصال برق به تیر به ‌دلیل پوسیدگی سیم‌ها و اتصالات اعلام کرد.

مقصران حادثه برق گرفتگی پارک لاله تهران

در ادامه بررسی‌ها ناظر پارک، پیمانکار سابق پارک و پیمانکار فعلی پارک به اتهام تسبیب در قتل شبه عمد در این ماجرا مقصر شناخته و بازداشت شدند. صبح روز گذشته ۳ مرد جوان برای تحقیقات به دادسرای امور جنایی پایتخت منتقل شده و از آنها تحقیق صورت گرفت. بررسی‌ها در خصوص مرگ پسر ۱۲ساله به دستور بازپرس جنایی ادامه دارد.

با اینکه از حادثه برق‌گرفتگی پسر نوجوان بیش از ۴۸ ساعت می‌گذرد، اما همچنان اطراف باغچه‌ای که این حادثه در آنجا رقم خورده، نوار سبزرنگ ورود ممنوع و خطر کشیده شده است.

بعد از سومین میز پینگ‌پنگ، تیر برق روی زمین افتاده است. به گفته حاضران در پارک، کارشناسان تیر برق را روی زمین خوابانده و باز کرده‌اند تا علت حادثه را بررسی کنند. اما تیر برق همان‌طور رها شده است و احتمال خطر و حادثه‌ای دیگر می‌رود.

به دنبال این حادثه، شهرداری منطقه ۶ تهران اعلام کرده که کمیته‌ای ویژه برای پیگیری موضوع و بررسی علل بروز این حادثه و شناسایی مقصران توسط مدیریت شهری در دستور کار قرار گرفته است.

دستگیری ۳ نفر از عوامل پیمانکار پارک لاله

سرهنگ‌ ناصری‌نژاد معاون هماهنگ‌کننده پلیس پیشگیری پایتخت نیز گفته در حال حاضر ۳ نفر از عوامل پیمانکار پارک لاله با دستور قضایی دستگیر شده‌اند و تحقیقات تکمیلی توسط کلانتری ۱۴۸ انقلاب اسلامی ادامه دارد.

ورود شورای شهر تهران به ماجرای مرگ مهدی

صدر اعظم نوری نماینده شورای شهر تهران با بیان اینکه در سند برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران، شهرداری به عنوان مسئول اصلی حفظ ایمنی در فضاهای عمومی شهر است، تاکید کرد: شهرداری موظف است به منظور پیشگیری از وقوع حوادث و افزایش ایمنی تردد شهروندان در فضاهای عمومی شهر، ساختار مدیریت ایمنی و بحران و HSE شهر تهران را بازنگری و شیوه‌نامه نظام مدیریت و بازرسی و نظارت بر عملکرد و فعالیت کلیه پیمانکاران را با هدف پیشگیری و کاهش حوادث تدوین کند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت:متاسفانه علی‌رغم پیگیری های مستمر من و کمیسیون و برگزاری جلسات بسیار با شهردار محترم، معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و اداره کل تشکیلات و بهبود روش ها این مهم همچنان مغفول مانده است.

نوری اضافه کرد: در نتیجه بررسی های به عمل آمده و خروجی جلسات برگزار شده و با توجه به این که سلامت، ایمنی و محیط زیست در عین قرابت با یکدیگر، اموری تخصصی هستند و نظر به نوع نقش آفرینی شهرداری تهران در مدیریت شهری در قبال شهروندان، ضرورت دارد که در ساختار شهرداری تهران، واحدی مجزا به صورت یکپارچه و تخصصی به مقوله سلامت، ایمنی و محیط زیست بپردازد و به این نکته توجه شود که قرار گرفتن HSE در زیر مجموعه یکی از واحدهای مرتبط با سلامت، ایمنی و یا محیط زیست کارایی و اثرگذاری لازم و کافی را در اجرایی شدن الزامات و ضوابط HSE نخواهد داشت.

این عضو شورا با بیان اینکه در جلسات کمیسیون برنامه و بودجه با شهردار تهران بنا شده ساختار HSe زیر نظر اداره کل محیط زیست شهرداری تهران اداره شود، گفت: این کار اشتباه است و HSEباید واحدی مستقل برای اثرگذاری هرچه بیشتر باشد.

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورا شهر تهران در پایان‌ گفت: از این رو به عنوان نماینده مردم شریف تهران، مجدد از شهردار محترم می خواهم که احکام پیش بینی شده در برنامه پنج ساله سوم در حوزه ایمنی و افزایش تاب آوری شهری به ویژه ماده 89 برنامه را که بر بازنگری در ساختار HSE شهرداری تهران تاکید دارد، در اولویت توجه و اقدام قرار دهند تا بتوان در آینده از تکرار وقوع حوادث تلخی از این دست جلوگیری کرد.