به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان پزشکی قانونی، محمود خدادوست، افزود: این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته که ۲۳ هزار و ۲۴۹ نفر در تصادفات رانندگی کشته شدند، ۱۳.۷ درصد کاهش را نشان می دهد.

خدادوست با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۱۸۱ نفر کمتر از سال ۱۳۸۹ در تصادفات کشته شدند، گفت: ۱۵ هزار و ۶۲۴ نفر از تلفات رانندگی در سال ۹۰ مرد و چهار هزار و ۴۴۴نفر زن بودند.

رئیس مرکز تحقیقات جاده های برون شهری را بیشترین محل وقوع مرگ های ناشی از تصادفات دانست و گفت: ۱۲ هزار و ۲۳۲ مورد از مرگ های تصادفات در جاده های برون شهری، ۵ هزار و ۸۸۸ نفر در تصادفات درون شهری، هزار و ۸۰۳ نفر در جاده های روستایی و محل مرگ ۱۴۵ نفر نامعلوم گزارش شده است.

استان فارس دارنده بیشترین تلفات

خدادوست درباره استانهایی که بیشترین و کمترین تلفات رانندگی را در سال ۱۳۹۰ داشته‌اند، گفت: بالاترین آمار تلفات حوادثرانندگی با ۱۶۲۳ نفر کشته، در استان فارس ثبت شد و تهران با ۱۶۰۹ و خراسان رضوی با ۱۵۹۹ نفر پس از استان فارس قرار دارند.

وی گفت: در بین کمترین ها نیز، استان ایلام با ۱۵۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۵۹ و خراسان جنوبی با ۱۸۷ نفر، به ترتیب استان های دارای کمترین تلفات رانندگی بوده‌اند.

وی افزود: در گزارشهای سال ۱۳۹۰ سازمان پزشکی قانونی، آمار استان البرز که در حوادثرانندگی امسال ۳۳۹ نفر کشته داشت، از آمار استان تهران کسر و به صورت مستقل محاسبه شده است.

خراسان جنوبی؛ بیشترین کاهش تلفات حوادثرانندگی

وی درباره بیشترین کاهش تلفات حوادثرانندگی در بین استان های کشور گفت: استان خراسان جنوبی با ۳۰.۷ درصد کاهش(۱۸۷ کشته سال ۹۰ در مقایسه با ۲۷۰ نفر در سال ۸۹) هرمزگان با ۲۷.۹ درصد کاهش(۴۱۹ نفر کشته در سال ۹۰ در مقایسه با ۵۸۱ نفر در سال ۸۹) و پس از آن استان قم با ۲۵.۷ درصد کاهش(۳۴۴ نفر کشته در سال ۹۰ در مقایسه با ۴۶۳ نفر در سال ۸۹) بیشترین کاهش را در تعداد تلفات حوادثرانندگی در سال ۹۰داشته‌اند.

وی گفت: در زمان وقوع تصادف ۴۰.۴ درصد از کشته شدگان، راننده وسیله نقلیه، ۲۲.۵ درصد عابر پیاده و ۳۵.۶ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده‌اند.

۵۸.۹ درصد فوتی‌ها بین ۱۸ تا ۴۹ سال دارند

خدادوست اضافه کرد: از لحاظ سنی ۷.۹ درصد افراد ۱۰ سال و کمتر، ۵.۶ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۹.۷ درصد ۲۹-۱۸ سال، ۲۹.۲ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۲۷.۶ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

به گفته وی نحوه وقوع تصادف ۴۷.۳ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۲.۵ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۲درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: خودرو مورد استفاده ۳۸.۹ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۴ درصد موتورسیکلت، ۶.۷ درصد وانت بار، ۳.۷ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و ۱.۸ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.

به گفته وی خودرو درگیر با خودرو یا عابر پیاده متوفی در ۳۲ درصد موارد خودرو سواری، ۱۷.۹ درصد کامیون، کامیونت و تریلی، ۸.۲ درصد وانت بار، ۵.۳ درصد موتورسیکلت و ۴.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.

ضربه به سر، علت اصلی مرگ در تصادفات

خدادوست گفت: علت اصلی مرگ ۵۴.۱ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۴.۱درصد شکستگی های متعدد، ۷.۸ درصد به دلیل خونریزی و ۷.۸ درصد به دلیل علل اشتراکی(موارد دارای بیش از یک علت) بوده است. همچنین محل فوت ۵۲.۲ درصد از افراد در محل حادثه، ۸.۱ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۳۸.۶درصد از افراد در بیمارستان بوده است.

۲۹۷ هزار و ۲۵۷ مصدوم

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با یادآوری اینکه صرفاً آمار مصدومانی که به مراکز پزشکی قانونی ارجاع می شود در این سازمان ثبت شده است اظهار داشت: در سال ۱۳۹۰ آمار ۲۹۷ هزار و ۲۵۷ نفر مصدوم حوادثرانندگی در پزشکی قانونی ثبت شد که از این تعداد ۲۱۶ هزار و ۲۰۷ نفر مرد و ۸۱ هزارو ۵۰ نفر زن هستند.

به گفته خدادوست مصدومان حوادثرانندگی امسال نیز ۵ درصد کاهش یافته است. میزان مصدومان حوادثرانندگی در سال ۸۹،۳۱۲ هزار و ۷۴۵ نفر بوده است.

هزار و ۲۷۰ کشته در حوادثرانندگی اسفند

خدادوست تعداد تلفات حوادثرانندگی اسفند را هزار و ۲۷۰ نفر اعلام کرد و افزود: مقایسه آمار تلفات حوادثاسفند سال ۱۳۹۰ در مقایسه با هزار و ۴۵۲ نفری که در مدت زمان مشابه سال ۱۳۸۹ جان باختند، ۱۲.۵درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از مجموع هزار و ۲۷۰ کشته حوادثرانندگی اسفند ۹۹۹ نفر مرد و ۲۷۱ نفر زن بودند و ۷۷۶ نفر از کشته شدگان حوادثرانندگی اسفند در جاده‌های برون شهری، ۴۰۸ نفر در جاده‌های درون شهری، ۷۸ نفر در جاده های روستایی و محل مرگ ۸ نفر نیز نامعلوم ثبت شده است.

وی درباره استان های دارای بیشترین تلفات حوادثرانندگی در آذرماه گفت: استان فارس با ۱۰۳ کشته اولین استان و تهران با ۱۰۲ و خوزستان با ۹۷ کشته، به ترتیب استانهایی هستند که بیشترین آمار تلفات رانندگی در آنها ثبت شده است.

خدادوست تعداد مصدومان حوادث رانندگی اسفند را ۱۹ هزار و ۹۷۸ نفر اعلام کرد و افزود: این آمار در مقایسه با ۱۹ هزار و ۵۹۷ مصدوم حوادث رانندگی که در اسفند سال ۱۳۸۹ به سازمان پزشکی قانونی مراجعه داشتهاند ۱.۹ درصد افزایش داشته است.