سال‌هاست درباره انواع قاچاق در تمام حوزه‌ها چه وارداتی و چه صادراتی خبرهای شنیده‌ایم، از قاچاق پوشاک و بنزین گرفته تا قاچاق حیات وحش و چوب، اما در چند ماه اخیر خبرهایی از قاچاق خاک این بار نه از کوه‌ها و بیابان‌ها بلکه از جنگل‌ها به گوش می‌رسد.

اخبار اجتماعیدر چند سال اخیر تنها قاچاق چوب از جنگل‌ها اتفاق می‌افتاد که به دنبال آن قاچاقچیان با اره‌ها شبانه روز و نوبت به نوبت به جان درختان می‌افتادند و الوار الوار چوب را سوار بر کامیون‌ها به شهرها و کشورها قاچاق می‌کردند، اما انگار حالا خاک این جنگل‌ها برای سودجویان و افرادی که به دنبال منافع خود هستند بیشتر اهمیت دارد و ارزشمند است، به گونه‌ای که اهالی مناطق شمالی کشور هر روز و شب شاهد حمل خاک با فرغون‌ توسط سودجویان به خارج از جنگل هستند.

اهالی مناطق شمالی می‌گویند قاچاق خاک جنگل ‌ها بسیار آسان تر و راحت تر از قاچاق چوب یا حیات وحش به خارج از جنگل است، چرا که جنگل بانان و نگهبانان جنگل‌ها توجهشان بیشتر به حمل چوب و الوار است تا خاک جنگل، به همین دلیل جنگل‌های شمالی کشور روز به روز به دلیل قاچاق خاک، تهی تر می‌شوند.

حال سوالی که در اینجا برای ما مطرح می‌شود، این است که مگر چقدر خاک جنگل ارزش دارد که سودجویان به دنبال قاچاق آن هستند.

به گفته جنگل بانان، خاک پای درختان جنگل به دلیل نزدیکی به ریشه، دارای مواد مغذی بسیاری است که برای رشد گیاهان بسیار مناسب است.

گران قیمت بودن خاک جنگل، انگیزه قاچاقچی را برای برداشت هر چه بیشتر خاک افزایش می‌دهد و به گفته اهالی مناطق شمالی کشور این کار بیشتر در فصول بهار و تابستان صورت می‌گیرد.

در همین رابطه محمدرضا عبدالهی معاون امور جنگل گیلان، قاچاق چوب ، لاش برگ و خزه را از معضلات جنگل‌ های هیرکانی دانست و گفت: سودجویان با شناختی که نسبت به گونه‌های جنگلی دارند، به سمت خاک های مناسب تر گرایش پیدا می‌کنند.

عبدالهی با بیان اینکه جنگل های هیرکانی به واسطه ارزشمندی آنان همواره مورد طمع افراد سودجو بوده اند، گفت: در گذشته شاهد استفاده افراد از خاک جنگل برای مصارف شخصی در باغچه و گلخانه بودیم، اما اکنون این برداشت ها به‌ طور سیستمی و قاچاقی انجام می‌شوند.

بهتر است بدانید که برای تشکیل چند سانتیمتر خاک حدود ۸۰۰ سال زمان نیاز است که بر اساس گزارش‌های بین المللی، قیمت هر تن خاک ۲۸ دلار ارزش گذاری شده است که این سرمایه ملی در ایران با کمترین قیمت به فروش می‌رسد و باید از سوی نهادهای مسئول در این زمینه اقدامات مناسبی صورت گیرد تا از قاچاق این سرمایه ملی جلوگیری به عمل آید.

علی رغم پیگیری های متعدد از سازمان محیط زیست در خصوص اقدامات این سازمان برای جلوگیری از قاچاق خاک جنگل‌ها، هیچ یک از مدیران و مسئولان این سازمان پاسخگوی ما نبودند و سوالات ما را بی جواب گذاشتند.

همین عدم پاسخگویی سازمان محیط زیست می‌تواند پاسخ روشنی بر همکاری این سازمان با سودجویان و قاچاقچیان باشد.