به گزارش افکارنیوز،

شرکت آمریکایی هایکو از نور ماورا بنفش UV برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا هنگام گردش هوا استفاده می‌کند.

اکنون، دانشمندان متخصص ایمنی می‌گویند که این ماده علیه ویروس کرونا موثر است. اواخر پارسال و اندکی پس از شروع بیماری همه گیر ویروس کرونا، تولیدکنندگان مستقر در کنتاکی آمریکا در شرکت هایکو، یک پنکه سقفی هوشمند با ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش اختراع کردند.

همانطور که پنکه سقفی هوا را در فضای اتاق پخش می‌کند، این نور‌های ماورا بنفش UV عوامل بیماری‌زای موجود در هوا را که از مسیر آن‌ها عبور می‌کنند، از بین می‌برند.

حالا، پس از چندین آزمایش مستقل در آزمایشگاه‌های معتبر، شرکت هایکو می‌گوید که این پنکه سقفی می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد. مشاهده شد که این پنکه سقفی در ۵ دقیقه حدود ۴۸ درصد ویروس کرونا را کاهش دهد و اگر حدود ۱۰ دقیقه فعالیت کند ۸۶ درصد در کاهش ویروس موثر است.

کوین نوبل، مدیر یکی از آزمایشگاه‌ها در کالیفرنیا که این پنکه سقفی در آنجا آزمایش شد، گفت: می‌توان نتیجه گرفت که بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طور کلی می‌توانیم ۹۹.۹۹ ٪ یا بیشتر کاهش ویروس را شاهد باشیم.

در حال حاضر شرکت هایکو آمادگی خود را برای عرضه این پنکه سقفی اعلام کرده است.

مدیرعامل شرکت هایکو، لنی روآدز، می‌گوید: این نتایج به مشتریان ما اطمینان می‌دهد که سیستم هوای پاک مردم و مشاغل آن‌ها را ایمن‌تر خواهد کرد.

کرونا با این پنکه سقفی تار و مار می‌شود!

ایمنی یکی از نگرانی‌های اصلی نور ماورا بنفش است. نور ماورا بنفش در سه نوع وجود دارد: UVA، UVB و UVC. دو مورد اول آنقدر قوی هستند پوست شما را بسوزانند، اما UVC قوی‌ترین است و توانایی سوزاندن چشم و پوست را در عرض چند ثانیه دارد. همچنین یک ماده سرطان زا شناخته شده است.

خوشبختانه، نور UVC تولید شده توسط خورشید تقریباً به طور کامل توسط جو زمین جذب می‌شود، اما علاقه جدید به قابلیت‌های UVC به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده منجر به سیل محصولات جدید شده است که می‌خواهند نور نامرئی را به خانه‌ها و مشاغل وارد کنند. همین امر دانشمندان ایمنی را بر آن داشت تا به مصرف کنندگان از خطرات خصوصاً استفاده از UVC هشدار دهند.

کرونا با این پنکه سقفی تار و مار می‌شود!

تاد استراکا، مدیر صنعت جهانی روشنایی در یکی آزمایشگاه جهان جایی که محصولات UVC وجود دارد، می‌گوید: با توجه به همه‌گیری کرونا، تمایل ما به استفاده از دستگاه‌های نوع میکروب کش UV افزایش یافته است. برای این پنکه سقفی گواهینامه ایمنی صادر شده است اما با این حال، اگر از آن‌ها به درستی استفاده نشود، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

پاملا گوین، مهندس علوم زندگی و بهداشت مربوط به تجهیزات پزشکی می‌گوید: نگرانی‌هایی که هنوز باید کاهش یابد درباره اطمینان از نصب صحیح آن است.

این شرکت اضافه می‌کند که چراغ‌های UV می‌توانند به طور مستقل از پنکه سقفی خاموش شوند و هر زمان پنکه سقفی خاموش شود به طور خودکار چراغ‌ها خاموش می‌شوند. این امر باعث می‌شود تا تعمیر و نگهداری و تمیز کردن ایمن انجام شود.

یک آزمایش، که میزان کارآیی دو پنکه سقفی در حال چرخش در یک محیط کلاس آلوده به ویروس کووید را اندازه گیری می‌کند، نشان داد که پنکه سقفی‌های UVC خطر قرار گرفتن در معرض کرونا برای دانش آموز در یک کلاس ۶۰ دقیقه‌ای را از ۳۹ درصد به ۵ درصد کاهش می‌دهد و همچین برای معلمی که ۷ ساعت را در طول روز در کلاس می‌گذراند، خطر را از ۹۷ درصد به ۳۰درصد کاهش می‌دهد.