به گزارش افکارنیوز،

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وضعیت قرمز در شهر تهران و وجود ویروس کووید ۱۹ کاملا فعال در جامعه، گفت: در موج دوم وسوم کرونا علاوه بر حساسیت زدایی مردم شاهد کم رنگ تر شدن همراهی و حضور برخی از دستگاهها و سازمان ها نیز بودیم.

وی با بیان اینکه در بازگشایی‌های مشاغل در واقع شاهد رهاسازی بودیم که افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌ها را در پی داشته است، افزو: در صورتی که در پایان موج اول کرونا در تهران آمار فوتیها‌ به کمتر از ۱۰ مورد رسیده بود.

 زالی در ادامه به مواردی از بیماری کرونا در تهران اشاره و افزود: متاسفانه از زمان بستری فرد در بیمارستان تا  فوتش کمتر از ۴۸ ساعت به طول انجامیده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به مطالعات اولیه صورت گرفته، خاطرنشان کرد: اگر وضعیت به همین منوال در تهران ادامه یابد و سیر تصاعدی بیماری افزایش یابد، باید منتظر افزایش ۵-۳ برابری آمار مبتلایان و ۱.۵ تا ۳ درصدی میزان مرگ و میر باشیم.

وی با تاکید بر لزوم نظارت جدی تر بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: اعمال جرایم برای عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی یکی از پیشنهادات ستاد مقابله با کرونای تهران است که پس از تصویب ستاد ملی کرونا اجرایی خواهد شد .

به گفته زالی براساس این پیشنهاد درخصوص افرادی که با جان مردم بازی می‌کنند و به رعایت شیوه نامه‌ها توجه نمی‌کنند در مرحله اول جریمه نقدی، در مرحله بعدی محرومیت اجتماعی و در مرحله سوم مجازات و جریمه‌های بیشتری اعمال می‌شود.

 رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه فعلا تنها راه مقابله با کرونا را رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است، خاطرنشان کرد: توزیع انبوه واکسن کرونا تا پاییز سال آینده میسر نیست اما اگر بخواهیم به توزیع پراکنده و غیر منطقه‌ای و کشوری واکسن فکر کنیم پیش بینی می‌شود تا اوایل ژانویه یعنی اواسط دی ماه اخبار خوبی در این خصوص بشنویم.

به گفته زالی در صورتی که توزیع جهانی واکسن کرونای کارامد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی آغاز شود پیش خرید آن از سوی ایران انجام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ورود ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا تاکنون گفت: فعلا ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا وارد شده است و وزارت بهداشت برای وارد کردن دوزهای بعدی نیز در تلاش است، اما نکته مهم این است که مردم بدانند واکسن انفلوانزا هیچ تاثیری در مصونیت از کرونا ندارد و حتی در مورد آنفلوانزا نیز بین ۳۲ تا ۵۴ درصد مصونیت ایجاد می‌کند.

 زالی در ادامه به تلاش کادر درمان در نبرد با کرونا اشاره کرد و کمبود نیروی انسانی، فرسودگی کادر درمان و مدافعان سلامت، کمبود منابع مالی و اعتبارات برای حمایت  از کادر درمان، مشکلات جذب نیروهای شرکتی را برخی از مشکلات موجود در این زمینه عنوان کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به شباهت حماسه آفرینی و جان فشانی مدافعان سلامت در نبرد با کرونا و رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس به خاطرات خود از جبهه‌های جنگ وعملیات های مختلف اشاره  و تاکید کرد: روحیه حماسه و ایثار  رزمندگان دیروز را امروز در تیم‌های درمان و پزشکی می‌بینیم که اگر نبود امروز شاهد این رشادت‌ها و جانفشانی‌های مدافعان سلامت و حماسه آفرینی‌های آنان نبودیم.

وی با اشاره به حمایت و همدلی و همراهی همه اقشار و سازمان‌های مختلف در پیک اول کرونا تاکید کرد:امروز نیز این همراهی و مشارکت برای کنترل و مهار بیماری ضرورت دارد و به نمونه‌هایی از این همدلی‌ها نظیر اسکان مدافعان سلامت در هتل‌های تهران، تامین مواد غذایی برای مدافعان سلامت از سوی سپاه محمد رسول الله(ص) و... اشاره کرد.

 زالی کرونا را میهمان ناخوانده‌ای برشمرد که حالا حالا در کنار ماست، افزود: ریتم زندگی امروز ما با کرونا با شرایط عادی فرق می‌کند و باید با آن زندگی کنیم .  

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بر ایجاد راهبرد مشخص برای تامین ماسک اقشار محروم، فعالیت ادارات با حداقل ظرفیت، مدیریت حمل و نقل عمومی و تعطیلی واحدهای متخلف از رعایت شیوه های بهداشتی و...  در راستای کنترل و پیشگیری از کووید ۱۹ تاکید کرد.