به گزارش افکارنیوز،

به نقل از سبلانه، پروژه نیمه تمام راه آهن اردبیل که سالها است تنها بر روی کاغذ مانده به گفته استاندار اردبیل این روزها وارد مرحله جدیدی شده است.

آنچه از شواهد و قراین پیداست، قرار است پروژه مهم راه آهن اردبیل –میانه پس از سالها خاک خوردن و امیدواری واهی برای مشارکت خارجی ها در آن و سرانجام سر بازدن خارجی‌ها از این کار، بالاخره به دست نیروهای توانمند ایرانی و قرارگاه خاتم تکمیل شود؛ مجید خدابخش استاندار اردبیل در این‌باره دیشب در گفتگوی ویژه شبکه سبلان اردبیل در اظهاراتی گفت: فکر می‌کنم در شرایط کنونی تکمیل راه آهن اردبیل یک راه بیشتر ندارد و آن سپردن کار به دست قرارگاه خاتمی است که خیلی حرفه ای در این امور کار می‌کند.

به گفته استاندار اردبیل، تنها وعده تحقق نیافته سفر رئیس جمهور به اردبیل، همین راه آهن اردبیل – میانه است که برای تکمیل شدن اعتباری حول و حوش یک هزار میلیارد تومانی نیاز دارد که اگر بخواهیم در سه سال آینده این پروژه به بهره برداری برسد باید سالانه 300 میلیارد تومان پول خرج کرد که البته قرار شده اگر تکمیل این پروژه مهم به قرارگاه خاتم نهایی شود و اتفاق بیفتد 50 درصد اعتبار این پروژه از محل اسناد خزانه و 50 درصد را نیز دولت تامین کند.

خدابخش معتقد است چون تکمیل راه آهن اردبیل برای خارجی ها صرف نمی‌کرد مذاکره با چینی‌ها و ایتالیایی‌ها به نتیجه نرسید علاوه بر این، اعتبار امسال راه آهن اردبیل 47 میلیارد تومان است که این رقم در مقایسه با کل اعتباری که برای تکمیل این پروژه لازم است رقمی ناچیز است.

استاندار اردبیل امیدوار است در جلسه این هفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی با قرارگاه خاتم‌الانبیا مذاکره جوش بخورد و تکمیل راه آهن اردبیل میانه به این قرارگاه واگذار شود.

"راه‌آهن" بی گمان تلخ‌ترین نوستالژی مردم استان اردبیل در یک دهه گذشته بوده به طوری که بعد از گذشت بیش از 10 سال از آغاز عملیات اجرایی این طرح، پیشرفت لاک‌پشت‌وار پروژه، تخصیص قطره‌چکانی و ناامیدکننده‌ اعتبارات و اخبار و گزارشات ضد و نقیضی که در خصوص مشکلات پیش روی این پروژه به گوش می‌رسد، امید مردم این استان را برای شنیده شدن صدای سوت قطار در اردبیل را به رویایی دست نیافتنی تبدیل کرده بود.

مطالعات اولیه راه آهن اردبیل در قالب طرح راه‌آهن میانه-اردبیل به طول 400 کیلومتر به منظور اتصال استان اردبیل به شبکه ریلی کشور انجام شد و در فاز اول طراحی تکمیلی قسمت اردبیل-میانه به طول 175 کیلومتر در قالب شش قطعه به مشاورین مختلف واگذار و در نهایت عملیات اجرایی با انعقاد قرارداد قطعه شش از سمت اردبیل در خرداد ماه سال 84 شروع شد و به مرور بقیه‌ی قطعات به پیمانکاران واگذار شد.

خط‌ آهن از میانه تا اردبیل به طول 170 کیلومتر یکی از مسیرهای سخت از نظر توپوگرافی برای اجرا است؛ در این مسیر 23 کیلومتر تونل وجود دارد و حدود 7 کیلومتر پل بزرگ در این مسیر احداث خواهد شد‌.