به گزارش افکارنیوز،

محمد شریعتی به جزئیات غرق شدن دو کودک در کانال آب در اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: روز گذشته در پی اعلام خبر غرق شدن دو دختر 5 و 10 ساله در کانال آب، ماموران آتش نشانی بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند که صبح امروز پس از جست‌وجوی فراوان، پیکر یکی از کودکان توسط غواصان آتش نشانی از آب بیرون کشیده شد و همچنان پیگیری‌ها برای یافتن دومین کودک ادامه دارد.

 

وی افزود: ساعت 16 روز گذشته این حادثه به سازمان آتش نشانی اصفهان اطلاع داده شد که بلافاصله دو اکیپ از دو ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند، به دنبال اعلام این حادثه، غواصان با وارد شدن به کانال آب جست‌وجوی خود را برای یافتن دو کودک آغاز کردند.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: غواصان آتش‌نشانی برای یافتن پیکر دومین کودک مسافتی به طول 7 الی 8 کیلومتر را به صورت مرتب بین دو آب‌بند که برای ایجاد فشار تعبیه شده است، طی کرده و این عملیات همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به سخنان شاهدان عینی که مکان غرق شدن دو کودک را در کانال آب اعلام کردند، تصریح کرد: زمانی که کودک کوچک‌تر درون آب می‌افتد کودک بزرگ‌تر برای نجات خواهر خود به داخل آب می‌رود اما از آن جایی‌که آب با فشار از کانال رد شده بسیار سرد است کودک دومی نیز در آب غرق می‌شود.

شریعتی ادامه داد: پس از مشاهده غرق شدن دو کودک در کانال آب، پدر دو کودک نیز وارد آب می‌شود تا جان دو دختر خود را نجات دهد که تلاش‌های پدر بی‌نتیجه مانده و زمانی که پدر احساس غرق شدن می‌کند از کانال آب خارج می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: غواصی در تاریکی هوا ممنوع است اما غواصان آتش نشان با تعهدی که به کار خود دارند و به دلیل اینکه خانواده دو کودک بی‌تابی کردند، درخواست خودروی نوررسان برای روشن شدن محل حادثه را داشتند که علی رغم تلاش بی‌وقفه غواصان تا نیمه‌های شب گذشته جست‌وجوها بی نتیجه ماند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان با بیان اینکه به دلیل سرد بودن آب، غواصی در زمان تعیین شده‌ای امکان پذیر است، ادامه داد: صبح امروز با روشن شدن هوا دو اکیپ غواصی دیگر به محل حادثه اعزام شدند و به جست‌وجوی خود ادامه دادند که در این راستا پیکر یکی از کودکان صبح امروز در مرحله نخست جست‌وجو پیدا شد.

شریعتی اظهار داشت: پس از آن غواصان قایقی درخواست کرده تا هم هدایت مسیر غواصان را بر عهده بگیرد و هم خطری برای آن‌ها پیش نیاید که متاسفانه تاکنون پیکر دومین کودک هنوز پیدا نشده است.

وی به تکنیک‌های به کار رفته در کانال‌های آب اشاره و بیان کرد: مسیر رودخانه در پایین دست برای توزیع آب به کشاورزان وارد کانال‌های آبی بزرگ می‌شود و کانال‌های آب مقطع ذوزنقه‌ای شکل و سطح شیب‌دار شدیدی دارد تا آب با سرعت بیشتری به پایین دست برسد، یکی دیگر از تکنیک‌ها در کانال آبی استفاده از سد بند است که در هر دو کیلومتر یک سد بند احداث شده تا آب به صورت اتومکانیک با فشار به سمت جلو هدایت شود که این شرایط کار جست‌وجو را با مشکل مواجه کرده است.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه فشار و حجم آب در کانال‌های آب بسیار زیاد است، اضافه کرد: غواصان با وجود تجهیزات کافی به دلیل سردی بیش از حد آب و حجم آن دچار سرمازدگی می‌شوند که  سردی آب در لحظات اولیه ممکن است سبب ایست قلبی در افراد شود.

جست‌و‌جوها برای یافتن یکی دیگر از کودکان غرق شده در کانال آب در اصفهان ادامه دارد.