به گزارش افکارنیوز،

اسفندیار امینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به علت تجمع کشاورزان اصفهان و سفر اخیر آن‌ها به تهران اظهار داشت: قصه زاینده‌رود داستان جدیدی نیست؛ بیش از 3 دهه است که برخی بدون اینکه فکر کنند این آب صاحب، حقابه دار، محیط زیست و تالاب دارد مصارف آن را توسعه می‌دهند.

وی افزود: همه می‌دانیم که جمع کثیری از مردم شرق و غرب اصفهان مالک این آب هستند و زندگی آنها به این آب وابسته است اما بدون توجه به این مسئله مصارف آب توسعه داده شده است در حالی که میزان بارندگی سالانه مشخص است و نمی‌توان مصارف جدیدی برای آب تعریف کرد.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: کشاورزان در ابتدا از قوانین و حقوقشان آگاه نبودند اما پس از اینکه کم‌آبی پیش آمد شروع به حفر چاه کردند چون ذخایر زیرزمینی در آن زمان غنی بود اما با گذشت سال‌ها و خشک شدن قنوات، چشمه‌ها و چاه‌ها و حتی رودخانه این وضع به وجود آمد.

وی تصریح کرد: پس از آن با بروز مشکلات، شورای عالی آب مصوباتی را گذراندند و پذیرفتند که آب رودخانه و تونل متعلق به حقابه داران بوده و دولت فقط می‌توانسته آبی را که خودش تولید و وارد حوزه کرده مانند تونل دوم کوهرنگ، تونل چشمه لنگان و تونل خدنگستان را بفروشد و اگر مازاد بر این مقدار آبی فروخته شود از حقابه‌ها درآمده است.

مصوبات آب فقط برای دلخوشی مردم بوده است

وی با اشاره به عدم اجرای مصوبات 9 ماده‌ای در دولت یازدهم گفت: در دولت یازدهم هم مصوباتی ایجاد شد اما مشکل اینجاست که این مصوبات اجرایی نشده و مصارف آب در بخش‌های صنعت، شرب و حتی فضای سبز در استان بالادست و یزد توسعه پیدا می‌کند و این مصوبات تنها برای دلخوشی مردم بوده اما در عمل کاری انجام نشده است.

زاینده رود را به ما بازگردانند

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان اظهار داشت: اصلی‌ترین دلیل تجمع کشاورزان این است که باخبر شدند قرار است شورای عالی آب تشکیل جلسه دهد و به نظرشان رسید که خودشان باید بروند و با این تجمع حقشان را بگیرند به ویژه اینکه رئیس‌جمهور در سفر به اصفهان قول دادند که زاینده‌رود را برمی‌گردانیم اما زاینده‌رود که فقط این مقدار آب کم برای زیبایی رودخانه نیست؛ ما که آب‌نما نمی‌خواهیم خود رودخانه را باید به ما برگردانند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید تکلیف مردم را در تصمیم‌گیری تخلفات مشخص کند، افزود: به هرحال دولت یا توان جلوگیری از این تخلفات را دارد و یا ندارد؛ اگر دولت این توانایی را ندارد اعلام کنند تا مردم خودشان بروند و جلوی این تعرضات و تجاوزها را بگیرند که به طور قطع اگر مردم حرکت کنند مشکلاتی هم به وجود می‌آید و آنها نباید بگذارند کار به آنجا برسد.

کشاورزان اصفهانی تا سال 97 به درآمد جدیدی نمی‌رسند 

امینی خاطرنشان کرد: اما ناراحتی امروز مردم این است که برنامه‌ای در ابتدای پاییز داده شد و کشاورزان بر اساس آن برنامه کشت انجام دادند اما مدیر حوزه زاینده‌رود اعلام کرده که دیگر نمی‌توانند آبی تخصیص دهند چون بارندگی کم بوده و این یعنی مردم باید 50 درصد کشت خود را خشک کنند، در پاییز آبی به کشاورزان داده نمی‌شد و آنها تا سال 97 هم به درآمد جدیدی نمی‌رسند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل اخیرا حدود 3 هزار نفر از نمایندگان کشاورزان شرق و غرب استان تجمع کردند تلاش کردیم این حرکت به آرامی طی شود اما اگر مردم حرکت کنند تمام بخش به حرکت می‌افتد و این اصلاً خوب نیست.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان درباره اینکه گفته می‌شود بخش زیادی از این آب به مصرف بخش صنعت می‌رسد، بیان کرد: صنعت یا هرجای دیگر فقط خریدار آب هستند و ممکن است برخی مواقع تخلفاتی هم صورت گیرد اما وزارت نیرو نباید این آب را بفروشد.

وزارت نیرو خسارت فروش آب را بدهد

وی گفت: وزارت نیرو این آب را به دیگران فروخته و اکنون باید خسارت آنها را بدهد یا از جای دیگر برای آنها آب تهیه کند و آبی را که فروخته به‌جای اولیه بازگرداند، ما نمی‌توانیم به صنعت حرفی بزنیم چون فقط آب را خریده و این مشکل را باید وزارت نیرو حل کند.

امینی اظهار داشت: دلیل آنها برای اینکه آب را از صنعت پس نگیرند این است که صنعت بیکار می‌شود درحالی‌که اگر آب را پس ندهند کشاورزان بیکار می‌شوند و این دلیلی غیرمنطقی و نادرست است؛ دولت باید بپذیرد که آبی را فروخته که دیگران روی آن سرمایه‌گذاری کردند و باید به این اشتباه اعتراف کند.

وی با بیان اینکه آب رودخانه باید به دست حقابه داران برگردد، افزود: اگر بتوان حتی با کشاورزان هم مذاکره و آن‌ها را راضی کرد درباره حقابه محیط‌زیست و تالاب گاوخونی که نمی‌توان مذاکره کرد چون با زندگی مردم در ارتباط است.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: بر اساس طومار شیخ بهایی مشخص شده که سهم هر منطقه از آب چه مقدار است و اینکه در هر ایامی از سال چه مناطقی آب هست، بر این اساس در طول سال ما باید رودخانه آب داشته باشد و نباید در فصلی مانند زمستان خشک شود.

وی با اشاره به پیگیری‌های کشاورزان از طریق دادگاه تصریح کرد: ما این مسئله را به دادگاه اعلام کردیم اما دادگاه نظر ما را نپذیرفت و اعلام کرد که کارشناس باید تائید کند که رودخانه خشک شده است در صورتی که این مسئله محرز بود و نیازی نداشت ما چندین میلیون تومان هزینه کنیم تا کارشناس درباره این مسئله نظر دهد.

تخلف وزیر دولت هشتم در انتقال آب به یزد

امینی بیان کرد: در زمان دولت هاشمی، زنگنه وزیر نیرو بود و بخش‌نامه‌ای صادر کرد مبنی بر اینکه آب به یزد تخصیص یابد با این شرط که پس از افتتاح تونل سوم کوهرنگ از منبع جدید 600 لیتر در ثانیه آب به یزد برود.

وی با اشاره به تخلفات وزیر سابق نیرو در دولت هشتم گفت: اما در دولت بعد وزیر نیرو، بی طرف از اهالی یزد و معاون ایشان هم از اردکان بود به همین دلیل فشار آوردند و اعتبار گذاشتند تا آب را به یزد بردند در صورتی که تونل سوم کوهرنگ هنوز افتتاح نشده و این تخلف است.