به گزارش افکارنیوز،

در ماه‌های اخیر مشکل قاچاق چوب از شهرستان به عنوان یکی مهم ترین مشکلات آن مطرح شده است. به گونه‌ای که حتی از شهرهای اطراف قاچاقچیان به عرصه‌های بیابانی آران و بیدگل هجوم آورده‌اند.

به همین بهانه گفتگویی با حمید گل آرایی، کارشناس مسئول اداره منابع طبیعی شهرستان انجام داده‌ایم. وی در این گفتگو علاوه بر تاکید به اهمیت حفاظت از جنگل‌های کویری، به لزوم همکاری مردم با اداره‌ی منابع طبیعی نیز تاکید کرد.

یکی از نکات مهمی که حمید گل آرایی به آن اشاره کرد اثرات غیر مستقیم ناشی از تخریب جنگل‌های دست کاشت آران و بیدگل بود. به گفته‌ی وی هر جا سپر حفاظتی در مقابل پیش روی بیابان از بین رفته، با گسترش گرد و غبار و پیش روی بیابان، شهر‌ها به تدریج متروک و ویران شده است. از این رو خطر ویرانی آران و بیدگل به دلیل گسترش بیابان وجود دارد و باید به خاطر حیات شهرستان، از عرصه های جنگلی بیابان حفاظت کرد.

***

کارشناس مسئول اداره منابع طبیعی با اشاره به دستگیری‌های گسترده‌ای که در ماه‌های اخیر به جرم قاچاق چوب صورت می‌گیرد خاطرنشان کرد: قاچاق چوب در کشور به عنوان یکی از مهم ترین معضلات اداره کل جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به شمار می‌رود.

حمید گل آرایی از هجوم قاچاق چیان، خصوصا از استان‌های مجاور برای قاچاق چوب جنگل‌های کویری شهرستان ابراز تاسف کرد و گفت: به دلیل قیمت بالای زغال چوب‌های درختان کویری، تاغزارهای شهرستان به شدت مورد توجه سودجویان قرار گرفته است.

boresh2

وی با بیان این که مشکل قاچاق چوب در تمام منطق کشور که دارای پوشش جنگلی است، وجود دارد تصریح کرد: اگر از مناطقی خبری در این مورد مخابره نمی‌شود، بیشتر به این خاطر است که مسئولان مربوط به این حوزه‌ها در آن جا با قاچاق چوب کنار آمده‌اند و نسبت به آن سکوت می‌کنند.

کارشناس مسئول اداره منابع طبیعی حساسیت مسئولان شهرستان را نسبت به قاچاق چوب بسیار زیاد دانست و اضافه کرد: برخوردهای مکرر مسئولان اداره حتی گاهی باعث درگیری فیزیکی و ضرب و جرح آنان از سوی قاچاقچیان شده است، با این وجود باز هم مسئولان اداره در مقابل این پدیده مقاومت و برای مقابله با آن تلاش می‌کنند.

گل آرایی حیات کشاورزی، صنعت و شهرنشینی آران و بیدگل را در گرو وجود عرصه‌های جنگل‌های دست کاشت بیابانی عنوان کرد و اظهار داشت: همین تاغزارهای اطراف شهرستان است که از پیش روی بیابان جلوگیری می‌کند و زندگی را در شهر ممکن می‌سازد.

کارشناس مسئول اداره منابع طبیعی بروز پدیده‌ی گرد و غبار را عامل سخت شدن زندگی در شهرستان عنوان کرد و افزود: مهاجرت و بیکاری یکی از نتایج غیر مستقیم تخریب جنگل‌های کویری است.

وی لزوم یادآوری این واقعیت به مردم را گوشزد کرد و ادامه داد: اگر مردم در حفظ جنگل‌های دست کاشت با اداره‌ی منابع طبیعی همکاری کنند و جنگل را متعلق به خودشان بدانند، شاهد حل بسیاری از مشکلات موجود خواهیم بود.

48474_117

حمید گل آرایی برخی روایات مربوط به حفظ طبیعت و ارزش والای درختکاری اشاره کرد و گفت: فرهنگسازی برای تبیین اهمیت درختکاری باعث می‌شود نه تنها عرصه برای سودجویان تنگ شود، بلکه اهتمام همگانی برای کاشت درختان و گسترش جنگل‌های شهرستان نیز بیشتر گردد.

وی در مورد مشکل کمبود نیرو برای حفاظت از جنگل‌های بیابانی شهرستان نیز عنوان کرد: از ۳۰۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت در استان اصفهان، یک سوم در حوزه‌ی مسئولیت اداره منابع طبیعی آران و بیدگل قرار دارد.

گل آرایی در ادامه به مقایسه‌ی عرصه‌های جنگلی بیابانی در آران و بیدگل و جنگل‌های شمال کشور پرداخت و بیان کرد: جنگل‌های شمال از آستارا تا گرگان، یک میلیون و هشتصد هزار هکتار وسعت دارد که شهرستان‌های بسیاری را درگیر خود می‌کند و جنگل بانان بسیاری مشغول حفاظت از آن هستند، به طوری که تعداد نیروهای جنگل بان در شمال با نیروهای کل کشور برابری می‌کند.

کارشناس مسئول اداره منابع طبیعی ادامه داد: شرایط آب و هوایی جنگل‌های شمال به گونه‌ای است که در صورت تخریب بخشی از پوشش گیاهی، احیا به صورت خودبخود صورت می‌گیرد، ولی در آران و بیدگل که شرایط آب و هوایی خشنی دارد و بارندگی در آن اندک است، این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد.

وی مشکل تخریب جنگل‌های کویری شهرستان را جدی دانست و تاکید کرد: مشارکت مردم و گزارش موارد مشکوک به اداره‌ی منابع طبیعی کمک بسیار زیادی در کشف محموله‌های قاچاق و جلوگیری از فعالیت قاچاق چیان خواهد کرد.

1827521

حمید گل آرایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بازدارندگی احکام قضائی را نیز اندک توصیف کرد و افزود: بسیاری از کسانی که در حال حاضر در ارتباط با این جرائم دستگیر می‌شوند، دارای محکومیت‌ها و اتهامات مشابه هستند، ولی چون میزان جریمه‌های قضایی اندک است، آنان مجددا پس از مدتی به همین کار بر می‌گردند و حتی دایره‌ی عمل خود را وسیع می‌کنند.

وی به لزوم حمایت قانونی از قرقبانان و مسئولان اداره منابع طبیعی در برخورد با مجرمان اشاره کرد و اظهار داشت: خوب است مسئولان به زمین‌هایی که درختان در آن قطع شده است سری بزنند تا به خطری که در مقابل شهرستان قرار دارد پی ببرند.