به گزارش افکارنیوز،
سید رضا صالحی امیری صبح امروز در کنگره نکوداشت آیت‌الله حسین مظاهری اظهارکرد: امیدواریم همه ما قدردان خدمات روحانیت و مرجعیت به ویژه شخص آیت‌الله مظاهری باشیم.

وی افزود: حضور بنده همزمان با پیام رئیس جمهور این پیام را دارد که دولت روحانیت را چشمه زلالی می‌داند که همه انسان‌های تشنه در همه ادوار می‌توانند از آن سیراب شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت، روحانیت و مرجعیت را چشمه زلالی می‌داند که مردم می‌توانند از آن سیراب شوند، تداوم حیات دولت و نظام اسلامی به حیات فقاهت و هویت دینی ما بستگی دارد.

وی ادامه داد: امروز از شخصیتی تجلیل می‌کنیم که پرچمدار اخلاق بوده و این نکته را یادآور می‌شود که در اصفهان همگی باید وفادار به شعار اخلاق، معرفت، فضیلت و دیانت باشند چراکه تاریخ اصفهان همواره نقطه کانون تمدن ایران اسلامی بوده است.

صالحی امیری اذعان داشت: در گذشته نهاد دین در کنار نهاد حکومت بوده اما امروز نهاد دین و فقاهت در رأس امور است و باید اقدام جدیدی بر اساس تبیین ابعاد حرکت نوین اسلامی آغاز شود.

وی تأکید کرد: نسل جوان امروز بیش از هر زمان دیگری به محراب، منبر و راهنمایی‌های فضلا و علما نیاز دارد تا به اخلاق و فضائل آنان دست یابد، زیست فرهنگی باید از مجرای دین به جامعه تزریق شود تا دژ مستحکمی در مقابل فرهنگ بیگانه به وجود آید تا فرهنگ ما که همان فرهنگ اخلاق اسلامی است بیش از پیش ترویج داده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: همزمانی نکوداشت آیت‌الله مظاهری با روز اخلاق‌محوری امر میمون و مبارکی است چراکه امروز داریم از نماد اخلاق و مهرورزی در اصفهان تجلیل می‌کنیم.

وی تصریح کرد: انتظار داریم تا چنین نکوداشت‌هایی در سطوح عالی‌تر و در اقسانقاط کشور برگزار شده و این موج مبارک تکرار شود چراکه امروز نیازمند الگوسازی و اسطوره‌سازی برای جوانان هستیم.

صالحی امیری تأکید کرد: مرجعیت ریشه‌های هویت اخلاقی بوده و امروز جامعه ما نیازمند معنویت و فقاهت است، نسل جوان تشنه معنویات و خلاق است که می‌تواند از چشمه‌های جوشان ما در حوزه‌های علمیه بهره‌مند شود.

وی اضافه کرد: باید ریشه‌های ارتباط علما، فضلا و حوزه‌های علمیه را با نسل جوان بیش از پیش مستحکم‌تر کرد تا غرب نتواند هویت ما را از بین ببرد، باید زبان ارتباطی این دو قشر را تقویت کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امروز باید پیش از آنکه دیگران را مؤاخذه کنیم از خود بپرسیم که برای نسل جوان چه کرده‌ایم و بهتر است که خود را مؤاخذه کنیم .

وی خاطرنشان کرد: دولت معتقد است برای حرکت به سمت قله‌های توسعه و پیشرفت، به هدایت روحانیت و فقاهت نیازمند است چراکه این روحانیت است که می‌تواند جامعه ما را به سوی قله‌های رفیع اخلاق برساند.

صالحی امیری در پایان ابرازداشت:  امروز بیش از توسعه اقتصادی به توسعه انسانی نیازمندیم و این محقق نمی‌شود جز تکیه بر هدایت‌های عالمانه فقها؛ وظیفه خود می‌دانم به نمایندگی از دولت از همه دست‌اندرکاران برگزاری کنگره نکوداشت آیت‌الله مظاهری قدردانی کنم.