به گزارش افکارنیوز،

 علیرغم تعهد عراق به پیروی از قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس ، دومین تولید کننده بزرگ نفت و بزرگترین ناقض این قرار داد، صادرات نفت خام خود را در سپتامبر نسبت به ماه قبل از آن افزایش داد.

 طبق اطلاعات وزارت نفت عراق، این کشور در ماه گذشته کلاً 78388619 بشکه نفت خام صادر کرده است. این بدان معناست که متوسط صادرات نفت عراق در ماه سپتامبر روزانه 2.613 میلیون بشکه بوده است. این کشور در ماه اوت 2.597 میلیون بشکه در روز نفت خام صادر کرده بود.

 عراق در ماه سپتامبر 3.167 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت که از فروش نفت بشکه ای 40.407 دلار به دست آورد.

بودجه عراق وابسته به درآمدهای نفتی است ولی این کشور طی ماه‌های اخیر تحت فشار شرکای خود در ائتلاف اوپک پلاس قرار دارد تا تولید خود را پایین آورده و از قرارداد کاهش تولید تبعیت کند.

عراق قول داده بود 400 هزار بشکه در روز تولید خود را در ماه اوت پایین بیاورد تا جبران مازاد تولید آن در ماه‌های گذشته شود.

 اطلاعات وزارت نفت عراق نشان می‌دهد این کشور در ماه اوت تولید خود را از 2.763 میلیون بشکه در روز تا 2.597 میلیون بشکه پایین آورده بود. ولی صادرات نفت این کشور در سپتامبر علی رغم قولی که برای جبران مازاد تولیدش داده بود، افزایش یافت.

عراق که همواره ناقض قرارداد کاهش تولید اوپک ‌پلاس از زمان اولین امضای آن در ژانویه 2017 بوده، تعهد کرده بود تولید نفت خود را طبق سهمیه پایین بیاورد، کاری که هرگز از 2017 انجام نداده است.