به گزارش افکارنیوز،

 رضا اردکانیان در آئین افتتاح طرح‌های برق‌رسانی به ۱۵۰ روستای فاقد برق در ۲۴ استان کشور که با حضور رییس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس و به صورت همزمان در قالب بیست و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، گفت: امروز جمعیت شهری زیر پوشش انرژی برق در دنیا ۹۶ درصد و در کشور ۱۰۰ درصد است و جمعیت روستایی زیرپوشش برق به‌طور متوسط در دنیا ۷۹ درصد و در کشور ۹۹.۷ درصد است که تا پایان دولت تدبیر و امید این رقم به ۹۹.۹ درصد خواهد رسید. این، شامل ۲۰ هزار عشایر کوچنده هم خواهد بود که آن‌ها هم از سیستم‌های قابل حمل انرژی خورشیدی برخوردار خواهند شد.

وی اظهار داشت: همچنین جمعیت شهری زیر پوشش در مسئله آب در دنیا ۸۵ درصد و در کشور ما صد درصد است و جمعیت روستایی زیر پوشش از نظر آب پایدار در جهان ۵۳ درصد و در کشور ۸۲.۵ درصد است.

اردکانیان با بیان این که اتفاق‌های خوبی طی ۷ سال گذشته صورت گرفته است گفت: علاوه بر ۹۰۰ هزار نفری که تا نیمه نخست سال ۹۲ از شبکه آب سالم و پایدار برخوردار شده بودند، از ابتدای فعالیت دولت تاکنون ۸ میلیون نفر به این تعداد اضافه شده که ۱.۴ میلیون نفر دیگر هم به این رقم اضافه خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به برق‌رسانی به ۳۵ روستا در هر هفته گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۹۱۸ روستا در کشور از این نعمت برخوردار شده‌اند.

وی افزود: به سه هزار و ۷۹ روستا از ابتدای دولت تدبیر و امید برق‌رسانی شده که تا پایان دولت به رکورد ۹۹.۹ درصد خواهیم رسید و امروز هم به مناسبت روز ملی روستا و عشایر ۱۵۰ روستا در ۲۴ استان کشور به این شبکه وصل می‌شوند.

اردکانیان افزود: تقریبا نیمی از هموطنان روستایی از امتیاز تخفیف صد درصدی ناشی از اجرای طرح برق امید که با مصوبه هیئت وزیران در آغاز شهریور وارد مراحل برنامه‌ریزی برای اجرا شد و از آبان ماه عملیاتی خواهد شد، برخوردار می‌شوند.

وزیر نیرو گفت: طبق ارزیابی به عمل آمده در سال گذشته چنانچه این هموطنان همان شیوه مصرف را ادامه دهند، جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر از روستائیان از این تخفیف برخوردار خواهند شد.