به گزارش افکارنیوز،

 اطلاعات ردیابی نفتکش‌های رفینیتیو آیکن در روز سه شنبه نشان داد دو نفتکش متعلق به ونزوئلا حامل 1.2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در حال عبور از اقیانوس اطلس هستند. ونزوئلا در بحبوحه تحریم‌های آمریکا به استفاده از ناوگان نفتکش‌های خود روی آورده است.

   سخت‌تر شدن تحریم های آمریکا باعث شده مالکان نفتکش‌ها و مدیران شرکت‌های کشتیرانی تمایلی به رفت و آمد در بنادر نفتی این کشور آمریکای جنوبی نداشته باشند، بنابراین شرکت نفت دولتی ونزوئلا دوباره از نفتکش‌های خود برای صادرات نفت استفاده می‌کند.

 نفتکش‌های کلون که قبلاً آریتا نامیده می‌شد و پارناسو در ماه سپتامبر پایانه‌های نفتی ونزوئلا را ترک کرده بودند ولی فرستنده‌های آنها تا همین هفته هنوز روشن نشده بود.

 فرستنده‌ها مقصد نفتکش کلون را آسیا نشان می‌دهند.

 شرکت نفت دولتی ونزوئلا در ماه اوت پیشنهاد تحویل نفت به برخی مشتریان با نفتکش های خود را ارائه داد تا خریداران به خاطر تحریمهای آمریکا، برای اجاره کشتی جهت حمل نفت خام ونزوئلا سرگردان نباشند.

 آمریکا از ماه ژوئن برخی مالکان کشتی‌ها را در لیست سیاه خود قرار داده و تهدید کرده هر نفتکشی که صادرات نفت ونزوئلا را تسهیل کند تحریم خواهد کرد. هدف آمریکا از این تحریم‌ها افزایش فشار بر رژیم نیکلاس مادورو است.

 با اینکه ناوگان نفتکش‌های فرسوده ونزوئلا شرایط سفر در آب‌های بین‌المللی را ندارند، ولی شرکت نفت این کشور از چند نفتکش خود که بیمه و مدارک آنها به روز هستند استفاده می‌کند. این شرکت اخیراً نام و پرچم برخی از این نفتکش ها را عوض کرده است.