افکار نیوز:شرکت دولتی بیمه عام هند به منظور کمک به صنعت حمل و نقل دریایی هند جهت مقابله با تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران با پوشش بیمه ای مسئولیت در قبال شخص ثالث کشتی های حامل نفت ایران تا مبلغ ۵۰ میلیون دلار موافقت کرد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی لایو مینت، سونیل تاپار، مسئول بخش نفتکش های غول پیکر شرکت کشتی رانی دولتی هند گفت: «شرکت بیمه عام هند هفته گذشته ضمن تماس با کشتی داران هندی اعلام کرده مایل است پوشش بیمه ای حداکثر به میزان ۵۰ میلیون دلاری در مقابل تصادفات و نشت نفت برای هر سفر دریایی را به عهده بگیرد.»

شرکت بیمه عام هند، که تنها شرکت بیمه مجدد در بازار داخلی هند است، هنوز اظهار نظری در این خصوص انجام نداده است.

هند که ۸۰ درصد نیاز خود به انرژی را از طریق واردات تامین می کند، سالانه حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن نفت خام از ایران خریداری می کند. ایران پس از عربستان، بزرگترین تامین کننده نفت هند محسوب می شود.

تحریم های اتحادیه اروپا، از ابتدای ماه می شرکت های بیمه اروپایی را از بیمه کشتی های حامل محصولات پتروشیمی ایران منع می کند. این شرکت ها همچنین از ابتدای ماه جولای حق ندارند تانکرهای حامل نفت ایران را بیمه کنند.

سابیاساچی هاجارا، رئیس شرکت کشتی رانی دولتی هند گفت، حتی پوشش بیمه ای ۵۰ میلیون دلاری نیز مناسب است. وی افزود: «از نظر تجاری، این یک تصمیم عمل گرایانه است تا حداقل بتوانیم از این پوشش بیمه ای ناچیز بهره مند شویم. طی فاصله بین ایران تا هند، سفر دریایی کوتاهی محسوب می شود و طی ۱۰ سال گذشته، هیچ ادعای خسارتی در این زمینه مطرح نشده است. بنابراین، حتی با پوشش بیمه ای بسیار محدود از نظر تجاری برای ما انجام چنین سفرهای دریایی ای امکان پذیر است.»

کولکارنی افزود: «داشتن یک پوشش بیمه ای کم بهتر از نداشتن هیچ پوشش بیمه ای است.»

گفتنی است، یک سوپر تانکر که قابلیت حمل ۲ میلیون بشکه نفت خام را دارد، معمولا به میزان یک میلیارد دلار در مقابل خسارت های فردی و آلودگی های زیست محیطی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.