پیروز حناچی در آیین رونمایی از پروژه های شاخص مرکز آمار و رصد شهر تهران گفت: خوشبختانه امروز برای رونمایی از یکی از فعالیت های برنامه عظیم تهران هوشمند در این جا هستیم ابتدا باید خوشحالی ام را از فعال شدن مجموعه رصد خانه ابراز کنم و تشکر کنم از زحمات همکارانم در حوزه فاوا مخصوصا دکتر بور بور رییس مرکز آمار و رصد شهری که آمدنشان تحولی به وجود آورد و نشان می دهد که اگر کار را به اهلش بسپاریم تاثیر خیلی زیادی خواهد داشت و استفاده از متخصصین تحول به وجود می آورد.

حناچی افزود: ما در کلانشهر عظیم تهران  مسائل زیادی داریم که این مسائل به روش سنتی قابل مدیریت نیستند. قدم اول در اداره امور شهر داشتن آمار و اطلاعات بروز است که ما را در تصمیم گیری راهنمایی کند. رصدخانه اصلی ترین وظیفه اش این بوده است که  این کار مهم را انجام دهد و مخصوصا تبدیل اطلاعات به نقشه با استفاده از نرم افزارها و پهنه بندی آنها مدیران را در مدیریت شهر کمک می کند. بهره گیری صحیح از آمارها اداره شهر را تسهیل می کند و شناخت فرصت ها در شهر را میسر می کند تا سرعت و کیفیت خدمات را بالا ببرد و از همه مهم تر در امتداد شعار تهران شهری برای همه شرایط عادلانه برای همه شهروندان فراهم آورد.

شهردار تهران ادامه داد: همه ما در تهران زندگی می کنیم و می دانیم اطلاعات می تواند رانت ایجاد کند. اگر این اطلاعات عادلانه باشد امکان رانت را از بین می برد و شفافیت و دقت و توسعه سازمانی را بالا می برد.

حناچی گفت: در آستانه بازبینی طرح راهبردی تهران هستیم و برای این کار باید بدانیم از چه مسیری آمده ایم و مسیرمان به کدام سو است و چشم انداز را ببینیم .بسیاری از چشم اندازها و اهداف پیشین به دلایل تغییر شرایط تفاوت کرده است و بازبینی در راهبرد این فرصت را فراهم می کند که اگر نقصی هست آن را رفع کنیم.

وی با اشاره به داده های بین المللی گفت: رنکینگ تهران در مقیاس جهانی را دنبال می کنیم ، رتبه تهران با شاخص های بین المللی ما را راهنمایی می کند که در مقایسه با دیگر کلانشهرها چه نقص هایی داریم و چگونه می توان جایگاه تهران را بالا برد.

وی با اعلام این خبر که امروز سرپرست نهاد برنامه ریزی شهر تهران معین می شود، گفت: هماهنگی تنگاتنگ این نهاد با این مرکز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد که انتظار می رود این اتفاق بیفتد.

حناچی در ادامه گفت: حضور دانشگاه ها و نزدیک شدن آنها به این رصدخانه محسوس است و باید ادامه یابد و فضا باید طوری فراهم شود که حداکثر استفاده از تحصیلات تکمیلی در این مرکز رصد فراهم باشد. اطلاعات را راحت در اختیار دانشگاهیان  قرار دهید و از آنها خروجی بخواهید. آنها شما را شاداب تر می کنند و شرایطی فراهم می شود که در اداره امور شهر هم نیروهای آینده را تربیت می کنیم و هم آنها را به واقعیت نزدیک می کنیم و این به نفع همه است.

وی به زیربناهای هوشمند سازی شهر اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران عملا از اوایل دهه هفتاد با زیرساخت هایی که فراهم کرده است پرچم دار مدیریت هوشمند بوده است و پایه خوبی دارد و تلاش می کنیم این پایه را به تصمیم سازی و تصمیم گیری نزدیک کنیم. مخاطب بسیاری از اطلاعات این مرکز ، علاوه بر شهرداری دستگاه های دولتی و خصوصی است. استفاده از اطلاعات شرکت های فعال در خدمات موبایل هم مکمل اطلاعات این مرکز است.

وی در ادامه گفت: کرونا برخلاف همه تهدیدها یک فرصت برای توسعه خدمات مجازی فراهم کرده است که خیلی از آنها قبلا ارائه نمی شد.

شهردار تهران درباره سامانه انتقال داده سامانه ۱۳۷ و ۱۸۸۸ روی نقشه اشاره کرد و گفت: هشدار کد ۱۳۷ باید به دفتر ما وصل باشد که ما هم بتوانیم سراغ آن برویم و مدیریت کنیم.

در این آیین همچنین از سامانه پرداخت یک پارچه خدمات "شهر پی" رونمایی شد.  سامانه تحلیل الگو های سفرهای درون شهری ، سامانه محاسبه ماتریس مبدا و مقصد سفرها در تهران، پروژه تبدیل آدرس های متنی به لایه های اطلاعات مکانی برای سامانه های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ داشبورد اطلاعات و محلات شهر تهران، سامانه پیش بینی آلودگی هوای تهران و سامانه پیش بینی جمعیت شهر مناطق مختلف شهر تهران تا سال ۱۴۰۵ از دیگر پروژه هایی بود که شهردار تهران امروز و در این آیین رونمایی کرد.