سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس ، با تشریح اقدام جدید وزیر صمت به خبر بورس گفت: مواد اولیه و انرژی را با قیمت آزاد به شرکت‌‌ها بدهید و دست از سر قیمت گذاری محصولاتشان بردارید. قیمت‌گذاری نه حاصلی جز فساد دارد و نه البته هدفی جز آن. این چه مافیای فسادی است که قدرت آن از هر قانون و شورا و دولتی و ... بیشتر است؟

مجلس شورای اسلامی در این مورد تکلیف را مشخص کرده و قانون تعیین کرده است، یعنی کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند مشمول قیمت‌گذای نمی‌شوند، اینکه یک وزیر به دلیل منافع گروه‌هایی که از وی حمایت می‌کردند بخواهد فساد را بیشتر کند معنایی ندارد.

برخلاف ادعای مسئولان، این قیمت‌گذاری‌ها هیچ تاثیری بر کنترل قیمت نداشته، کمااینکه اکنون در بازار شاهد این هستیم که هیچ‌کدام از محصولات قیمت‌گذاری شده، با قیمت تعیین شده نهایی به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد.

نکته بعدی این است که اگر در گذشته قیمت‌ها را به هر بهانه‌ای تعیین می‌کردند، امروز آن بهانه صادق نیست؛ به دلیل اینکه سهام آن شرکت‌ها در اختیار میلیون‌ها نفر است و بخشی از این شرکت‌ها در پرتفوی سهام عدالت هم هستند، یعنی با یک تصمیم‌گیری اشتباه، منافع میلیون‌ها نفر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

البته یک بهانه جدی هم وجود دارد و آن این است که خوراک و مواد اولیه رو با سوبسید به آن‌ها می‌دهیم که درواقع این کار هم اشتباه است، شما می‌توانید تمام ورودی‌های کار را با قیمت آزاد به آن‌ها بدهید و دیگر برای محصولات نهایی قیمت‌گذاری نکنید.

باید به این موضع دقت کنیم که از امروز این شرکت‌ها فقط در حوزه بازار محصولات کالایی نیستند و میلیون‌ها نفر در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کردند.