محسنزنگنه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبربورس گفت: بهترین روش قیمتگذاری فولاد از طریق بورس کالا است؛ به دلیل آنکه کشف قیمت توام با شفافیت خواهد بود و تبعات منفی قیمت‌گذاری دستوری اتفاق نمی‌افتد.

نباید مدل‌های شکست خورده قبلی در تعیین قیمت تکرار شود. امروز شرکت‌های فولادی سهم زیادی از بازار سرمایه را در اختیار دارند و بخشی زیادی از اشتغال در این صنعت شکل گرفته است. 

مردم عادی خریدار فولاد در بورس نیستند، بلکه خریداران اصلی تولیدکنندگان صنایع پایین دستی هستند. به همین علت برای پایین نگه داشتن قیمت‌ها، کل زنجیره تولید فولاد باید در بورس کالا معامله شود.

شیوه‌نامه قیمت‌گذاری وزارت صمت باتوجه به بزرگ بودن نمادهای فولادی، به طور قطع می‌تواند روی سهام شرکت‌های فولادی و وضعیت بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.

تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد هر زمان عرضه محصول یا کالایی در بورس با کاهش همراه بوده، دلالان و واسطه‌ها حضور پیدا کردند.

شرکت‌های فولادی نیز در گذشته به جای آنکه همه سرمایه خود را در بورس ارائه کنند، بخشی از آن را عرضه می‌کردند و با عرضه محدود، کشف قیمت بالا انجام می‌گرفت که با میزان عرضه آن هم‌خوانی نداشت. 

وزارت صمت نباید از طریق شیوه‌نامه دستوری قیمت‌گذاری کند، بلکه با کمک سازمان بورس، ظرفیت کارشناسی خود را در استفاده از ابزارهای بازار سرمایه بالا ببرد تا جلوی افزایش قیمت غیرواقعی فولاد گرفته شود و از ایجاد انحصار و رانت ممانعت به عمل آید.