به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از رویترز نوشت: شرکت نفت اسار، دومین پالایشگاه بزرگ غیر دولتی هند، یک تانکر نفتی را به صورت موقت برای خرید نفت از ایران اجاره کرده است. این تانکر قرار است نفت ایران را از بندر خارک به مقصد هند حمل نماید.

بر اساس گزارش های واصله از ۳ منبع مطلع در بخش حمل و نقل دریایی که یکی از آنها شرکت گالبریت در لندن است، شرکت اسار، کشتی یونایتد استار را برای حمل ۱۳۰ هزار تن(معادل ۹۶۰ هزار بشکه) نفت خام در روز ۲۲ می و تحویل آن به بندر ودینار هند اجاره کرده است. این کشتی که با پرچم لیبریا تردد می کند و اندازه آن به گونه ای است که توانایی عبور از کانال سوئز را دارد، هم اکنون عازم آب های خلیج فارس است.

در همین حال، رابین گوش، سخنگوی شرکت اسار در بمبئی از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرد. دو منبع مطلع روز دوم می گفته بودند، شرکت اسار، که برای واردات حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز با ایران قرارداد منعقد کرده است، ۸۵ تا ۹۰ درصد حجم مورد توافق در این قرارداد را خریداری خواهد کرد.

بر اساس این گزارش به دنبال وضع تحریم های آمریکا علیه ایران، هند واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است. دو دیپلمات و دو مقام نفتی که نخواستند نامشان فاش شود، این هفته گفتند، هند از ماه مارس خرید ۱۴ میلیون تنی نفت خود از ایران را طی ۱۲ ماه به میزان ۲۰ درصد کاهش خواهد داد. در عین حال مقامات رسمی هند در موضع گیری های خود بر ادامه واردات نفت از ایران تاکید می کنند.

گفتنی است، شرکت اسار، ماه گذشته نیز مقدار مشابهی نفت خام از جزیره خارک بارگیری کرده بود.