علیرضاکدیور کارشناس بازار سرمایه با ارزیابی بازار امروز 13 بهمن‌ماه و پیش‌بینی بازار فردا 14 بهمن‌ماه به خبر بورس گفت: روند بازار در هفته‌های گذشته به صورتی بود که تقاضا خیلی ضعیف بوده و در نتیجه عرضه بر تقاضا غلبه می‌کرد؛ البته این مسئله به معنای قوت عرضه نیست بلکه به معنای ضعف تقاضا است.

نکته مهم و حائز اهمیت، تاثیر اخبار بر بازار سرمایه است؛ بازار حال حاضر در وضعیتی قرار دارد که به شدت تحت تاثیر اخبار قرار می‌گیرد و به همین دلیل، خبر خوب هم در چنین بازاری پیش‌خور می‌شود.

▪️وی در خصوص الزام شرکت‌ها به ارائه پیش‌بینی EPS تا پایان سال‌جاری توضیح داد:

در گذشته هم بحث اعلام پیش‌بینی سود را از طرف شرکت‌ها داشتیم، زمانی که شرکت‌ها چنین کاری را انجام می‌دهند، باید بدانیم که صرفا یک برآورد براساس متغیرهای گذشته‌نگر است و قطعا نمی‌توان تمام اتفاقات را پیش‌بینی کرد.

باید این نکته را در نظر بگیریم که شرکت‌ها پیش‌بینی سود خود را معمولا بسیار محافظه‌کارانه اعلام می‌کرند، در خصوص سهمی مانند فملی نیز به همین شکل بود.

به طور کلی باید فعالان بازار این نکته را در نظر داشته باشند که قاعدتا نباید براساس پیش‌بینی شرکت‌ها تصمیم‌گیری کنند و باید تحلیل شرکت‌ها مورد بررسی قرار بگیرد، سپس دست به اقدام بزنند.

البته این موضوع شاید بتواند به افرادی که توان تحلیل سودآوری شرکت‌ها را ندارند، کمک کننده باشد.

▪️شروع منفی بازار در 14 بهمن‌ماه

بازار متاسفانه در وضعیتی قرار دارد که قابل پیش‌بینی نیست، یکی از دلایل آن بالا رفتن تعداد بازیگران بازار است و دیگر اینکه افرادی هستند که بسیار هیجانی رفتار می‌کنند.

درمجموع براساس روند پایانی امروز می‌توان گفت، کلیت بازار احتمالا منفی خواهد بود و اگر هم منفی شروع شود، باید به سمت مثبت حرکت کند.