احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «افکارنیوز» اظهارداشت: قیمت‌های حال حاضر گواه بر ریزش شدید و مجدد بازار نیست. با توجه به اینکه بخشی از گروه های طی ۱۰ روز اخیر رشد داشته‌اند به نظر می‌رسد که این گروه ها وارد فاز استراحت شوند و بخشی که رشد نداشته‌اند، رشد خود را افزایش دهند. همانطور که در بازار امروز هم دیدیم، گروه‌هایی که طی ۱۰ روز گذشته رشد چندانی نداشتند، امروز مورد اقبال قرار گرفتند.

وی افزود: روند کنونی بازار بورس یک روند طبیعی و بدیهی است که پس از یک رشد ۱۰ روزه حال فروشنده ظاهر شود. 

اشتیاقی تصریح کرد: معاملات نیز طی ۱ الی ۲ روز گذشته، خوب و امروز نیز ارزش معاملات به خوبی حفظ شد. این روند نشان‌دهنده ظاهر شدن خریدار در بازار بورس است. ارزندگی‌ قیمت‌ سهام های حال حاضر یکی از دلایل ظهور خریدار و ثبات روند بازار است. 

*احیا برجام و تردید معامله‌گران

این کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد: آنچه که در خصوص احیای برجام گمانه زنی می‌شود، زمان‌بر است چراکه طرفین می‌بایست راستی آزمایی کنند و به سرعت نمی‌توانند تاثیر آن را بر فضای کشور وارد کنند.‌ در واقع هر دو نفر دلار را پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند و در صورتی که برجام احیا شود معامله‌گران در تردید بیشتری در این باره گرفتار می‌شوند. زیرا مشخص نیست دلار تا چه حدی کاهش خواهد یافت و چه اتفاقی برای سودآوری شرکت‌ها رخ خواهد داد؟

وی یادآور شد: یکی از ابهامات مهمی که بازار سرمایه با آن روبه‌روست نرخ دلار است که رییس‌جمهوری فعلی و رییس‌جمهوری آتی سیگنال‌هایی پایین‌تر از نرخ‌های کنونی را برای آن مطرح کرده‌اند.

اشتیاقی در پایان این گفت‌وگو گفت: از دیگر ابهامات موجود این است که هنوز تیم اقتصادی دولت جدید و رویکرد آن درباره اقتصاد کلان و کسری بودجه و دیگر موارد اقتصادی مشخص نشده است. در صورت رفع ابهامات و تعدیل نرخ سود بانکی، ‌بازارهای موازی در برابر بازار سرمایه به هیچ عنوان جذابیتی نخواهند داشت.