افکار نیوز : علي منتظمي رييس اتحاديه مرغداران مرغ تخمگذار خراسان رضوي اظهار داشت: نزديک به ۸ ماه است كه مرغداران متضرر ميشوند و قيمت تخم مرغي كه به وسيله كارگروه سازمان جهاد كشاورزي ۱۳۱۰ تومان است، در ميدان مصلي ۵۹۰ تومان عرضه شده است که مرغداران بالغ بر ۶۰۰ تومان در هر كيلوگرم متضرر ميشوند.

علی منتظمی با بیان اینکه خراسان سومین تولید کننده‌ تخم مرغ کشور است، عنوان کرد: امروز بیش از ۶۰ درصد نهاده‌های دانی از منابع خارجی تامین می‌شود به طوری که باید دان را به نرخ بازارهای بین المللی و به طور نقد بخریم و محصولاتمان را با التماس و بر اساس نرخی که واسطه‌ها تعیین می‌کنند، به صورت مدت دار بفروشیم.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی افزود: ۱۰ هزار تن تخم مرغ روی دست مرغداران مانده و یک میلیون مرغ آخر دوره که باعثافزایش تولید است، باید از چرخه تولید خارج شوند.

متنظمی اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد واحدهای تولیدی استان رو به تعطیلی است و در توان اقتصادی مرغدار نیست که بتواند خسارت‌های پی در پی را تحمل کند و به تولید خود ادامه دهد.

وی تصریح کرد: شرایط فصلی، کاهش قدرت خرید مردم، افزایش نرخ نهاده‌های دانی، افزایش قیمت جوجه یک روزه و رکود جهانی مهمترین دلایل ایجاد این شرایط بحرانی است.

منتظمی با اشاره به راهکارهای این موضوع، خاطرنشان کرد: صدور و تمدید پروانه، کنترل جوجه یک روزه، ‌حذف مرغ آخر دوره، ‌ سیاست تنظیم بازار، ‌تامین سوخت مورد نیاز مرغداری‌ها، پرداخت اعتبارات بانکی و برنامه‌های پوشش بانکی مهمترین انتظارات و راهکارها برای حل این مشکل است.

وی اضافه کرد: تا به حال مراتب نگرانی صنف مرغداران مرغ تخم گذار را از بیت امام جمعه و نمایندگان مجلس تا مسوولان طراز اول کشور منعکس کرده‌ایم، اما تاکنون هیچ راهکار و مساعدتی از سوی مسوولان صورت نگرفته است.

یکی از اعضای اتحادیه نیز با اشاره به صادر شدن ۲۰ درصد تخم مرغ تولیدی کشور، اظهار داشت: نه تنها این کار صورت نمی‌گیرد، بلکه با کمال تاسف تخم‌ مرغ از چین، هند، پاکستان و ترکیه وارد کشور می‌شود.

وی با بیان این که با وجود چنین شرایطی قدرت تحمل مرغدار دیگر به سر آمده است، اظهار داشت: سرمایه‌های هزینه شده در مرغداری‌ها یکی بعد از دیگری در حال از بین رفتن است که این یک ضرر ملی است.