به گزارش افکارنیوز به نقل از مشرق، در روزهای تعطیل ابتدای سال که دولت ۲۸ هزار تومان به عنوان مابه التفاوت یارانه فاز اول و دوم هدفمندی یارانه ها به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد، گمانه زنی ها برای اجرای مرحله دوم این قانون آغاز شد.

اما قضیه فقط به اینجا ختم نشد، بلکه پیام های دیگر هم درباره احتمال آغاز اجرای مرحلحه جدید هدفمندی یارانه ها ارسال شد. از جمله این که مشخص شد بانک مرکزی نامه ای به فعالان بخش خصوصی ارسال و به آنها اعلام کرده که باید خود را برای اجرای فاز دوم آماده کنند.

از سوی دیگر اعلام شد همه دارندگان سهمیه بنزین ۱۰۰ تومانی باید ظرف ۲۰ روز آن را مصرف کنند. از سوی دیگر دولت در لایحه بودجه رقم کلانی برای شروع گام دوم هدفمندی در نظر گرفته بود که البته این رقم در مجلس شورای اسلامی کاهش قابل توجهی داشت و عددی تقریبا معادل قانون سال قبل را مصوب کرد.

بنابراین می توان کاملا متوجه شد که دولت به طور جدی قصد داشت گام دوم هدفمندی را اجرایی کند، اما چرا هم اکنون اعلام شده که تصمیمی برای این کار وجود ندارد؟

دولت از بودجه مصوب امسال توسط مجلس راضی نیست و این را رییس جمهور در ابلاغ قانون بودجه اعلام کرد، بنابراین بر اساس قیمت های در نظر گرفته شده در قانون بودجه، اصولا نمی توان تغییر چندانی در وضعیت اجرای هدفمندی یارانه ها ایجاد کرد.

اما این همه ماجرا نیست. واقعیت این است که آثار هدفمندی یارانه ها به شکلی که دولت آن را اجرایی کرد، هم اکنون کاملا بروز کرده است. افزایش نرخ تورم و ناتوانی در حمایت از بخش تولید تنها بخش کوچکی از آثار اجرای این قانون بود.

دولت در فاز نخست هدفمندی آن قدر به تولید بی توجهی کرد که حتی مقام معظم رهبری هم نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند؛ با این وجود دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها تاکید کرده که هدفمندی یارانه ها همچنان به روش قبل ادامه خواهد یافت.

اما این سوال مطرح است که برنامه فاز دوم هدفمندی یارانه ها چیست؟ به نظر می رسد دولت قصد دارد با به تاخیر انداختن گام دوم تا نیمه سال، اعتبار آن را ذخیره کرده و از آن به بعد، رقم یارانه نقدی خانوارها را افزایش دهد. با این روش هم نظر مردم جلب خواهد شد و هم قانون رعایت شده است.