به گزارش افکارنیوز، محمود احمدی در گفتگو با مهر با تایید این مطلب که چکهای برگشتی در سال گذشته حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: ساماندهی دسته چکها در ۳ بخش تقنینی، نرم افزاری و سخت افزاری دنبال می شود.

دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری چگونگی دسته بندی چکها مد نظر قرار گرفته است تا مردم بتوانند بر روی چکها مانند اسکناس حساب باز کنند، افزود: در بحثتقنینی نیز مشکلاتی هم اکنون در بین مردم وجود دارد که به زودی آنها را برطرف خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در بخش سخت افزاری المان‌های امنیتی لحاظ خواهد شد. بطوریکه با مشاهده هر چک افراد تشخیص دهند که چک توسط چه کسی صادر شده و فرد صادر کننده چک از لحاظ اعتباری چه توانی دارد.

احمدی از راه اندازی سامانه CIS برای رصد تمام مبادلات چک‌ها با شبکه بانکی میان مردم به زودی خبر داد و تصریح کرد: شورای پول و اعتبار در سه شنبه هفته گذشته دستور العمل مربوط به ساماندهی دسته چک‌ها به تصویب رسید و به زودی نشست‌هایی با مسئولان بانکی و صاحب نظران در خصوص ساماندهی دسته چک‌ها برگزار خواهد شد.

دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه نرم افرازی CIS آمار و اطلاعات دقیق مربوط به مبادلات چکها را ارائه میکند، گفت: در حوزه سخت افزاری حداقلهایی را از فیوچرهای امنیتی در چک لحاظ خواهیم کرد.