مديرعامل تهيه و توليد مواد معدني:

به گزارش افکارنیوز، اکبر نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ‌سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نمایندگی از دولت به دنبال بازگرداندن معدن گل‌گهر۳ به بیت‌المال هستند.

وی با بیان این‌که هیچ قراردادی در زمینه واگذاری این معدن به بخش خصوصی امضا نشده و به همین دلیل حضور شرکت گهر زمین در محدوده این معدن غصب اموال دولتی بوده و غیر قانونی است، خاطرنشان کرد: در همین زمینه شکایتی در دادگاه سیرجان مطرح و درخواست خلع ید غیر قانونی از معدن گل‌گهر۳ ارائه شده است، ضمن آنکه دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور نیز در این زمینه ورود کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ادامه داد: از نظر ما بخش خصوصی که در حال حاضر در محدوده معدن گل‌گهر۳ مستقر شده، این معدن را به صورت غیر قانونی غصب کرده و باید این معدن را به عنوان اموال عمومی به نماینده دولت تحویل دهد تا شرکت تهیه و تولید به عنوان نماینده دولت تولید در این معدن را آغاز کند.

وی افزود: گل‌گهر۳ بزرگترین معدن سنگ‌آهن کشور بوده و با توجه به نیاز واحدهای فولادسازی کشور به سنگ‌آهن باید هرچه زودتر از این معدن خلع ید شود تا بتوانیم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از تولید ملی نامیده شده، این معدن را فعال کرده و وظیفه خود را در قبال بخش تولید انجام دهیم.

نوروزی با بیان این‌که گل‌گهر۳ طبق قانون جزو معادن بزرگ و انفال بوده و باید به دولت بازگردد، تصریح کرد: اگر هم روزی قرار بر واگذاری این معدن به بخش خصوصی باشد، این کار باید طی فرآیند قانونی و با تامین منافع عمومی کشور صورت گیرد.

ذخیره معدن گل‌گهر۳ حدود ۶۵۰میلیون تن و قیمت هر تن سنگ‌آهن آن نیز حداقل ۱۰۰ دلار است که به این ترتیب ارزش این معدن حدود ۶۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

پيش از اين شرکتی به نام گهر زمین ادعا کرده بود که بهرهبرداری از معدن گلگهر ۳ به این شرکت واگذار شده است.