به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، رستم قاسمی امروز در مراسم در مراسم امضای سند همکاری و آغاز به کار کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز با بیان اینکه در حال حاضر متوسط ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز کشور حدود ۲۵ درصد است، گفت: این در حالی است که متوسط ضریب بازیافت مخازن هیدروکربوری در کشورهای مختلف جهان نزدیک به ۴۰ درصد است.
وزیر نفت با اعلام اینکه در برنامه پنجم توسعه باید سالانه یک درصد ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز کشور افزایش یابد، تصریح کرد: قطعا دستیابی به این هدف کلان و بزرگ نیاز به مشارکت همه جانبه مراکز علمی و دانشگاهی کشور دارد.

این عضو کابینه دولت دهم با تاکید بر اینکه با وجود در اختیار داشتن بالاترین حجم ذخایر نفت و گاز جهان اما در شرایط فعلی وضعیت مخازن هیدروکربوری با حجم ذخایر تفاوت‌هایی دارد، اظهار داشت: هم اکنون افت فشار چاه‌های میادین نفتی یکی از چالشهای صنعت نفت کشور است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه برخی از چاه‌های در یکصد سال گذشته حتی روزانه ۲۰ هزار بشکه هم ظرفیت تولید نفت خام داشتند، بیان کرد: اما همین چاه‌ها امروز با افت شدید تولید نفت روبرو شده اند.

وی همچنین از افزایش تعداد چاه‌های مرده نفت کشور خبر داد و افزود: باید با مشارکت هاب دانشگاه‌های کشور زمینه افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز کشور فراهم شود.

قاسمی با اشاره به ذخیره سازی ۳۴ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام سنگین در میدان دریایی فردوسی، تاکید کرد: اما ضریب بازیافت از این میدان عظیم نفت سنگین ۷ تا ۸ درصد است که باید با استفاده از راهکارهای جدید زمینه استخراج بیشتر نفت از این میدان دریایی فراهم شود.

وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون صنعت نفت به سمت خودکفایی کامل پیش می‌رود و حتی امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی صنایع نفت و گاز به وجود آمده است، خاطر نشان کرد: افزایش ۶ میلیارد بشکه ای ذخایر نفت ایران با ارتقای ضریب بازیافت یعنی ۶ سال بیشتر نفت تولید کردن است که این معادل تامین ۶ سال بودجه سنواتی کشور می‌شود.

به گزارش مهر، کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز کشور امروز(دوشنبه ۸ خرداد) با حضور وزیر نفت و علوم تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.

این کنسرسیوم با هدف گسترده تر کردن تعاملات صنعت نفت و دانشگاه های کشور برای تامین نیازهای این صنعت در زمینه ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز، تهیه بسته های مرتبط با فناوری های ازدیاد برداشت در شرکت های تابعه نفت و ایجاد فضای رقابتی روشن در جامعه علمی کشور برای تامین نیازهای صنعت نفت تشکیل شده است.

این کنسرسیوم متشکل از دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، شیراز، صنعتی سهند تبریز و دانشگاه صنعت نفت است.