به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، دفتر تعيين ارزش گمرك ايران با صدور بخشنامهاي ارزش پايه با تجهيزات مربوط به تعدادي از مدلهاي خودروهاي شركت پورشه را اعلام كرد.

براین اساس بالاترین ارزش پایه مربوط به خودروی پورشه پانامرا توربو به قیمت ۲۰۸ هزار و ۴۴۸ دلار تعیین شده است. این در حالی است که قیمت این خودرو در بازار ایران به حدود ۴۵۰ میلیون تومان می‌رسد.

بعد از این خودرو نیز کاین توربو با قیمت ۱۵۶ هزار و ۱۷۵ دلار و پانامرا ۴S با قیمت ۱۵۰ هزار و ۱۳۰ دلار در رده‌های بعدی قرار گرفتند. قیمت این دو خودرو نیز در بازار ایران بین ۴۲۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان است.

همچنین ارزش پایه خودروهای باکستر، ۹۱۱ و پانامرا به ترتیب ۵۸ هزار و ۱۲۳ دلار، ۱۱۹ هزار و ۹۲ دلار و ۱۱۹ هزار و ۲۳۸ تعیین شد. ارزش پایه کاین و دو مدل کاین S نیز به ترتیب ۷۹ هزار و ۹۶۱ دلار، ۹۴ هزار و ۵۵۰ دلار و ۶۹ هزار و ۲۷۹ دلار تعیین شده است.

شرکت خودروسازی پورشه آلمان چندی پیش از توقف صادراتش به ایران تحت فشارهای بین‌المللی خبر داد. با این وجود سازمان توسعه تجارت اخیرا مجوز واردات انواع مدلهای خودروهای پورشه را به ایران داد. در سال گذشته ۵۶۳ دستگاه انواع خودروهای پورشه به ارزش ۵۰ میلیون دلار وارد ایران شد.

نگاهي به آمار نشان ميدهد كه خودروهاي لوكس و فوق لوكس وارداتي سهم بسيار ناچيزي در بازار خودرو ايران دارند، به طوري كه حتي قطع واردات اين خودروها هيچ تاثيري بر بازار خودرو ايران نخواهد داشت. پيشتر نيز حجم واردات خودروهاي بي.ام.و و بنز به ايران كاهش يافته بود كه اين اتفاق تاثير چنداني بر بازار خودروها در ايران نگذاشته بود.