به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، یوسوشی کیمورا رئیس پالایشگاه جی ایکس نیپون ژاپن گفت: این پالایشگاه که بزرگترین پالایشگاه ژاپن است با شرکتهای کشتیرانی و بیمه بعلاوه دولت ژاپن برای ادامه واردات نفت از ایران در حال رایزنی است.

به گزارش پلاتز، کیمورا افزود: این پالایشگاه در حال حاضر بزرگ‌ترین پالایشگاه ژاپنی واردکننده نفت ایران است و با شرکت‌های کشتی‌رانی و بیمه‌ای مهم این کشور و دولت ژاپن مذاکراتی انجام داده است.

رئیس پالایشگاه جی ایکس نیپون توضیح داد: این شرکت موارد بیمه کشتی‌رانی خود برای دولت را توضیح داده و با ادارات مربوطه برای تعیین یک چهارچوب که خریداران را قادر می‌سازد تا به واردات خود ادامه دهند، مشاوره کرده است.

یوسوشی کیمورا تصریح کرد که انتظار دارد تا در مورد بیمه کشتی‌رانی، نوعی چهارچوب از سوی دولت برای جبران خسارت احتمالی بیمه درنظر گرفته شود.

به نوشته پلاتز در ۱۷ ماه می، دولت ژاپن بیش از ۷.۶ میلیارد دلار برای پوشش بیمه خسارت احتمالی هر نفتکش که نفت ایران را حمل می‌کند، قرار داده است.

یک منبع آگاه در دولت ژاپن گفت: چنین حرکتی میتواند بخشی از چهارچوبی باشد که در حال حاضر توکیو برای این پالایشگاه در دست بررسی دارد. وی افزود: توکیو به بروکسل برای دریافت مجوز به منظور پوشش بیمهای پی اند آی برای نفتکشهای حملکننده نفت ایران به کشورهای غیر اتحادیه اروپا فشار وارده کرده است.