اهمیت طرح‌های توسعه‌ای و برنامه ریزی برای استمرار تولید در صنعت فولاد کشور، راز ماندگاری در چرخه رقابت‌های جهانی است. تعریف و اجرای طرح‌های توسعه پایدار متناسب با نتایج مطالعات بازار و در جهت تامین نیازهای فعلی و جدید بازار‌های موجود و بازارهای جدید است. با سرمایه‌گذاری لازم در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای، علاوه بر جذب تکنولوژی‌های جدید، ایجاد ظرفیت‌های جدید و کاهش قیمت تمام شده، شاهد ماندگاری در چرخه رقابت و حفظ و توسعه سهم بازار خود خواهیم بود. فولاد هرمزگان نیز بر پایه برنامه های توسعه ای که برای شرکت تعریف کرده قدم برداشته و اهداف خود را برای افق 1404 به صورت کامل می داند. این شرکت سالهای گذشته را با افتخارات بسیار پشت سر گذاشته و برنامه های خود در 4 سال آتی را نیز حرکت با سرعت بیشتر در همین مسیر ترسیم کرده است.

مهندس معروف خانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در خصوص برنامه های آتی این شرکت عنوان کرد: ما به عنوان سازمانی سرآمد، با تولید محصولات فولادی، نقش موثری را در توسعه پایدار ( اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی) منطقه جنوب کشور ایفا می کنیم و به دنبال این هستیم تا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات فولادی در جنوب کشور با توانایی تولید 2 میلیون تن فولاد خام و ورق عریض باشیم و حضور اثربخشی در بازارهای صادراتی ایفا نماییم.

معروفخانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ضمن تاکید بر عملکرد موفق این مجموعه عظیم فولادی در سال ۱۳۹۹ و کسب رکوردهای متعدد در حوزه های مختلف تولید و فروش، این موفقیت ها را ناشی از تلاش کارگران دلسوز و مدیران جوان این شرکت دانست.

اهم برنامه ها و اهداف شرکت در سال 1400

وی در ادامه به اهم برنامه ها و اهداف شرکت در سال 1400 پرداخت و گفت: افزایش میزان تولید تختال به 1.650.000 تن و عبور از ظرفیت اسمی، افزایش میزان تولید آهن اسفنجی به 1.720.000 تن در سال 1400، تثبیت مصرف الکترود در کوره های قوس و فروش 1.650 هزار تن تختال در سال 1400 به میزان 950.000 هزار تن بازار داخل و 700.000 هزار تن بازار صادرات از برجسته ترین اهداف شرکت در سال 1400 است. 

مهندس معروفخانی اظهار داشت: ایجاد مشارکتی ارزش افزا با شرکت های زنجیره تامین برای تامین پایدار مواد اولیه، طراحی و استقرار نظام مدیریت عملکرد کارکنان و ارتقای مهارت های رهبری سطوح مدیریتی از عواملی است که نیل رسیدن به اهداف شرکت در برنامه فولاد هرمزگان قرار دارد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان مدیریت بهای تمام شده و انجام پروژه حذف فعالیت های فاقد ارزش افزوده را در این شرکت برای سالهای پیشرو یک اصل دانست.

شرکت فولاد هرمزگان در سال گذشته موفق به کسب تقدیرنامه 4 ستاره تعالی سازمانی، تولید محصول برتر تحقیق و توسعه کشور، منتخب محصول نوآور برتر ایرانی، کسب عنوان پروژه برتر بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران، کسب نشان ویژه ارتباط موثر با ذینفعان ، دریافت نشان ویژه مدیر سال، کسب چهار گواهینامه جدید استانداردهای مدیریتی، کسب عنوان واحد برتر تحقیق و توسعه استان هرمزگان، کسب چهار عنوان برتر در جشنواره انتشارات روابط عمومی و کسب تقدیرنامه انجام فعالیت های تاثیر گذار در حوزه کرونا از کنفرانس های بین المللی روابط عمومی ایران بوده است.

مهندس معروفخانی در ادامه به دستاوردهای کسب شده در این شرکت در سال گذشته اشاره کرد و گفت: فولاد هرمزگان در سال 99 به رکورد تولید سالیانه تختال به میزان 1.522.572 تن دست یافت و از ظرفیت اسمی کارخانه عبور کرد. دستیابی به 3 رکورد تولید روزانه در واحد احیا مستقیم، افزایش راندمان ریخته گری از 96.99% در سال 98 به 98.13% در سال 99، افزایش راندمان کوره های قوس الکتریکی از 79.5% در سال 98 به 80.9% در سال 99، دستیابی به رکورد تولید روزانه به میزان 6.441 تن تختال در اسفند 1399 و تولید 96.6% از محصول آهن اسفنجی با متالیزاسیون بالای 92% از دیگر دستاوردهای این سال است.

اطلاعات طرح های توسعه فولاد هرمزگان

مدیرعامل فولاد هرمزگان برنامه های طرح توسعه شرکت را به صورت اجمالی تشریح کرد و گفت: افزایش ظرفیت فولاد سازی از 1.5 به 2 میلیون تن تختال در سال، ایجاد یک واحد ورق عریض به ظرفیت 1.2 میلیون تن در سال، ایجاد یک واحد اکسیژن به ظرفیت 10 هزار نرمال متر مکعب در ساعت، احداث مدول سوم احیاء مستقیم به ظرفیت 900 هزار تن در سال، احداث سیلوهای ذخیره آهن اسفنجی به ظرفیت 30 هزار تن، احداث تصفیه خانه صنعتی واحد احیاء مستقیم با ظرفیت 280 متر مکعب بر ساعت  و ایجاد دو واحد واحد سولفورزدائی جهت دو واحد موجود احیاء مستقیم در برنامه های توسعه ای شرکت گنجانده شده است.

 

اطلاعات طرح های توسعه فولاد هرمزگان

مهندس معروفخانی افزود: 8 طرح سرمایه گذاری با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی و پشتیبانی در فولاد هرمزگان در حال اجراست. طرح افزایش ظرفیت 1.5 به 2 میلیون تن تختال به همراه زیرساختهای مورد نیاز از قبیل ( ساختمان های اداری ، مرکز اسناد و تعمیرگاه حمل و نقل صنعتی و...) با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی با میزان تقریبی15.000.000 میلیون ریال و 50 میلیون یورو سرمایه یکی از این موارد است که زمان راه اندازی این طرح پایان سال 1402 پیش بینی شده است. طرح پلنت اکسیژن با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی و پشتیبانی با میزان تقریبی20 میلیون یورو سرمایه طرح دیگری است که زمان راه اندازی این طرح پایان سال 1402 پیش بینی شده است و همچنین طرح احداث واحد احیا مستقیم به ظرفیت 900  هزار تن در سال با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی و پشتیبانی با میزان تقریبی 26.000.000 میلیون ریال سرمایه که زمان راه اندازی این طرح نیز پایان سال 1402 پیش بینی شده است.

مهندس معروفخانی خاطرنشان کرد: طرح احداث کارخانه نورد ورق عریض با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی و پشتیبانی با میزان تقریبی 250 میلیون یورو سرمایه نیز در این طرح ها قرار دارد که زمان راه اندازی این طرح  خردادماه 1403 پیش بینی شده است. طرح لنس SIDE_WAll اکسیژن، کربن ، آهک با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی و پشتیبانی با میزان  350000 میلیون ریال و 4 میلیون یورو سرمایه نیز با زمان راه اندازی آبان ماه 1400 پیش بینی شده است.

وی افزود: همچنین طرح احداث سیلوهای ذخیره آهن اسفنجی با میزان تقریبی 1.500.000 میلیون ریال سرمایه است که زمان راه اندازی این طرح آبان ماه 1402 پیش بینی شده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان طرح احداث  ایستگاه گاز ثانویه را با میزان تقریبی1.500.000میلیون ریال سرمایه و زمان راه اندازی طرح شهریور ماه 1402 و طرح تامین، نصب و راه اندازی پروژه افزایش ریت شارژ کوره های قوس الکتریکی فولاد سازی با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی و پشتیبانی با میزان 87.493 میلیون ریال سرمایه که طی ماه گذشته راه اندازی گردیده است.