مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه ریزی توانیر گفت: رشد مصرف انرژی برق امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد بوده، در حالی‌که در گذشته شاهد رشد سالانه ۴ تا ۵ درصد بوده‌ایم. 

او افزود: امسال انرژی تحویل داده شده به صنایع فولاد در فروردین ماه، ۲۵ درصد رشد داشته که سعی می‌کنیم با توجه به این رشد تا پایان سال انرژی مورد نیاز صنایع را تامین کنیم.

معاون برنامه ریزی توانیر همچنین درباره تامین برق صنایع گفت: روز جمعه، صنعت برق بیش از ۵۰۰۰ مگاوات برق برای صنایع بزرگ کشور تامین کرده که البته این رقم در زمان کم باری معادل ۸۰۰۰ مگاوات بوده است، همچنین صنایع کوچک نیز طبق دستورالعمل‌ها در حال فعالیت بوده و تامین برق آن‌ها نیز در حال انجام است.

او با اشاره به اینکه اوج مصرف برق تابستان در مردادماه با رقم ۶۷ هزار و ۱۲ مگاوات و برای اولین بار در کشور رخ داده است، گفت: با کاهش مصرف برق که هم‌اکنون در کشور رخ داده است به تدریج از حجم و تعداد برنامه‌های زمانبندی شده کاسته می شود.

 

کاهش مصرف برق از ابتدای ماه مهر در کشور

گفتنی است، محدودیت‌های برق صنایع در ساعت‌های پیک حدود ۲ هزار مگاوات بود، براین اساس مزارع مجاز رمز ارز هم حدود ۲۵۰ مگاوات برق مصرف می‌کردند، به عبارت دیگر لغو محدودیت‌ها حدود ۲ هزار و ۲۵۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌کند، اما از آن طرف هم به دلیل کاهش دما و استفاده کمتر از وسایل سرمایشی شاهد کاهش مصرف در بخش خانگی خواهیم بود.