مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته معتقد است نمایشگاه صنعت فرصتی برای تجاری‌سازی ایده‌ها و جبران خلاء‌های موجود در زمینه شناسایی، نیاز سنجی و اطلاع از توانمندی‌های صنایع است.

رضا نقی پور اصل، مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، در یادداشتی نوشت:

برگزاری نمایشگاه‌ها و حضور فعالان حوزه صنایع پیشرفته در این رویدادها فرصت مناسبی است تا صاحبان صنایع ضمن ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی های خود در حوزه صنایع هایتک بتوانند با سایر همکاران خود و فعالان این حوزه از نزدیک آشنا شده و باهم در زمینه‌های مختلف همکاری کنند.

یکی از سرفصل‌های حمایتی شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته، حمایت از شرکت‌ها جهت حضور در رویدادهای نمایشگاهی داخلی و بین المللی است. این حضور فرصت مناسبی را ایجاد می‌کند تا فعالان این حوزه بتوانند در زمینه های مختلفی از قبیل تبادل دانش و تجربه و آشنایی بیشتر با محصولات و خدمات با یکدیگر همکاری داشته باشند.

امروز صنعت کشور ما در حال عبور از مدل‌های سنتی به سمت فناوری‌های نوین است و تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و فناور می‌تواند ضمن پوشش این نیاز و جلوگیری از واردات کالاهای خارجی و خروج ارز از کشور، برداشته شدن این گام را تسریع کند. بنابراین با توجه به این احساس نیاز در صنایع کشور، حضور در نمایشگاه‌ها فرصت مناسبی را برای دیده شدن، ایجاد و توسعه بازار محصولات و خدمات شرکت‌های فعال در حوزه صنایع هایتک و فناور ایجاد می‌کند. بسیاری از این مجموعه‌ها از دل این نمایشگاه‌ها توانستند با جذب سرمایه گذار ایده‌های خود را تجاری سازی کنند.

در زمینه رفع موانع تولید نیز، گردهمایی مجموعه‌ها در این نمایشگاه‌ها و حضور و بازدید مسئولان از آن، این فرصت را فراهم می‌‌کند تا صاحبان صنایع در دیدارهای رودرو مشکلات خود را با مسئولان مربوطه مطرح و آنان را در جریان آخرین وضعیت صنعت فعالیت خود قرار دهند.

نمایشگاه‌ها محل ایجاد هم‌افزایی و به نمایش گذاشتن دستاوردها و توانمندی‌های صنایع داخلی کشور است‌. بنابراین با توجه به این که یکی از مشکلات و مصایب حوزه صنایع عدم توجه و اهتمام لازم در ایجاد سامانه‌های جامع برای شناسایی، نیاز سنجی و اطلاع از توانمندی‌ها است، حضور در نمایشگاه‌ها بخشی از خلاء ناشی از این سامانه‌ها را جبران می کند.