به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، از زمانی که رئیس جمهور اعلام کرد اکثر کارمندان دولت باید از پایتخت به شهرستانها بروند، تا امروز، تعداد بسیاری از دستگاهها و سازمانهای دولتی جلای وطن کرده و به استانهای دیگر رفتند اما اکنون زمزمههایی از بازگشت بیسر و صدای این کارمندان به پایتخت به گوش میرسد.

سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نخستین سازمانی بود که آستین‌ها را بالا زد و کارمندان خود را به سایر استان‌ها انتقال داد و نخستین نهادهای وابسته به این سازمان، در تابستان سال ۸۹، از تهران به استان‌های فارس و اصفهان رفتند و البته با وجودی که کارمندان معترض این سازمان در مقابل مجلس نیز تحصن کردند، حمید بقایی، رئیس وقت این سازمان، معاونت‌های گردشگری، میراثفرهنگی و پژوهشگاه باستان‌شناسی، وابسته به این سازمان را به شهر شیراز انتقال داد.

در روزهای قبل خبرهایی از تشکیل شورای معاونان سازمان میراثفرهنگی منتشر شده که طی آن معاونان، در جلسه هفته گذشته خود در ساختمان پژوهشگاه مرمت، واقع در رو به روی ساختمان موزه ملی به بحثو تبادل نظر درباره محل این پژوهشگاه پرداخته‌اند.

آن زمان برخی خبرگزاری‌ها با تحلیل این نشست از احتمال بازگشت پژوهشگاه باستان‌شناسی به تهران خبر دادند.

سرانجام این مهم به حقیقت پیوست و پژوهشکده و معاونت میراثفرهنگی کشور که چندی قبل به شیراز منتقل شده بود اکنون در حال انتقال از استان فارس به تهران است.

طی چند روز گذشته بارها بحثبازگشت این مجموعه از فارس به تهران به صورت غیر رسمی شنیده می‌شد و حتی از سوی مسئولان میراثفرهنگی کشور به کارمندان معاونت و پژوهشکده میراثفرهنگی حاضر در شیراز اعلام شده که باید کارت حضور خود را در صبح سه‌شنبه آینده در تهران ثبت کنند.

در این راستا نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز، با بیان اینکه همگی ما تعجب کردیم که چگونه دولت چنین تصمیمی را گرفته است؛ گفت: دولت با تبلیغات وسیع به بهانه کاهش جمعیت و تمرکززدایی، این سازمان‌ها را از تهران منتقل کرد و در حال حاضر چه شده که در سکوت خبری قرار است سازمان‌ها به تهران برگردند.

جعفر قادری اضافه کرد: در صورتی که معاونت میراثفرهنگی و پژوهشکده میراثبه تهران انتقال یابد از تمام توان خود استفاده می‌کنیم تا بحثتبدیل سازمان میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه این گونه رفتارها در هیچ شرایطی قابل قبول نیست، تصریح کرد: مگر می‌شود در یک دولت بحثانتقال اداره‌ها و سازمان‌ها از مرکز به شهرستان‌ها مطرح شود و در همان دولت نیز نهادهای منتقل شده به تهران فراخوانده شوند.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت از تعطیلی چند روزه کشور استفاده کرده و می‌خواهد در زمان تعطیل بودن رسانه‌ها این اقدام را انجام دهد.

قادری با اشاره به اینکه این‌گونه رفتارهای دولت، بازی با احساسات مردم و بودجه بیت‌المال است، گفت: تمام امکانات کشور در مسیر انتقال نهادها و سازمان‌ها از تهران به شهرستان‌ها صرف شد و امروز اگر به طور مجدد این بحثتکرار شود چه کسانی می‌خواهند پاسخ‌گو باشند.

وی با بیان اینکه این اقدام دولت نوعی بی‌توجهی به افکار عمومی است خاطرنشان کرد: زمانی که کارمندان این مجموعه به شیراز منتقل شدند تمام امکانات در اختیار آنان قرار گرفت و امروز قرار نیست که بودجه بیت‌المال به هدر رود.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق گفته مسئولان میراثکشور، کارمندان معاونت و پژوهشکده میراثفرهنگی حاضر در استان فارس باید صبح سه‌شنبه آینده در تهران فعالیت خود را انجام دهند، ابراز داشت: به طور یقین با مسئولان انجام چنین کاری از طریق قانون برخورد می‌کنیم چراکه دلیلی ندارد که بودجه کشور صرف بی‌برنامگی دولت شود.

وی در پایان ابراز داشت: اگر دولت کار بدون برنامه برای انتقال این مجموعه از تهران به شیراز انجام داده باید پاسخگو باشد و چنانچه برنامهریزی و مطالعات در این راستا انجام شده امروز دلیلی به بازگشت این مجموعه به تهران وجود ندارد.