بهای نفت امروز در حالی شاهد ثبات نسبی بود که کارشناسان بازار‌های انرژی پیش بینی کرده اند در صورت ادامه روند افزایشی تقاضا و کاهش عرضه قیمت هر بشکه نفت خام تا پایان سال جاری میلادی به بیش از ۱۰۰ دلار برسد.

بر این اساس، قیمت نفت خام برنت دریای شمال با ۲۳ سنت کاهش به ۸۳ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه رسید. روز دوشنبه شاخص قیمت نفت برنت به ۸۴ دلار و ۶۰ سنت رسیده بود که بیشترین میزان از اکتبر ۲۰۱۸ تا به امروز است. بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۱۲ سنت افزایش به رقم ۸۰ دلار و ۶۴ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت آمریکا در بازار‌های جهانی از سپتامبر گذشته تا به حال بیش از ۱۵ درصد افزایش داشته است.

ثبات نسبی بهای نفت در بازار‌های جهانی پس از افزایش‌های بی سابقه

افزایش بی سابقه قیمت نفت خام موجب نگرانی شدید بازار‌های سهم و اوراق قرضه در جهان شده است. بسیاری می‌گویند افزایش قیمت انرژی می‌تواند به تورمی بی سابقه در برخی کشور‌ها منجر شود. قیمت برق نیز به دلیل جهش قیمت نفت خام در هفته‌های اخیر به بالاترین میزان خود رسیده است و انتظار می‌رود بحران انرژی در کشور‌های بزرگ جهان حداقل تا پایان سال جاری میلادی ادامه داشته باشد.

به گفته منابع خبری، برخی جایگاه‌های سوخت در لندن و جنوب شرقی انگلیس اقدام به خرید و ذخیره سازی سوخت در ماه‌های گذشته کرده اند.

صندوق بین المللی پول در چشم انداز یک ساله خود پیش بینی کرده رشد جهانی اقتصادی در سال جاری میلادی تا ۵.۶ درصد کاهش یابد. همچنین احتمال می‌رود این روند بدون تغییری چشم گیر در سال ۲۰۲۲ هم ادامه داشته باشد.