به گزارش افکارنیوز، حسين مقدمنيا در گفتوگو با ايسنا اظهار كرد: هر كيلو مرغ زنده در مرغداري ۴۴۰۰ تومان و در بازار مصرف بيش از پنج هزار تومان است كه پيشبيني ميشود با توجه به توزيع نهاده ارزان در هفتههاي آينده و ادامه واردات سويا، براي ماه رمضان با كاهش قيمت گوشت مرغ مواجه شويم.

وی گفت: ماهیانه ۴۰۰ هزار تن ذرت و کنجاله سویا به عنوان خوراک طیور مورد نیاز تولید مرغ گوشتی کشور است در صورتی که ماه گذشته ۵۰ هزار تن کنجاله سویا طی مدت زمان طولانی با قیمت کیلویی ۸۳۰ تومان توزیع شد که در واقع یک هشتم نیاز صنعت مرغ گوشتی ارزان تامین شد.

مقدم‌نیا خاطرنشان کرد: مرغداران بهای ۵۰ هزار تن کنجاله سویا را به حساب شرکت پشتیبانی امور دام واریز کرده‌اند که این محصول طی ماه جاری نیز با قیمت ۸۳۰ تومان برایشان توزیع شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: توزیع نهاده ارزان با هدف شکستن قیمت‌ها در بازار آزاد است تا به تولیدکننده اجحاف نشود که این امر زمانی محقق می‌شود که میزان توزیع کافی باشد که تقاضای بازار آزاد را کاهش دهد.

وی با اشاره به این‌که کنجاله سویا در سال گذشته ۵۰۰ تومان بوده است، خاطرنشان کرد: این محصول در بازار آزاد کیلویی ۱۵۰۰ تومان به دست تولیدکننده می‌رسد که این امر باعثافزایش قیمت تمام شده‌ی تولید گوشت مرغ شده است.

مقدم‌نیا با اشاره به این که ۶۰ درصد از خوراک مرغ را ذرت و ۴۰ درصد آن را سویا تشکیل می‌دهد، گفت: ذرت از بازار آزاد تهیه می‌شود و کنجاله سویا نیز با افزایش چشمگیر قیمت مواجه شده است که باید با حجم و سرعت بیشتر و فاصله زمانی کوتاه‌تر توزیع شود تا تاثیرپذیری بیشتری در بازار آزاد داشته باشد که توزیع ۵۰ هزار تنی کنجاله سویا نتوانسته قیمت بازار آزاد این محصول را بشکند.

مقدم‌نیا گفت: کنجاله سویا عرضه کم و متقاضی زیادی دارد لذا قیمت آن پایین نمی‌آید که عرضه دولتی آن باید به اندازه‌ای باشد که قیمت‌های فعلی را کاهش دهد و در چند مرحله متوالی توزیع شود تا تولیدکننده از تامین بودن خوراک مطمئن شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به این‌که حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های مرغداری را نهاده‌ها(جوجه و خوراک) تشکیل می‌دهد، گفت: قیمت جوجه یک روزه در آستانه ماه رمضان افزایش یافته و همچنین نهاده ارزان هم به میزان کافی هنوز در اختیار مرغداران قرار نگرفته لذا قیمت تمام شده به این محصول بالاست.

وی‌ درباره توزیع ۲۰۰ هزار تنی کنجاله سویا از سوی شرکت پشتیبانی امور دام اظهار کرد: این میزان نهاده در اختیار همه صنایع مرغ گوشتی، مرغ تخم گذار، جوجه یک روزه و دامداران قرار گرفته و ۱۰۰ هزار تن آن به دست مرغداران گوشتی رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن نهاده در انبارها، بندر و … در گردش برای صنعت مرغداری بوده که خالی شدن انبارها، عدم گشایش ال. سی برای واردات سویا باعثکمبود وایجاد خلا در بازار خوراک شد که هنوز آثارش در بازار وجود دارد.

مقدمنيا خاطرنشان كرد: با توجه به واردات كنجاله سويا و تزريق اين محصول به بازار مصرف پيشبيني ميشود طي ماههاي آينده شرايط خوراك براي مرغداريها بهتر شود و قيمت تمام شده كاهش يابد.