به گزارش افکارنیوز، مجید نامجو در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت تامین گاز مورد نیاز نیروگاهها در آستانه فرا رسیدن فصل تابستان و بالا رفتن پیک مصرف برق، گفت: در حال حاضر کاهش گازرسانی به نیروگاهها از محل ذخایر سوخت مایع این واحدها جبران شده است.

وزیر نیرو با یادآوری اینکه سال گذشته کاهش شدید گازرسانی به واحدهای نیروگاهی کشور به دلیل آغاز گسترده تعمیرات پالایشگاه ها بوده است، تصریح کرد: بر این اساس انجام گسترده این عملیات تعمیراتی مشکلاتی را برای تامین سوخت نیروگاه‌ها به وجود آورد.

این عضو کابینه دولت دهم با تاکید بر اینکه شرکت ملی گاز برای تامین پایدار و مطمئن گاز تابستانی نیروگاهها به وزارت نیرو تعهداتی داده است، اظهار داشت: در شرایط فعلی با استفاده از سوخت مایع فعلا نیروگاهها مشکل کمبود سوخت ندارند.

وی همچنین با اشاره به انجام به موقع تعمیرات شبکه انتقال و واحدهای نیروگاهی برای تامین برق مشترکان در فصل تابستان، یادآور شد: در همین حال مذاکراتی با سازمان انرژی اتمی برای استفاده از ظرفیت‌های کامل تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر انجام شده است.

این مقام مسئول ظرفیت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر را بین ۹۵۰ تا ۹۶۰ مگاوات عنوان کرد و افزود: با موافقت سازمان انرژی اتمی انجام برخی از تست‌های این نیروگاه به بعد از تابستان ۱۳۹۱ موکول شده است.

نامجو با اعلام اینکه انجام این تست‌ها منجر به از مدار تولید خارج شدن نیروگاه بوشهر می شد، تبیین کرد: در صورت تامین سوخت مایع و گاز طبیعی نیروگاهها مشکلی برای تامین برق تابستانی مشترکان وجود ندارد.

آمارهای رسمی وزارت نیرو حاکی از آن است که در روزهای اخیر پیک مصرف برق کشور از مرز ۳۵ هزار و ۵۵۲ مگاوات عبور کرده است که این در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مصرف این حامل انرژی پاک حدود یکهزار مگاوات افزایش یافته است.

با وجود افزایش بیش از ۶ درصدی تولید برق ایران اما رشد فزاینده انرژی الکتریکی نگرانی‌هایی را در سطح کلان وزارت نیرو به وجود آورده است به طوریکه از ابتدای سالجاری تاکنون مصرف برق کشور حدود هفت درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که تولید در پیک مصرف برق در روزهای اخیر به ۳۵ هزار و ۸۳۸ مگاوات رسیده ضمن آنکه میزان ذخیره برق نیروگاه‌های کشور به حدود ۳۰۰۰ مگاوات افزایش یافته است.

همچنین در روزهای اخیر میزان برق تولیدی صنایع کشور به ۷۰۹ مگاوات و میزان دریافت برق دو هزار و ۲۸۱ مگاوات رسیده که مصرف برق در این بخش در مقایسه با روز مشابه پارسال ۱۵۵ مگاوات افزایش یافته است.