به گزارش افکارنیوز، پيمان قرباني در گفتگو با مهر در مورد زيان خريداران سکه هاي پيش فروش از بانک مرکزي با توجه به خواب سرمايه به مدت ۴ ماه گفت: بازار طلا ماهيتا داراي ريسک است، اما معرفي ابزارهاي جايگزين توسط بانک مرکزي جهت جلوگيري از ضرر و زيان خريداران سکه هاي پيش فروشي بوده است.مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه ابزارهاي جايگزين تحويل سکه هاي پيش فروش متضمن ضرر براي پيش خريداران نبوده است، تصريح کرد: اگر پيش خريداران از اين ابزارها استفاده کرده باشند، ضرري نکردهاند.وي در مورد دلايل معرفي ابزارهاي جايگزين توسط بانک مرکزي عنوان کرد: سال گذشته تلاطم بازار سکه افزايش يافته بود و از سوي ديگر نرخ هاي سود بانکي تعديل نشده بود که در نهايت بانک مرکزي در اوايل بهمن ماه سال ۹۰ بسته سياستي - نظارتي جديد را ابلاغ کرد.

قربانی با اشاره به پائین بودن نرخ سود بانکی قبل از اصلاح سیاست‌های پولی در بسته بانک مرکزی تصریح کرد: شاید در آن مقطع یکسری از افراد خواستار ورود به بازار سکه نبودند، اما به دلیل عدم جذابیت نرخ سود بانکی این افراد وارد بازار سکه شدند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی دو دلیل برای معرفی ابزارهای جایگزین تحویل سکه های پیش فروش بیان و عنوان کرد: اولین دلیل جلوگیری از ضرر و زیان افرادی بود که اقدام به خرید سکه پیش فروشی کرده بودند.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در بیان دومین دلیل اظهارداشت: با توجه به اینکه یکسری از پیش خریداران سکه افراد حرفه ای بازار طلا نبودند و علاقه ای هم به این بازار نداشتند، بنابراین بانک مرکزی فرصتی مجدد فراهم کرد که پول این افراد وارد چرخه پولی رسمی کشور و در اصل نظام بانکی شود تا از این طریق پول و سرمایه آنها در بخش تولید به گردش درآید. قربانی با بیان اینکه پس از ابلاغ بسته جدید بانک مرکزی در ابتدا بازار سکه و طلا سقوط کرد و پس از آن ثبات را تجربه نمود، گفت: می‌توان گفت بسته در اهداف طراحی شده خود موفق بود.

وی بیان کرد: بانک مرکزی از این طریق فرصتی فراهم کرد که افرادی که علاقمند هستند پول خود را در بانک سپرده گذاری کنند، زیرا نگهداری سکه در منزل از لحاظ اقتصادی عقلانی نیست.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ابزارهای جایگزین به نحوی طراحی شدند که جذاب باشند، افزود: فرضا افرادی سکه را با نرخ ۶۲۷ هزار تومان در زمان ثبت نام خریداری کردند و در زمان تحویل باید مبلغ ۳۱ هزار و ۳۵۰ تومان به عنوان مالیات بر ارزش افزوده می‌پرداختند، بنابراین کل مبلغ پرداختی برای این افراد برای خرید سکه طرح جدید بالغ بر ۶۵۸ هزار و ۳۵۰ تومان می‌شد.

وی ادامه داد: ضمن اینکه پول این افراد هم برای مدت زمان چند ماه در بانک به اصطلاح خوابیده بود، اگر هزینه - فرصت را لحاظ نکنیم باز هم ضرر کرده است. قربانی اظهارداشت: طی روزهای اخیر نرخ سکه به واسطه افزایش نرخ طلا در بازارهای جهانی بالا رفته است اما در بسیاری از موارد قیمت خرید سکه در بازار کمتر از ۶۵۰ هزار تومان بوده است، اگر کسی خود را در این سناریو قرار دهد و سکه پیش فروش را تحویل گرفته و در خارج از بانک بفروشد، در بسیاری از روزها متضمن ضرر بوده است و البته این وضعیت ماهیت بازار طلا است.

وی با اشاره به اینکه بازارهایی مانند طلا و سکه دارای ریسک هستند و از بازارهای جهانی تاثیر می‌گیرند و تحت کنترل یک کشور خاص نیستند، گفت: همیشه ریسک به سمت بالا نیست و ممکن است به سمت پائین هم باشد.
اين مقام مسئول در بانک مرکزي گفته رئيس کل بانک مرکزي مبني بر اينکه خريداران سکه در طرح پيش فروش سکه را با نرخ ۶۳۰ هزار تومان خريداري کردند و با گذشت مدت زماني حدود ۴ ماه مجبور ميشوند که سکه را به قيمت ۶۵۰ هزار تومان در بازار بفروشند، تصديق کرد و گفت: گرچه پيش خريداران در اين سناريو ممکن است ضرر کنند، اما ميتوانستند از فرصت استفاده از ابزارهاي جايگزين استفاده و از ضرر جلوگيري کنند.وي عنوان کرد: با افزايش نرخ سود بانکي افراد ميتوانند در بانکها سپرده گذاري کرده و نرخ هاي سود مناسبي بدون پرداخت ماليات کسب کنند.