به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، علیرضا زالی شب گذشته در برنامه نبض شبکه خبر که به بررسی موضوع تعرفه های خدمات پزشکی می پرداخت افزود: وزارت بهداشت،سازمان نظام پزشکی و بیمهها از نظر میزان خدمات تعرفههای پزشکی به اجماع نسبی رسیدهاند و در مورد ۹۰ درصد تعرفهها توافق دارند اما مشکل اینجاست که در شورای عالی بیمه فضای حاکم فضای کارشناسی نیست بلکه بضاعت مالی بیمهها تعیین کننده است.

وی ادامه داد: ‌ فارغ از اینکه شورای عالی بیمه سلامت یا شورای عالی بیمه خدمات درمانی کی تشکیل می‌شود، مهم خروجی این شوراست که باید تعرفه هایی در حد نرخ واقعی و پیشنهادی وزارت بهداشت و نظام پزشکی را مصوب کنند و بتوانند هیئت دولت را مجاب کنند که مابه التفاوت تعرفه‌های مصوب با نرخ واقعی را پرداخت کند.

زالی گفت: در مورد قیمت تمام شده خدمات ما با ۶۴۰۰ خدمت پزشکی مواجه هستیم که برای تک تک آنها نمی توان قیمت تمام شده تعیین کرد بلکه برای خدماتی که متواتر هستند و بیشتر کاربردی هستند مانند هتلینگ، خدمات بستری و برخی خدمات سرپایی این کار انجام شده است.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نطام پزشکی ادامه داد: در سال ۸۵ شورای عالی بیمه یکبار شجاعانه تعرفه هایی نزدیک به قیمت تمام شده را اعلام کرد اما بلافاصله هیئت وزیران این نرخها را وتو کرد و نرخی کاملاً متفاوت با قیمتهای کارشناسی شده را تصویب کردند.

وی گفت: ‌ دولت باید مابه التفاوت نرخ های مصوب با نرخهای واقعی خدمات را پراخت کند، کل اعتبارات بخش سلامت ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که و این میزان برای دولت رقمی نیست و باید افزایش یابد، حالا همه چشم دوخته اند به این ۶هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌ها(برای بخش سلامت) اما در ماه سوم سال هستیم و خبری از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیست، بنابر این این اعتبار هم وصول نمی‌شود و روی هواست.

قائم مقام رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: اصلاح این وضعیت کار جهادی و انقلابی می‌خواهد، دولت باید منابع لازم را تأمین کند البته مدیریت منابع هم لازم است تا پرت منابع نداشته باشیم اما در حال حاضر هم بیمارستانها، پرسنل، مردم و بیمه ها همه ناراضی هستند.

زالی ادامه داد: وزارت بهداشت اکنون نقشه تحول نظام سلامت را تدوین کرده و تکالیف قانون برنامه پنجم را هم در قالب ۹۰۰ پروژه تعریف کرده است اما اجرای این پروژه‌ها پول می‌خواهد و اگر می‌خواهیم سلامت مردم را تأمین کنیم و شیرینی سلامت را به کام مردم بچشانیم باید یکبار در طول تاریخ مشکل منابع مالی حوزه سلامت را حل کنیم.

وی گفت: در این میان اتفاقات تلخی هم در حوزه سلامت میافتد، از جمله اینکه سال گذشته تعرفه خدمات آزمایشگاههای تشخیص طبی صفر درصد رشد داشت در حالی که قیمت کیتهای تشخیصی فقط تا آبان ۹۰ حدود ۴۳ درصد گران شده بود به همین علت سال گذشته حدود ۱۲۰ آزمایشگاه طبی در کشور تعطیل شدند.