به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، شورای اقتصاد ابتدا قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم را ۳۹۵ تومان اعلام کرده بود که باپیگیری نمایندگان استانها از جمله گلستان این نرخ به کیلویی ۴۲۰ تومان افزایش یافت.

اما اعلام نرخ جدید قیمت خرید تضمینی گندم نیز مانع از آن نمی شود که با کیفیت ترین محصول تولیدی گندم کشور خوراک دام نشود.

در حال حاضر به دلیل قیمت خرید گندم خوراک دام نیز ۴۱۵ تومان است که با احتساب هزینه حمل و نقل به بیش از ۴۷۰ تومان می رسد و این وضعیت سبب می شود تا برخی افراد از گندم خوراک انسانی، برای خوراک دام استفاده کنند.

پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم در حالی است که بسیاری از استانها خواهان گندم گلستان بوده و درصدد هستند تا با خرید محصول استان آن را با گندم تولیدی خود ترکیب کرده و بر کیفیت محصول شان بیفزایند.

بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از مزارع گلستان تحت کشت گندم بوده و پیش بینی می شود در سال زراعی جاری بیش از یک میلیون تن گندم در استان خریداری شود.

محمد تقی احسن فعال حوزه کشاورزی و عضو خانه کشاورز با انتقاد از پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم استان گفت: افزایش حدود ۲۵ تومانی قیمت گندم به ازای هر کیلوگرم نیز کشاورزان و فعالان این حوزه را راضی نکرده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل پایین بودن قیمت خرید تضمینی، کیفی ترین گندم تولیدی کشور خوراک دام می شود.

وی اظهار داشت: این درحالی است که قیمت تمام شده گندم خوارک انسانی نسبت به گندم دامی با احتساب هزینه های حمل و نقل و.. کمتر در می آید و به صرفه است تا از آن برای خوراک دام استفاده شود.

وی گفت: به عنوان نمونه اگر بخواهیم گندم خوراک دامی را از بندرآباد به استان منتقل کنیم با احتساب هزینه های حمل و نقل بیش از ۴۷۰ تومان به ازای هر کیلو تمام می شود، از اینرو به صرفه است که از گندم تولیدی استان که کیفیت بالاتری دارد برای مصرف دامی نیز استفاده شود.

احسن گفت: اگر نگاهی به مراکز خرید گندم در استان داشته باشیم، در می یابیم که در مجموع استقبال کشاورزان برای عرضه و فروش گندم به مراکز خرید نسبت به گذشته کمتر شده است.

وی خواهان تدبیر اساسی و چاره جویی مسئولان برای حمایت از قشر زحمتکش کشاورز شد.

پایین بودن قیمت خرید گندم گلستان درحالی است که به اعتقاد مدیرکل امور مجامع شرکت بازرگانی دولتی ایران، تمام استان های کشور خواهان ترکیب گندم گلستان با محصول خود هستند.

عباس ارشدی افزود: تولید استان گلستان از نظر کمیت نیز با تولید نزدیک به یک میلیون تن گندم در سال، با دو تا سه منطقه از مناطق ۱۴ گانه شرکت بازرگانی دولتی ایران که سالانه کمتر از ۲۰۰ هزار تن گندم تولید می کنند، برابری می کند.

همچنین به اعتقاد سید نصیر سیدمحمدی رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان، این استان با آنکه رتبه چهارم تولید گندم کشور را داراست، کیفی ترین گندم کشور را تولید می کند.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان با اشاره به آغاز خرید تضمینی گندم در بیش از ۵۷ مرکز، گفت: در سال زراعی جاری گندم مازاد بر نیاز کشاورزان گلستانی بر اساس جدول پاکی و درصد افت مفید و غیر مفید به قیمت تضمینی ۴۲۰ تومان خریداری می شود.

سیاوش حسین پور اظهار داشت: در سال زراعی جاری، افت مفید چهار درصد و غیرمفید دو درصد تعیین شده است.

وی به کشاورزان توصیه کرد به هنگام تحویل محموله گندم خود، کارت ملی و همچنین شماره حساب یکی از شعب بانک سپه را به همراه داشته باشند.

وی در ادامه افزود: درسال جاری بانک سپه، به عنوان بانک عامل خرید تضمینی گندم در کشور معرفی شده و وجوه گندم کشاورزان از طریق این بانک ظرف کوتاه ترین زمان ممکن پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه مراکز خرید گندم به طور متوسط روزانه ۱۲ ساعت، فعال و آماده دریافت‌ گندم مازاد برمصرف کشاورزان هستند، افزود: این مراکز متناسب با سطح زیرکشت و میزان برداشت دراستان پراکنده و مجهز به سیستم های تخلیه گندم مناسب تری هستند که سرعت تخلیه و بارگیری در این مراکز را افزایش می دهد و درصورت نیاز، تعداد آنها نیز قابل افزایش است.

حسین پور ادامه داد: در هر مرکز خرید گندم، ضمن حضور فعال و پررنگ عاملین ذیحساب و نماینده بانک سپه با استقرار۴۵ ناظر، امور مربوط به کشاورزان در زمان تحویل محصول بررسی می شود.

وی، حضورکارخانجات، سیلوهای فلزی و مراکز خرید بخش خصوصی را یکی از ویژگی های فصل خرید امسال بیان کرد و گفت: برای تسهیل شرایط خرید گندمکاران زحمتکش گلستانی دوره های آموزشی متعددی برای کارشناسان و مسئولان این مراکز برگزار شده تا خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری با کیفیت و روند بهتری انجام شود.

فصل خرید گندم کشاورزان گلستانی از اواسط خردادماه هر سال آغاز می شود و با توجه به روند برداشت گندم با به کارگیری مراکز خرید متعدد ، تا تحویل آخرین محموله گندم از کشاورزان ادامه خواهد داشت.