به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، نحوه نادرست اعلام افزایش قیمت نان توسط مسئولان در زنجان موجب شد تا مردم و نانوایان سردرگم شوند و برخی نانواییها هم از این وضعیت سوء استفاده کنند.

روز چهارشنبه ۱۷ خرداد جلسه ستاد تنظیم بازار استان زنجان برگزار و قیمت‌های جدید نان به طور غیررسمی در این جلسه اعلام شد.

اما تعدادی از نانوایان که از قبل از افزایش قیمت‌ها خبر داشتند از روز چهارشنبه و تعدادی هم از روز پنجشنبه و جمعه اقدام به عرضه نان به قیمت‌های جدید کردند.

پس از عرضه نان با قیمت جدید در روز پنجشنبه و قبل از اعلام رسمی فرماندار زنجان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس هرگونه عرضه نان به قیمت جدید را غیرقانونی اعلام کرد، اما اطلاع‌رسانی نادرست قیمت‌ها از سوی مسئولان مشکلاتی را برای مردم و نانوایان ایجاد کرد.

پس از جلسه روز چهارشنبه ستاد تنظیم بازار استان در استانداری و پس از آنکه خبرنگاران به دفاتر خود رسیده و اقدام به تنظیم خبر کردند از سوی استانداری به صورت شفاهی اعلام شد که این خبر منتشر نشود که در پی این تماس خبر فارس راهی باکس ویژه‌ شد.

در حالی مسئولان از رسانه‌ها خواستند که خبر افزایش قیمت توسط رسانه‌ها منعکس نشود که در همان روز و ساعت ۱۲ و ۲۱ دقیقه ۱۷ خرداد سایت اطلاع‌رسانی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان زنجان قیمت‌های جدید نان را اعلام کرد.

البته لازم به ذکر است که خبر فعلی که روی سایت سازمان صنعت و معدن و تجارت قرار دارد خبر اولیه نیست و اصلاح شده و تکمیلی خبر اولیه است چرا که خبر قبلی مربوط به جلسه کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان بود، که روی سایت قرار گرفته بود(طبق ایمیل ارسالی به خبرگزاری فارس) و در آن قیمت نان سنگک با وزن ۶۰۰ گرم ۴۵۰ تومان اعلام شده بود که پس از آن با کاهش ۵۰ گرم ۵۰ تومان ارزانتر اعلام شده است.

از همین رو در پی عرضه نان با قیمت‌های متفاوت خبرگزاری فارس مصاحبه‌ای با فرماندار شهرستان زنجان انجام داده و عباس راشاد در این مصاحبه صراحتا اعلام کرد که افزایش قیمت نان در روز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه غیرقانونی است.

بررسی‌ها در زمینه افزایش قیمت نان ادامه داشت، تا اینکه جمعه در اخبار محلی استان زنجان و در بخش خبری ساعت ۲۲ شب رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه‌ تلویزیونی با صدا و سیمای مرکز زنجان قیمت جدید نان را اعلام کرد.

افزایش قیمت نان

نکته جالب توجه این است که رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت در این مصاحبه علت فروش پیش از موعد قیمت نان را حضور رسانه‌های استان در جلسه تنظیم بازار عنوان کرد، در صورتی که پس از تشکیل جلسه تنظیم بازار هیچ‌گونه خبری مبنی بر افزایش قیمت نان توسط روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های استان زنجان منتشر نشده است.

البته به هیچ وجه دنبال مقصر نیستیم ولی از مسئولان انتظار داریم اگر قرار است خبری منتشر شود، چرا به رسانه‌ها اعلام می‌کنند که خبر اعلام نشود، اما اگر قرار است که خبری منتشر نشود چرا خود اقدام به انتشار آن کرده و مقصر را رسانه‌ها اعلام می‌کنند.

**خبری که موجب سوء تفاهم شد

روز پنجشنبه ۱۸ خرداد خبرگزاری فارس خبری را به نقل از فرماندار زنجان در خروجی خود قرار داد که فروش نان با قیمت جدید غیرقانونی است.

اما انتشار این خبر در روز شنبه ۲۰ خرداد توسط مطبوعات سوء تفاهم‌هایی را بین مردم نانوایان و برخی مردم به وجود آورد که موجب سردرگمی شد.

فرماندار زنجان امروز یکشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به مصاحبه خود با خبرگزاری فارس در زمینه افزایش قیمت نان و اجرایی شدن قیمت‌های جدید نان در روز پنجشنبه اظهار کرد: زمانی که بنده با خبرگزاری فارس مصاحبه کردم، فروش نان با قیمت جدید غیرقانونی بود.

عباس راشاد با اشاره به اینکه پس از انجام مصاحبه با خبرگزاری فارس جلسه‌ تنظیم بازار مبنی بر افزایش قیمت نان تشکیل شد، اضافه کرد: در این جلسه با مصوبه اعضای جلسه تنظیم بازار قیمت جدید نان اعلام شده و پس از این زمان فروش نان با قیمت جدید قانونی شد.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه خبر انتشار یافته از سوی خبرگزاری فارس صحت دارد، اضافه کرد: متاسفانه این مصاحبه شنبه در یکی از روزنامه‌های محلی استان چاپ شده که این امر مبنی بر این است که غیرقانونی بودن فروش نان با قیمت جدید مربوط به شنبه است، که این امر صحیح نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت جدید نان به فرمانداری اعلام شده است، اضافه کرد: فروش نان به قیمت مصوب قانونی است، چرا که این قیمت‌ها به تصویب اعضای جلسه درآمده است.

لازم به ذکر است، قیمت نان لواش و تافتان معمولی(لواش گرد) با وزن چانه ۱۷۰ گرم و به قیمت یک هزار و ۲۵۰ ریال اعلام شده است.

همچنین قیمت نان بربری با وزن چانه ۵۰۰ گرم با قیمت جدید ۳ هزار و ۵۰۰ ریال که دارای ۷۵۰ ریال افزایش قیمت نسبت به قبل و قیمت نان سنگک با وزن چانه ۵۵۰ گرم به قیمت ۴ هزار ریال اعلام شده است.