به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، درحالی صحبت از افزایش قیمت نان میشود که تا پیش از این اعلام شده بود که تا قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها قمیت نان افزایش نخواهد داشت. اما محمدرضا فرزین امروز اعلام کرده است که افزایش قیمت نان ارتباطی با هدفمندی یارانه ها ندارد و مربوط به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان است.

این درحالی است که کشاورزان همواره از پایین بودن قیمت خرید تضمینی انتقاد داشته اند و بر اساس ارقام هزینه های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم را ناعادلانه عنوان کرده اند. امسال ابتدا قیمت خرید تضمینی گندم معادل ۳۹۵ تومان اعلام شده بود که با اصلاحیه دولت، اخیرا معادل ۲۵ تومان به این قیمت اضافه شده و قیمت خرید تضمینی گندم به ۴۲۰ تومان در هر کیلو رسیده است.

اما دو نکته مهم در این میان وجود دارد. یکی نسبت میان افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان و افزایش قیمت نان است و دیگری خود قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان.


یاس کشاورزان از قیمت خرید تضمینی

درحالی دولت امسال قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام کرد که در مرحله اول قیمت برای امسال ۳۹۵ توامن برای هر کیلو گندم تصویب شده بود. درحالی که در سال زراعی ۸۹ – ۹۰ قیمت خرید تضمینی گندم در حدود ۳۶۰ تومان در هر کیلو بوده است.

اما قیمت مصوب دولت برای سال زراعی جاری مورد انتقاد بسیاری از جمله شخص وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفت که در مجلس شورای اسلامی خواهان بازبینی دولت برای قیمت خرید تضمینی گندم شده بود.

در نهایت با رایزنی های انجام شده، قرار شد قیمت خرید تضمینی معادل ۲۵ توامن افزایش داشته باشد و به رقم ۴۲۰ تومان در هر کیلو برسد. این رقم حاکی از آن است که قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته چیزی در حدود ۱۶ و ۶ دهم درصد افزایش داشته است.

اما ازسویی دیگر هنوز بسیاری بر این عقیده اند که این قیمت نیز برای خرید گندم عادلانه نیست و هزینه های تولید برای کشاورزان بسیار بالاتر از این رقم است. چندی پیش برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قیمت پایین خرید تضمینی گندم در کشور اظهار کرده بودند که با این قیمت تولید گندم برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد و باید حداقل قیمت خرید تضمینی گندم معادل ۵۵۰ تومان باشد.

همچنین باید اشاره کرد که دولت افزایش قیمت به ۴۲۰ تومان را اینگونه عنوان کرده است که اگر کشاورزان اقدام به فروش گندم خود به دولت کنند، معادل ۲۵ تومان در هرکیلو به کشاورزان پاداش خواهد داد! در واقع لحن دولت به گونه ای است که گویا این افزایش قیمت ۲۵ تومانی را در حد و اندازه یک لطف بزرگ به کشاورزان میداند.


نسبت افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به افزایش قیمت نان

اما امروز محمدرضا فرزین در واکنش به انتقادات از افزایش قیمت نان قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها عنوان کرده است که: افزایش قیمت نان مربوط به بالا رفتن قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت و قیمت گذاری اعمال شده از سوی ستاد تنظیم بازار است.

وی همچنین اظهار کرده است که: افزایش قیمت نان درآمدی برای هدفمندی یارانه‌ها ندارد ضمن آنکه یارانه‌ای هم به مردم بابت افزایش قیمت نان اختصاص پیدا نمی کند چرا که قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یافته و ستاد تنظیم بازار قیمت فروش نان را براساس افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تعیین کرده است.

نکته جالب توجه در اینجا است که فرزین در سخنان خود اعلام کرده که دولت گندم خریداری شده به همان قیمت خرید را به آسیاب ها می فروشد. اما دیروز عباس قبادی مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده که قیمت فروش گندم، اعم از تولید داخل یا وارداتی، توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به کارخانه‌های آرد‌سازی و سایر متقاضیان به ازای هر کیلوگرم گندم معمولی ۴۶۵ تومان است! درحالی که قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت ۴۲۰ تومان اعلام شده.

از سوی دیگر، قبادی اعلام کرده است که قیمت نان بعد از افزایش قیمت گندم به طور متوسط بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش میابد که البته این افزایش می‌تواند در هر استان با استان دیگر متفاوت باشد. چنانکه مدیرعامل شرکت خدمات بازرگانی و اداره غله منطقه ۷ کشور از افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان در استان گیلان خبر داده است!

این درحالی است که قیمت خرید تضمینی گندم در سال جدید با احتساب پاداش ۲۵ تومان دولت به کشاورزان! معادل ۱۶ و ۶ دهم درصد افزایش داشته است. در نتیجه بر خلاف ادعای مسئولین هیچ تناسبی میان افزایش قیمت نان و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم دیده نمی شود.

همانطور که قبلا ذکر شده، اینها همه در حالی است که تا پیش از این گفته می شد قیمت نان قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزایش نخواهد داشت. در سال گذشته محمد رضا فرزین اشاره کرده بود که با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به ۳۶۰ تومان، قیمت نان افزایش اندکی خواهد داشت اما وزیر صنعت و معدن و تجارت هرگونه افزایش قیمتی را برای سال ۹۰ رد کرده بود.

با این وجود هنوز مشخص نیست که قیمت نهایی نان برای سال جدید چه رقمی خواهد بود، اما و با توجه به سخنان مقامات دولتی مشخص است که در این میان هیچ تناسبی میان سیاستهای دولت برای راضی نگاه داشتن کشاورزان، و افزایش متعادل در قیمت نان دیده نمی شود.

این ها همه به یکسو، نکته دیگری که وجود دارد این است که در این میان، بازی با افکار عمومی موجب میشود که افزایش قیمت نان کلا به فراموشی سپرده شود. از یکسو اعلام میشود که این افزایش قیمت ارتباطی با بحثهدفمندی یارانه ها ندارد، ار سوی دیگر شرکت بازرگانی دولتی ایران این افزایش را ناشی از مصوبه مجلس برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم میداند و از سوی دیگر اعلام میشود که استانداریها افزایش قیمت نهایی را اعلام و اعمال خواهند کرد.

در این میان نه سهم کشاورزان از تولید خود با ارزیابی عادلانه پرداخت شده و نه حقوق مصرف کنندگان برای افزایش متناسب قیمت در نظر آورده شده. گرداندن توپ در میان زمین مجلس و دولت و کشاورزان نیز سببی شده است که افکار عمومی واقعیت افزایش قیمت نان را فراموش کنند!